t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ocieplenie ścian — jakie obowiązują przepisy dotyczące izolacji cieplnej ścian?

2020-02-27
Ocieplenie ścian — jakie obowiązują przepisy dotyczące izolacji cieplnej ścian?

W styczniu 2021 roku zostaną wprowadzone w życie nowe przepisy dotyczące wymagań energetycznych, jakie mają spełniać budowane domy i inne budynki użyteczności publicznej. Wspomniane zmiany są konsekwencją nowelizacji Warunków Technicznych, które jasno określa dyrektywa unijna 2010/31/UE, dotycząca charakterystyki energetycznej budynków. Jak teraz wyglądają wspomniane normy, a jak będą wyglądać za kilka miesięcy, kiedy w życie wejdą kolejne wymogi?

Przepisy, które obecnie obowiązują, kładą nacisk na poprawę termoizolacyjności budynków, która ma związek ze zmniejszeniem zapotrzebowania na nieodnawialne źródła energii. Domy energooszczędne, które budowane są zgodnie ze wspomnianymi wyżej przepisami są znacznie mniej kosztowne w utrzymaniu, co powinno cieszyć ich właścicieli. Szczególną uwagę zwraca się tutaj na niższe koszty ogrzewania.

Kto powinien zapoznać się z nowymi przepisami?

Wielu inwestorów indywidualnych, którzy rozpoczęli już budowę swoich domów, zastanawia się nad tym, czy będą musieli spełnić wymagania nowych przepisów, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Okazuje się, że nie. Jeśli przed tą datą:

  • uzyskali pozwolenie na budowę;
  • złożyli wniosek o pozwolenie na budowę;
  • zgłosili wykonywanie robót budowlanych, dla których pozwolenie na budowę nie jest wymagane lub budowę.

styropian, ocieplenie, docieplenie ścian, docieplenie

Jeżeli jednak inwestor zdecyduje się po 1 stycznia 2021 roku na wprowadzenie istotnych zmian w projekcie, które będą wymagały wydania nowego pozwolenia na budowę, musi liczyć się z tym, że budynek, który postawi, będzie musiał spełniać nowe normy. A jeśli o nie chodzi — jak to wygląda teraz, a jak będzie to wyglądało za kilka miesięcy?

Aktualnie obowiązujące przepisy

Przyglądając się poprzednim zmianom, nie sposób nie zauważyć, że obowiązująca dyrektywa stopniowo zaostrza wymagania dotyczące energooszczędności budynków nie tylko w zakresie izolacyjności ścian, ale także stosowanego docieplenia. Zmiany oznaczają, że inwestorzy zmuszenia są do stosowania grubszego materiału termoizolacyjnego lub takiego o znacznie lepszych parametrach. Na szczęście producenci poszczególnych surowców doskonale zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i już przed wejściem w życie nowych zaostrzeń, oferują swoim klientom materiały termoizolacyjne, które spełniają zarówno obecnie obowiązujące przepisy, jak i te, które dopiero mają wejść w życie.

styropian, ocieplenie, docieplenie ścian, docieplenie

Zmiany, które są sukcesywnie wprowadzane, jasno określają, jakich parametrów należy przestrzegać, aby dom stał się energooszczędny. Dla porównania prześledzimy przepisy od początku wprowadzenia dyrektywy do zmian, jakie mają wejść w życie na początku 2021 roku. Chcąc odpowiednio dobrać materiał dociepleniowy, należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który do 2014 roku mógł wynosić 0,30 W/(m2/K), a który 1 stycznia 2014 roku zmniejszono do 0,25 W/(m2/K). Obecnie wynosi 0,23 W/(m2/K) (w myśl nowelizacji, która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku), a już za kilka miesięcy, bo od 1 stycznia 2021 roku będzie zmniejszony do 0,20 W/(m2/K). Jak to się ma do grubości ocieplenia? Przedstawia to poniższe zestawienie:

styropian, ocieplenie, docieplenie ścian, docieplenie

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel