Jak zabezpieczyć na zimę drewniane okno dachowe?
Decydując się na zakup wybranych okien dachowych, chcemy, aby służyły nam one latami. Bez względu na tworzywo, z którego są wykonane, powinniśmy pamiętać, iż właściwa pielęgnacja już od samego początku oraz ich konserwacja mogą mieć kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania i jak najwyższej jakości.
Z artykułu dowiesz się:
- co sprawia, że drewniane okna dachowe szybciej się „starzeją”
- jak czyścić okna drewniane
- dlaczego należy przeprowadzać przegląd stanu technicznego okien
- jakich środków do ochrony okien dachowych należy używać
- do czego prowadzi brak regularnej konserwacji okien
Co sprawia, że drewniane okna dachowe szybciej się „starzeją”?
Okna dachowe ze względu na swoje położenie i bezpośrednią styczność z najróżniejszymi zjawiskami atmosferycznymi wymagają regularnych prac pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Drewniane okna są szczególnie narażone na pewne ubytki związane z normalnym użytkowaniem, czyli zamykanie i otwieranie, ale także na czynniki pogodowe, do których zaliczyć możemy: śnieg, deszcz, grad oraz promieniowanie UV. Silne i ciągłe nasłonecznienie warstw drewnianych powoduje niejednokrotnie ich szarzenie, przez co nie wyglądają już tak atrakcyjnie, jak na początku. Sezon jesienno-zimowy jest dla okien drewnianych największym wyzwaniem, jeśli chodzi o oddziaływanie czynników związanych z pogodą. Niesprzyjająca i zmienna pogoda, niskie temperatury, deszcze i śnieg niekorzystnie oddziaływają na ramy okienne oraz mogą mieć wpływ na wysychanie lub pękanie uszczelek.
Czyszczenie okien dachowych
Choć mycie okien wydaje się mało istotną czynnością w aspekcie ich konserwacji, okazuje się, iż ma to większe znaczenie, niż sobie wyobrażamy. Szczególnie zaś istotna jest regularność tych prac porządkowych. Okna drewniane powinny być systematycznie, przynajmniej 2 razy w roku (najlepiej przed latem i zimą) myte i odkurzane. Sprzyja to nie tylko estetyce, ale i sprawia, że brud nie niszczy powłoki lakierniczej. Do mycia okien drewnianych stosuje się między innymi wodę z dodatkiem płynu do naczyń lub innego detergentu wraz z miękką szmatką z mikrofibry. Nie zaleca się stosowania ostrych szczotek oraz drażniących środków na bazie alkoholu, amoniaku czy acetonu, gdyż mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę drewnianych ram. Co więcej, mogą doprowadzić do zniszczenia powłoki antykorozyjnej metalowych okuć. Na zakończenie czynności porządkowych, warto zabezpieczyć ramy pielęgnacyjnym mleczkiem na bazie wosków. Nada to połysk obudowie oraz ochroni powłokę lakierniczą przed dalszym negatywnym oddziaływaniem pogody i środowiska.
Przegląd stanu technicznego okna i jego powłok lakierniczych
Uszczelki okienne zapewniają ochronę przed wilgocią oraz przedostawaniem się zimnego powietrza do wnętrza domu. Powinny być sprężyste i przylegać dobrze do ramy. Aby zapobiec ich pękaniu i uszkodzeniom, powinny być konserwowane co najmniej raz w roku. Można w tym celu zastosować preparaty do pielęgnacji uszczelek, które przywracają ich elastyczność np. na bazie żywicy silikonowej. Stan powłok okiennych również powinien być poddawany kontroli wizualnej przynajmniej raz do roku. Zaleca się ją zwłaszcza po silnych gradobiciach, które są w stanie uszkodzić jej warstwy. Warto też sprawdzać kondycję wypełniacza do połączeń oraz fug, a w razie konieczności wymienić go w całości. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia na powłoce ochronnej, warto od razu zareagować i je niezwłocznie naprawić, aby się nie pogłębiały.
Środki do ochrony drewnianych okien dachowych
Rynek oferuje nam różnego rodzaju preparaty służące pielęgnacji i konserwacji okien drewnianych. Do ochrony elementów metalowych, w tym m.in. zawiasów poleca się smary w postaci płynnej np. smar FAKRO XMS F2020. Jeśli mamy do czynienia z drobnymi uszkodzeniami warto zastosować gotowy zestaw naprawczy, zawierający wypełniacz akrylowy np. marki Velux. W celu zapewnienia drewnu długowieczności i jego ochrony od wewnątrz stosuje się impregnaty, które stanowią zabezpieczenie chemiczne przed działaniem czynników zewnętrznych tj. wilgocią, nadmiernym nasłonecznieniem, grzybami, pleśnią i owadami. Wiele osób stawia sobie w związku z tym pytanie: Jaki wybrać impregnat do okien? Oferta tych preparatów jest bardzo szeroka. Cieszące się dobrymi opiniami impregnaty należą do firm takich jak: Drewnochron, Sadolin, Altax czy Vidaron. Środki te najlepiej wnikają w suche drewno, o wilgotności nie większej niż 18%. Proces ten najlepiej przeprowadzać w umiarkowanej temperaturze od 5 do 20°C i przy małej wilgotności – nie może w tym czasie padać deszcz. To, ile położyć warstw impregnatu zależy od zaleceń producenta oraz chłonności drewna. Standardowo kładzie się 2 warstwy, lecz czasem podłoże może wymagać ich więcej. Jeśli jednak chcemy zachować widoczność słoi w drewnie lepiej nie przesadzać z ilością nakładanych warstw. Zwyczajowo 3 warstwa jest już tą ostatnią. Na rynku spotkać możemy również tzw. preparaty 3w1 (impregnat, powłoka gruntująca i lazura).
Do czego prowadzi brak regularnej konserwacji okien?
Cykliczne czyszczenie i konserwacja okien niosą za sobą wiele zalet. Brak tych czynności z kolei może doprowadzić do:
- przyspieszonego starzenia się mechanizmów okiennych,
- szybszego zużycia się uszczelek
- braku szczelności,
- przewiewów,
- przecieków,
- zdzierania się warstw ochronnych okuć i ram,
- wypaczenia drewna i jego pęknięć,
- trwałych uszkodzeń stolarki,
- zaroszenia szyb,
- odbarwień i zarysowań,
- braku komfortu w użytkowaniu okien,
- znacznego obniżenia trwałości okien, a w konsekwencji szybszej konieczności ich wymiany.
Chcąc cieszyć się dobrej jakości oknami drewnianymi przez wiele lat, warto poświęcić kilka chwil w roku na ich konserwację, a tym samym oszczędzić sobie, niekiedy ogromnych, problemów mogących wynikać z jej braku.
Siatka podtynkowa – na co zwrócić uwagę
Jaki styropian wybrać do ocieplenia dachu
Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta okien dachowych na renowa24.pl
Buduj i remontuj razem z nami!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.