Czy komin systemowy Leier musi być obmurowany?
Inwestorzy, którzy właśnie budują dom, często zastanawiają się nad tym, czy wybrany przez nich komin systemowy musi być obmurowany. Okazuje się, że praktyki są różne, dlatego zapytaliśmy ekspertów, którzy odpowiedzą nam na to pytanie. Twierdzą oni, że pustaki kominowe, w których znajduje się rura, nie trzeba obudowywać dodatkową cegłą. Jednak czasami występują czynniki, które decydują o konieczności wzmocnienia konstrukcji komina. Mając powyższe na uwadze, przybliżamy temat.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy komin systemowy Leier musi być obmurowany?
- Kiedy należy obmurować komin systemowy Leier?
- Czym obudować komin systemowy Leier?
- Jakie błędy najczęściej popełniają fachowcy, wykańczając komin?
Czy komin systemowy Leier musi być obmurowany?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy komin systemowy Leier musi być obmurowany, musisz wiedzieć, że jeśli nie wynika to z wytycznych przekazanych w karcie technicznej lub innym dokumencie przekazanym przez producenta albo z projektu (mowa tutaj np. o konieczności obmurowania komina ze względu na warunki izolacyjne, konstrukcyjne lub wizję architekta), komin systemowy Leier nie musi być obmurowany.
Mówiąc o kominach systemowych, należy wspomnieć, że pustak kominowy, którego wytrzymałość na ściskanie wynosi co najmniej 3 MPa, który jest obciążony pionowym naciskiem następnych pustaków, których łączna wysokość wynosi np. 25 metrów, wykorzystuje tylko ułamek swojej nośności na ściskanie.
W kominach o standardowej wysokości (6-12 metrów), które dodatkowo obmurowano cegłą klinkierową na tzw. płycie wspornikowej, nie liczy się ściskania dolnego pustaka (nawet biorąc pod uwagę fakt, że ma on praktycznie całkowicie usuniętą jedną ścianę na drzwiczki wyczystkowe).
Na ogół, budując komin systemowy Leier, stosuje się minimalne zabezpieczenie techniczne pustaków kominowych w postaci tynku cementowo-wapiennego o grubości 2 cm.
Kiedy należy obmurować komin systemowy Leier?
Choć generalnie nie ma potrzeby obudowywania komina systemowego Leier, istnieją wyjątki, o których musisz wiedzieć. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których musi on zostać obudowany:
- jeśli komin jest kanałem wentylacyjnym — wówczas, aby wentylacja grawitacyjna działała skutecznie, należy go obmurować i co ważne — nawet zaizolować komin z zewnątrz;
- inwestor przewiduje wieszanie na kominie szafek lub kotła — producenci nie dopuszczają wiercenia lub wkuwania się w ścianki pustaka, z którego zbudowano komin systemowy;
- komin jest obciążony pionowo i posiada np. dodatkową drabinkę, po której kominiarz może bezpiecznie się poruszać;
- obciążenie wiatrem (obciążenie poziome) na część komina znajdującą się tuż nad dachem, jest zbyt duże — wówczas warto zastanowić się nie tylko nad obudową komina za pomocą cegły, ale także nad specjalną konstrukcją z kształtowników, która dodatkowo wzmocni i usztywni tę część komina.
Czym obudować komin systemowy Leier?
Systemy kominowe są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, ponieważ są sprawdzonym i szybkim sposobem na bezpieczną instalację komina. Choć montaż komina systemowego jest niezwykle prosty, zbudowany w ten sposób nadal wymaga odpowiedniej obudowy (szczególnie część, która wystaje ponad dach).
Newralgicznym punktem każdego komina jest część znajdująca się ponad dachem, ponieważ jest narażona na szkodliwe czynniki (także atmosferyczne), jak również jest widoczna. Jeżeli zajdzie konieczność obudowy komina systemowego, musisz pamiętać, że źle dobrane wykończenie może szybko niszczeć.
Jednym, z najlepszych, najtrwalszych i najczęściej stosowanych obudów komina systemowego Leier jest cegła klinkierowa. Produkt ten jest odporny na działanie niskich i wysokich temperatur. I co ważne — cegła klinkierowa doskonale się prezentuje.
Cegła klinkierowa przewyższa inne rodzaje wykończeń, ponieważ dzięki niej można opracować każdy komin. Niektóre osoby decydują się także na okładziny kamienne, które są nie tylko eleganckie, ale także doskonale współgrają z kominami systemowymi.
Jakie błędy najczęściej popełniają fachowcy, wykańczając komin?
Decydując się na obmurowanie komina systemowego Leier, należy pamiętać o błędach, które są najczęściej popełniane podczas wykonywania tego zadania. Należą do nich:
- nieszczelna obróbka części komina, znajduje się ponad dachem — sprawia ona, że komin przecieka;
- brak obmurowania lub otynkowania pustaków kominowych, co powoduje, że nasiąkają one wodą opadową, która przedostaje się do niższych warstw komina;
- obudowanie komina systemowego Leier cegłą klinkierową perforowaną, przez co komin przecieka. Chcąc obudować komin systemowy cegłą klinkierową, należy stosować tylko i wyłącznie cegłę pełną albo szczelinową (pod warunkiem że szczeliny będą całkowicie wypełnione).
Podsumowanie
Czy komin systemowy Leier musi być obmurowany? Okazuje się, że i tak, i nie. Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli jednak zdecydujesz się na jego obudowę, pamiętaj, aby wybrać materiał wykończeniowy, który będzie posiadał wszystkie wymagane aprobaty techniczne. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że komin będzie bezpieczny i trwały.
Przeczytaj także:
- Jaki komin systemowy może nosić miano najlepszego?
- Dlaczego warto wymienić komin?
- Dlaczego warto zainwestować w dobry komin?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.