Obudowanie okna dachowego – jak prawidłowo wykonać obróbkę?
Okna dachowe stanowią bardzo ważny element wykończenia dachu. Ich poprawny montaż i obróbka są istotne, aby cieszyć się ich komfortowym użytkowaniem. Okna dachowe wspaniale doświetlają pomieszczenie, ale należy zwrócić również uwagę na fakt, że jeśli będą źle założone, wówczas przez całe lato możemy borykać się z przegrzaniem pomieszczeń, a zimą z uciekającym ciepłem. Zanim założysz okna dachowe, warto zastanowić się, jak powinna krok po kroku przebiegać jego obróbka.
Z artykułu dowiesz się:
- prawidłowa obróbka okna dachowego – dlaczego jest tak ważna?
- jak prawidłowo przeporowadzić obróbkę okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych
- jak prawidłowo przeporowadzić obróbkę okna dachowego przy użyciu szpalet
- dlaczego uszczelnienie okna dachowego jest tak ważne
Prawidłowa obróbka okna dachowego – dlaczego jest tak ważna?
Aby obróbka okno dachowego, była wykonana w sposób prawidłowy, należy skupić się na kilku ważnych kwestiach. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o najlepszych materiałach, które będą nam potrzebne do zapewnienia odpowiednich warunków cieplnych na naszym poddaszu. Drugim ważnym krokiem jest dobre umieszczenie okien dachowych w połaci dachowej, aby poddasze zawsze było dobrze doświetlone i nie wychładzało się. Aranżacja poddasza rządzi się swoimi prawami, więc warto dostosować się do kilku ważnych kroków, aby nie popełnić żadnego błędu.
Obróbka okna dachowego może być wykonana przez nas samodzielnie, a jeśli nie mamy takiej wiedzy budowlanej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby o pomoc poprosić specjalistów. Zawsze jednak należy pamiętać, że dobra obróbka zapewnia odpowiednią izolację cieplną. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie tego zadania, to warto wiedzieć, że istnieje kilka możliwości obróbki, m.in. użycie płyt gipsowo-kartonowych do wykończenia okien, oraz można zastosować tzw. szpalety, czyli obudowy z tworzywa sztucznego lub drewniane.
Obróbka okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych
Jeśli zdecydujesz się na użycie płyt gipsowo-kartonowych do obróbki okna dachowego to wiedz, że nie ma spisanych, twardych reguł wykonania tego zadania. Wielu ekspertów budowlanych działa na zasadzie swoich doświadczeń i ty możesz również podejść do tego w ten sposób. Pierwsze co należy zrobić przed przystąpieniem do prac to stworzyć plan działania – gdzie ma odbyć się montaż oraz jaka ma być wielkość płyt. Następnie możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów mocowania:
- pierwsze polega na wykorzystaniu stalowych profili, z których wykonuje się stelaż zabudowy okna dachowego. Następnie do nich przykręca się płyty. Górna krawędź profili musi być ustawiona w sposób równoległy do podłogi, a dolna krawędź w sposób prostopadły. Boczne płaszczyzny profili powinny być poprowadzone w taki sam sposób – prostopadle do okna.
- Drugi rodzaj mocowania polega na wykorzystaniu gotowego stelaża. Choć odpowiednie ustawienie profili jest wówczas dość trudne, to jednak można do tego wykorzystać gotową stalową konstrukcję. Wtedy wystarczy tylko połączyć ze sobą gotowe komponenty i przykręcić całość do ściany.
Kolejna część pracy polega na wymierzeniu otworu okiennego i wycięciu odpowiednio dużej wielkości płyty gipsowo-kartonowej. Płyty montuje się w pierwszej kolejności do nadproża, a później do bocznych powierzchni. Na sam koniec przymocowuje się dolną krawędź obudowy. Tak następuje przykręcenie do stelażu, płyt gipsowo-kartonowych. Zastosowanie wkrętów do przymocowania obudowy do profilu, zapewni jej stabilne osadzenie. Następnie:
- zabieramy się za zagruntowanie obudowy okna. Gdy masa gruntowa wyschnie, można przejść do nałożenia masy szpachlowej na płyty;
- po tym następuje zatopienie profili narożnikowych w narożnikach aluminiowych. Dzięki temu narożniki obudowy są równe;
- następnie zabezpieczamy je masą szpachlową i wyrównujemy;
- ostatni krok, to pomalowanie ściany na wybrany przez siebie kolor.
Obróbka okna dachowe przy użyciu szpalet
Kolejnym sposobem na obróbkę okna dachowego jest użycie szpalet. Są to obudowy wykonane z PVC lub drewna. Można kupić je za zamówienie lub wybrać je w supermarkecie budowlanym. Często zdarza się, że producenci okien, dołączają gotowe szpalety do swoich okien dachowych. Dzięki temu są one od razu przystosowane do ram okiennych i można je montować od wewnątrz. Zdecydowanie jest to o wiele łatwiejsze rozwiązanie niż wykonanie obróbki z płyt gipsowo-kartonowych.
Uszczelnianie podczas obróbki okna dachowego
Elementem, o którym nie wolno zapominać wykonując obróbkę okna dachowego, jest jego prawidłowe uszczelnienie. Kupno kołnierza paroszczelnego jest w tym momencie mocno wskazane. Każde okno dachowe powinno mieć ściśle dobrany kołnierz do swoich wymiarów. Są one sprzedawane w taśmą butylową, która służy do połączenia kołnierza z ościeżnicą okienną, oraz z taśmą jednostronnie klejącą służącą do łączenia kołnierza z folią paroizolacyjną.
Jeśli nasza obróbka okien dachowych zakończy się w sposób prawidłowy, będziemy mogli cieszyć się świetną izolacją cieplną i brakiem mostków termicznych. Prawidłowe uszczelnienie okna dachowego gra tu więc szczególną rolę. Dlatego, jeśli nie jesteś przekonany co do swoich umiejętności budowlanych, lepiej zdaj się na pomoc fachowców, którzy bazując na swoim doświadczeniu, z pewnością będą wiedzieli, jak zapobiegać ewentualnym problemom z izolacją cieplną, już na etapie montażu i obróbki okna dachowego.
Zabudowa okna dachowego - sprawdź więcej informacji
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.