t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Komin ceramiczny, czy komin stalowy? Który komin wybrać?

2022-11-20
Komin ceramiczny, czy komin stalowy? Który komin wybrać?

Jednym z aspektów, który należy wziąć pod uwagę, wybierając komin, jest źródło ciepła, które ma być zainstalowane, lub już jest zainstalowane w naszym domu. Niezależnie czy jest to kocioł grzewczy, piec, czy kominek, każde z nich powinno być podłączone do właściwego komina. Na rynku budowlanym wyróżnia się kominy ceramiczne i kominy stalowe. To właśnie one mają zapewnić bezpieczeństwo domowników przed ewentualnym pożarem lub wdychaniem spalin. Jeśli zastanawiasz się, który komin powinien zostać zainstalowany w Twoim domu, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.



Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym charakteryzują się kominy ceramiczne?
  2. Czym charakteryzują się kominy stalowe?
  3. Kiedy zdecydować się na komin ceramiczny, a kiedy na stalowy?

stary komin

Czym charakteryzują się kominy ceramiczne?

Choć kominy murowane z cegły nie są już tak popularne w dzisiejszych czasach, to jednak istnieje duża grupa osób chwaląca sobie takie rozwiązanie. Cegła wykorzystywana do stawiania takiego komina, powinna posiadać wysoką jakość. Jeśli jednak nie masz dostępu do takiego surowca, możesz zastąpić go bloczkami z betonu komórkowego i pustakami ceramicznymi. Oba materiały cechują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, jednak nie mogą być wykorzystywane do pracy z kanałami spalinowymi i dymowymi. Cegła klinkierowa, która stanowi najlepsze rozwiązanie do postawienia komina, jest bardzo droga. Dlatego producenci z branży budowlanej stworzyli systemowe kominy ceramiczne, które nie dość, że są łatwe do wykonania to jeszcze są uniwersalne, a więc dedykowane właściwie do każdego urządzenia grzewczego. Warunkiem jest dobór odpowiedniej średnicy komina. Ceramiczny system kominowy może pracować w temperaturze wynoszącej nawet 600 st. C. Paliwem może być jakikolwiek węgiel, olej, biomasa, drewna lub gaz.

Czym charakteryzują się kominy stalowe?

Kominy stalowe dzielą się na żaroodporne dedykowane do kotłów i kominków na paliwa stałe oraz kwasoodporne do systemów grzewczych na paliwa płynne. Mogą być jedno- lub dwuścienne. Kominy tego typu nie są tak popularne, jak kominy ceramiczne, ponieważ nie mogą współpracować z każdym paliwem. Choć ich dużą zaletą jest nieduża waga, to jednak więcej osób woli postawić na uniwersalny komin ceramiczny.

komin stalowy

Kiedy zdecydować się na komin ceramiczny, a kiedy na stalowy?

Jeśli nie chcesz za bardzo przejmować się wyborem odpowiedniego komina, możesz od razu postawić na system ceramiczny z odpowiednią cieplną izolacją. Dzięki niej rury i spaliny nie będą się szybko wychładzać. Im bardziej wychładza się te elementy, tym mniejszy jest ciąg kominowy. Poniżej znajdziesz wyszczególnione popularne systemy grzewcze i dedykowane im kominy.

  • Do kotła na paliwo stałe np. na węgiel również sprawdzi się komin ceramiczny , ponieważ zabezpiecza przed zapaleniem się sadzy i wysoka temperatura nie ma na niego negatywnego wpływu. Jeśli masz już system grzewczy opalany paliwem stałym, nie możesz zainstalować komina stalowego, ponieważ będzie bardzo szybko korodował, właśnie przed spaliny pochodzące z węgla. W przypadku jednak, gdy chcesz palić drewnem, musisz wiedzieć, że nie jest ono tak agresywne jak węgiel, dlatego możliwe jest tu zainstalowanie komina stalowego dwuściennego, żaroodpornego.
  • Do kotła na paliwo płynne można zastosować komin bez izolacji, ponieważ odprowadza dym, którego temperatura wynosi ponad 200 st. C. Taki komin jest bardzo często wybierany do kominków, tak samo jak komin stalowy żaroodporny dwuścienny.
  • Do kotła na gaz znów najlepszy będzie komin systemowy ceramiczny. Tego typu kominy mogą również współpracować z systemami z zamkniętą komorą spalania. Ceramiczne systemy mogą pracować w nadciśnieniu, dzięki czemu strumień powietrza do kotła zasysany jest z komina umieszczonego ponad dachem i transportowane jest między kominowym pustakiem a ceramiczną rurą. Należy jednak pamiętać, że komin ceramiczny musi być bardzo szczelny, zwłaszcza jeśli chodzi o kotły kondensacyjne. Na rynku można spotkać się z kominami ceramicznymi posiadającymi 30, a nawet 50-letnią gwarancją producenta. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na komin ze stali, musisz postawić na stal kwasoodporną o określonej grubości. Blacha powinna mieć przynajmniej 0,4 mm grubości. Wkład kominowy musi być wyposażony w uszczelki łączące jego poszczególne komponenty. Oprócz tego nie powinno zabraknąć kolana lub odkraplacza, których zadaniem jest odprowadzenie skroplin.
  • Do kotła na biomasę – w tym punkcie znów należy wymienić komin ceramiczny, ponieważ nie będzie on narażony na zjawisko korodowania, tak jak komin stalowy. Jeżeli jednak koniecznie chcesz zainwestować w komin stalowy, wybierz model z emalią żaroodporną.
komin ceramiczny

Jaki komin wybrać?

Kierując się powyższymi wskazówkami z pewnością nie będziesz mieć problemu z dobraniem odpowiedniego systemu kominowego dla urządzenia grzewczego. Więcej aspektów przemawia za kominem ceramicznym, dlatego z pewnością warto rozważyć tę opcję. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zakupu komina, koniecznie skontaktuj się z naszą obsługą klienta. Chętnie rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel