Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na jakiej wysokości powinniśmy montować okna dachowe? Porada eksperta

2021-03-12
Na jakiej wysokości powinniśmy montować okna dachowe? Porada eksperta

Montaż okna dachowego dla wielu osób wydaje się nie lada problemem. Należy bowiem nie tylko zwrócić uwagę na sposób montażu, ale również na wysokość okna. Dzięki prawidłowej instalacji nie tylko będzie bezpieczne dla użytkowników, nawet tych najmłodszych, ale również sprawi, że poddasze zostanie dobrze doświetlone. Zastanawiając się nad wysokością, jaką powinno się zachować podczas montażu okna, należy wziąć pod uwagę nie tylko obowiązujące przepisy, ale również sposób otwierania okna.


 


Kliknij i posłuchaj tego artykułu:

Wysokość, na jakiej należy zamontować okno dachowe, jest niezwykle istotna. Nic zatem dziwnego, że spora grupa użytkowników zastanawia się nad tym, na jakiej wysokości powinny się znajdować. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie poruszone zostaną nie tylko aspekty prawne, ale poniekąd również bezpieczeństwa.

okno dachowe

Gdzie usytuować okno dachowe?

Aby okno pełniło powierzone mu funkcje, musi zostać zamontowane zgodnie ze sztuką dekarską oraz zgodnie z przepisami. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury Dz. U. nr 75 poz. 690, istnieją dwie wysokości, na których należy zamontować okno dachowe. Mowa o:

  • wysokości dolnej krawędzi okna na poziomie 85 cm, jeśli pomieszczenie, w którym ma się znajdować okno dachowe leży poniżej 25 m od podłoża
  • wysokości dolnej krawędzi na poziomie nie mniejszym niż 110 cm, jeśli pomieszczenie znajduje się powyżej 25 m od podłoża.
okno dachowe

Zastanawiając się nad wysokością, na jakiej ma być zamontowane okno dachowe, dobrze jest wziąć pod uwagę fakt, że im wyżej, tym bardziej będzie doświetlone pomieszczenie. Norma DIN 5034-1, której również trzeba przestrzegać podczas montażu okna dachowego jasno określa, że górna krawędź przeszklenia powinna znajdować się na wysokości co najmniej 220 cm.

Kolejnym aspektem, o którym nie można zapominać jest wysokość montażu okien z nawiewnikami. Przyglądając się kolejnym przepisom, mianowicie instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96, można dowiedzieć się, że nawiewniki w oknach dachowych montuje się nie niżej, niż na wysokości 200 cm od podłogi, mając na uwadze dolną krawędź nawiewnika.

okno dachowe

Wysokość montażu okna a górne i dolne otwieranie okna

Choć przepisy powinny być główną wytyczną, jeśli chodzi o montaż okien dachowych, nie można zapominać także o komforcie użytkowania produktu. Dlatego też kolejną wytyczną, którą pod uwagę biorą nie tylko producenci, ale również monterzy okien dachowych, jest komfort użytkowania. Wiadome jest bowiem, że otwieranie i zamykanie okna powinno odbywać się bezproblemowo.

Decydując się na montaż okna dachowego na poddaszu, należy podjąć decyzję o sposobie otwierania. Firma VELUX oferuje swoim klientom górne i dolne otwieranie. To wybiera się mając na uwadze, czy pod oknem będą znajdowały się meble, czy nie. Od usytuowania klamki zależy również minimalna wysokość, na jakiej powinno znajdować się okno. Okazuje się zatem, że:

okno dachowe
  • decydując się na górne otwieranie, inwestor indywidualny musi pamiętać o tym, aby dolna część ościeżnicy znajdowała się na wysokości między 80 - 130 cm. Wówczas można mieć pewność, że komfort użytkowania okna nie zostanie zaburzony.
  • wybierając dolne otwieranie, należy mieć na uwadze, aby dolna część ościeżnicy okna znajdowała się na wysokości od 130 do 150 cm. Wówczas bez problemu będzie można otworzyć okno, a do tego podziwiać piękne niebo, szczególnie nocą.

Jak widać powyżej — zachowanie odpowiednich wysokości podczas montażu okien dachowych może być kłopotliwe. Jeśli jednak inwestor i dekarz zapoznają się z odpowiednimi przepisami, zadanie nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel