Jakie atesty powinny mieć okna dachowe obrotowe?
Kupując okna dachowe obrotowe, powinniśmy pamiętać, że aby cieszyć się ich wysoką jakością, powinny one posiadać odpowiednie atesty. Warto bowiem wybierać okna dachowe obrotowe marek, które poważnie podchodzą do komfortu i wysokiej jakości wyrobów swoich produktów. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie atesty powinny posiadać okna dachowe obrotowe, to z pewnością zależy Ci, żeby były to naprawdę dobre okna. Poniżej znajdziesz informacje o atestach, na które warto zwrócić uwagę.
Z artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto inwestować w dobre okna dachowe
Dlaczego ważne jest aby okna posiadały certyfikat CE
Jak powinien wyglądać certyfikat CE?
Czym jest Atest Państwowego Zakładu Higieny
Czym jest Certyfikat FSC i PEFC
Czym jest norma ISO
Inwestowanie w dobre okna dachowe obrotowe
Zakup nowych okien nie należy do najtańszych inwestycji. W końcu, jeśli zależy nam, aby zapewniały one wysoki poziom bezpieczeństwa, posiadały dobrą izolację oraz mogły być komfortowo użytkowane przez lata, nie powinniśmy aż tak optymalizować kosztów ich zakupienia. Producenci, którzy posiadają dla swoich produktów odpowiednie atesty, mogą pochwalić się najlepszą jakością okien dachowo obrotowych na rynku.
Certyfikat CE
Jest to jeden z ważniejszych certyfikatów, który pozwala na wprowadzenie na rynek europejski wytworzonych produktów. Znak CE w sensie dosłownym oznacza Znak Zgodności Wspólnoty Europejskiej. Jeśli kupowane przez nas okienokna mają taki certyfikat, oznacza to, że spełniają wszystkie normy narzucone przez tę wspólnotę. A chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo związane z ochroną zdrowia, środowiska oraz użytkowania. Normy te oznaczane są symbolem PN-EN 14351-1. Taki atest CE zawszy przy zakupie okien, powinien wydać sprzedawca okien.
Jak powinien wyglądać certyfikat CE?
Kiedy kupujesz okna i otrzymujesz od sprzedawcy ten właśnie certyfikat, to aby być pewnym, że jest to ten właściwy, powinieneś sprawdzić określone jego parametry:
Atest Państwowego Zakładu Higieny
Ten dokument świadczy o tym, że okna nie zawierają w swoim składzie żadnych toksycznych substancji oraz powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby nie zagrażać codziennemu ich użytkowaniu. Nie są to dokumenty, które są konieczne do okazania w razie kontroli, jeśli jednak zależy nam, aby nasze okna dachowo obrotowe posiadały jedną z najwyższych jakości, powinniśmy postarać się o zakup okien, które posiadają ten atest.
Certyfikat FSC i PEFC
W naszych czasach zachowanie zrównoważonej gospodarki leśnej jest bardzo wskazane. Uzyskanie przez okna dachowe obrotowe takiego certyfikatu świadczy o tym, że cała produkcja okien zachodzi poprzez zastosowanie drewna z legalnych źródeł, czyli z takich, które nie występuje na terenach zagrożonych pogwałceniem praw lokalnej społeczności. Z pewnością wiele osób kupujących produkty wykonane z drewna zwraca uwagę na charakterystyczne drzewko ze znakiem FSC, które w pełni oznacza Forest Stewardship Council®. Z kolei skrót PEFC oznacza w pełni Programme for the Endorsement of Forest Certification. Oba reprezentują największe międzynarodowe programy certyfikacji w drzewnym przemyśle. Od 2002 roku Unia Europejska zaczęła stanowczo zakazywać wykorzystywania drewna, które pochodziło z nielegalnych źródeł. Rozporządzenie Unii Europejskiej z roku 2010 wyraźnie informuje, że producenci i dystrybutorzy drewna oraz produktów z niego tworzonych, którzy chcą wprowadzać na rynek Polski swoje wyroby, powinni zdawać sobie sprawę ze źródeł, z jakich pobierane jest drewno oraz powinni wiedzieć, jakie kary finansowe grożą im, jeśli dane wymogi nie zostaną spełnione.
Norma ISO
Naszej uwadze nie powinny ujść również normy ISO, które świadczą o tym, że dane przedsiębiorstwo starając się o takie dokumenty, podchodzi bardzo poważnie do tematu produkowanych okien. Taka norma mówi danemu użytkownikowi o tym, że produkty mają wysoką jakość, nie wpływają w znacznym stopniu na środowisko czy świadczą o wysokim poziomie bezpieczeństwa podczas ich użytkowania. Aby osiągnąć dane normy ISO, należy spełnić każdy odrębny Standard Systemu Zarządzania.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.