t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsze sposoby na izolację przeciwwodną fundamentów

2020-02-07
Najlepsze sposoby na izolację przeciwwodną fundamentów

Hydroizolacja fundamentów to zadanie, o którym nie można zapominać podczas budowy domu. Dzięki niej właściciel budynku może mieć pewność, że wilgoć z gruntu nie przedostanie się na dalsze partie obiektu, a tym samym nie dojdzie do zawilgocenia ścian i pojawienia się niebezpiecznego grzyba lub pleśni. Jak prawidłowo zaizolować fundamenty, aby mieć pewność, że w przyszłości nie będzie z nimi problemów? Jakich materiałów użyć?

Szukając odpowiedzi na postawione wyżej pytania, warto zajrzeć do projektu budowlanego, w którym architekt powinien jasno określić, jak ma wyglądać hydroizolacja i z czego ma zostać zrobiona. Niestety wielu projektantów ten temat traktuje po macoszemu, co oznacza, że w dokumentach można znaleźć jedynie pobieżne informacje na temat jej umiejscowienia i materiałów, jakie powinno się wykorzystać do jej stworzenia. Przyglądając się dokumentacji, dobrze jest zwrócić także uwagę, czy projektant przewidział stworzenie izolacji przeciwwodnej, czy przeciwwilgociowej. Należy mieć bowiem na uwadze, że są to dwie różne izolacje.





izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

Czym jest izolacja przeciwwodna i kiedy się ją stosuje?

Izolację przeciwwodną, inaczej zwaną ciężką, stosuje się w momencie, kiedy nie został wykonany drenaż wodno-gruntowy. Doskonale zatem sprawdza się w przypadku budynków, które narażone są na to, że woda gruntowa może pojawić się powyżej fundamentów. Warto zatem rozważyć położenie tej izolacji, jeżeli właściciel buduje dom z piwnicą znajdującą się poniżej gruntu. Wówczas wznosi się go nie na ławach, a na płycie fundamentowej, która musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed parciem wody na poszczególne elementy budynku. Warto mieć na uwadze, że materiały izolacyjne, w związku z tym, że pracują w bardzo niekorzystnych warunkach, muszą być odpowiednio dobrane. Ich wysoka jakość i odpowiednie parametry to podstawa sukcesu.

izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

Jakie materiały zastosować do położenia izolacji przeciwwodnej?

Szukając materiałów wysokiej jakości, dzięki którym nie trzeba się obawiać o nieszczelności, dobrze jest skupić swoją uwagę na masach bitumiczno — polimerowych oraz specjalnych mikro zaprawach uszczelniających. Z materiałów, które stosuje się z rolki, doskonale sprawdzą się wysokiej jakości papy termozgrzewalne oraz membrany bitumiczne. Co je charakteryzuje, na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Chcąc zastosować lepiki i masy KMB do zaizolowania fundamentów, należy mieć na uwadze, że doskonale sprawdzą się na ławach fundamentowych. Chcąc zaizolować dokładnie płytę fundamentową, warto wykorzystać szlamy uszczelniające. Jeśli inwestor indywidualny zdecyduje się na położenie wspomnianych mas asfaltowych, musi pamiętać, że dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie dodatkowej warstwy zbrojnej w postaci papy.

Najczęściej do stworzenia izolacji przeciwwodnej fundamentów wykorzystuje się materiały bitumiczne, w skład których wchodzą:

izolacja przeciwwodna, izloacja, izolacja fundamentów

  • wspomniane wyżej lepiki asfaltowe — najlepiej zastosować te preparaty, w skład których wchodzą dodatkowo elementy uplastyczniające całą masę. Lepiki zachowują swoje właściwości do temperatury 7 stopni poniżej zera.
  • emulsje i roztwory na bazie asfaltu — wykorzystuje się jako jako grunt do wykonania izolacji przeciwwodnej z innych materiałów bitumicznych. Doskonale sprawdzają się jako materiałów do wykonania izolacji przeciwwilgociowej.
  • masy asfaltowe — ich elastyczność sprawia, że doskonale sprawdzają się jako powłoki uszczelniające i grunt pod właściwą izolację. Ich cechą charakterystyczną jest wysoki poziom elastyczności w ujemnych temperaturach. Masy, które kładzie się na zimno są odporne na wysokie temperatury - nawet do 60 stopni oraz rozpuszczalniki.

Istnieją jeszcze materiały cementowe, które również doskonale sprawdzają się, jako izolacja przeciwwodna. Są to szlamy uszczelniające, a inaczej mówiąc specjalistyczne zaprawy cementowe, które producenci wzbogacili materiałami, które zapewniają wodoszczelność całej konstrukcji. Są odporne na złe warunki atmosferyczne, a w szczególności na cykle zamarzania i odmarzania.





Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
wsio ok
pixel