Jaki wybrać styropian do ocieplenia dachu?
Termoizolacja dachu jest niemal tak ważna jak ocieplanie fasad budynku. Jeżeli planujemy poddasze naszego domu wykorzystać w celach użytkowych, to odpowiednie ocieplenie dachu jest niezwykle ważne. To właśnie izolacja dachu zapewni nam komfortową temperaturę o każdej porze roku. Z naszego artykułu poznasz wszystkie ważne informacje na temat ocieplania dachu styropianem.
Z artykułu dowiesz się o:
- Metodach ocieplania dachu
- Ocieplaniu dachu styropianem
- Ile kosztuje ocieplanie dachu styropianem?
- Jak zmierzyć powierzchnię dachu do ocieplenia?
Metody ocieplania dachu
Metoda międzykrokwiowa
Metoda międzykrokwiowa jest najczęściej wybierana przez fachowców. Powodem tego wyboru jest fakt, że metoda międzykrokwiowa jest używana od wielu lat. Dzięki temu profesjonaliści doprowadzili ją do perfekcji. Przez wiele lat materiałem używanym do termoizolacji dachu metodą międzykrokwiową była wełna mineralna.
Zapoznaj się z zaletami metody międzykrokwiowej:
- Precyzyjne ocieplenie dachu wykonane metodą międzykrokwiową zapewnia znakomity komfort cieplny w budynku.
- Wykorzystanie styropianu lub pianki poliuretanowej do termoizolacji dachu podnosi skuteczność metody międzykrokwiowej. Dodatkowo użycie styropianu nie obciąży naszych portfeli i zapewni znakomitą izolację dachu.
Jednak metoda międzykrokwiowa ma kilka wad:
- Najbardziej uciążliwe jest powstawanie mostków termicznych na samej powierzchni krokwi. Położenie dodatkowej warstwy styropianu pod krokwiami częściowo niweluje ten problem.
- Niestety ten sposób nie może zagwarantować ograniczenia skraplaniu się wilgoci w izolacji.
Metoda nakrokwiowa
Metoda nakrokwiowa jest nowsza, jednak coraz więcej fachowców korzysta z niej przy ocieplaniu dachu.
Poznaj wszystkie zalety metody nakrokwiowej:
- Metoda ta jest niezwykle oszczędna i estetyczna.
- Użycie płyt izolacyjnych bezpośrednio na krokwiach zapewnia znakomitą ochronę przed zimnem i gorącem. Dzięki temu o każdej porze roku możemy cieszyć się odpowiednią temperaturą.
- Płyty izolacyjne są bardzo odporne na nacisk.
- Metoda nakrokwiowa cechuje się znakomitą trwałością.
- Termoizolacja rozkłada się proporcjonalnie na całym dachu. Z tego powodu nie występują mostki termiczne.
Metoda nakrokwiowa nie jest jednak bez wad:
- Jest ona droższa od metody międzykrokwiowej. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że poniesione koszty szybko się zwrócą, ponieważ zaoszczędzimy więcej pieniędzy na rachunki za ogrzewanie oraz klimatyzację.
Ocieplenie poddasza styropianem
Styropian, a dokładniej płyty styropianowe cieszą się niezwykła popularnością wśród fachowców przy ocieplaniu poddasza. Płyty styropianowe najczęściej wykonane są ze styropianu grafitowego. Posiadają one podłużne nacięcia, które zwiększają ich elastyczność. Dzięki tym cechom płyty styropianowe zapewniają znakomitą termoizolację dachu.
Dość nowym materiałem termoizolacyjnym są płyty wyprodukowane z polistyrenu ekstrudowanego. Są one:
- odporne na wilgoć,
- twarde
- oraz zapewniają świetną izolację termiczną.
Profesjonaliści używają płyt z polistyrenu XPS przy ocieplaniu krokwi od spodu. Pamiętajcie jednak, że ta metoda obniży poddasze o kilka cm.
Jak wybrać styropian do ocieplenia dachu
Przy wybieraniu styropianu do ocieplania dachu warto zwrócić uwagę na wartość CS(10), która określa minimalny współczynnik naprężenia ściskającego. Jest ona wyrażana w kPa, przy 10% odkształceniu. To właśnie ta wartość określa twardość i odporność styropianu.
Pamiętajcie, że im większa gęstość materiału, tym lepsza jest jego wytrzymałość. Specjaliści zalecają wybierać styropian o wadze niższej niż 15 kg/m³ z powodu tego, że nie będą one odpowiadać minimalnemu poziomowi wytrzymałości na rozrywanie, który wynosi 80 kPa.
Ile kosztuje ocieplenie poddasza?
W przypadku ocieplania poddasza i skośnego dachu za samą robociznę zapłacicie od 30 do 70 zł/m². W tej cenie zawiera się fachowe położenie wełny, położenie folii, zamontowanie stelaża a także szlifowanie. Wiadome jest jednak, że cena za wykonanie termoizolacji przez profesjonalistów może się różnić ze względu na wykorzystany materiał.
W przypadku termoizolacji dachu styropianem cena wydaje się być najniższa. Jednak do ceny samego materiału i robocizny powinniście doliczyć zaprawę klejącą i siatkę. Jest to dodatkowy koszt i ostateczna cena może wynieść nawet do 40 zł/m² więcej.
Jeśli chcesz wiedzieć ile dokładnie styropianu musisz zamówić, to skorzystaj z naszego kalkulatora na renowa24.pl.
Jak zmierzyć powierzchnię dachu do ocieplenia?
Precyzyjne obliczenie powierzchni poddasza nie jest wcale łatwym zadaniem. Wielu z nas myśli, że powierzchnia do ocieplenia jest równa powierzchni górnej kondygnacji. Jest to niestety błędne przeświadczenie. Żeby dokładnie zmierzyć powierzchnię poddasza do ocieplenia musicie wziąć pod uwagę wszystkie rozmiary sufitów i skosów.
Natomiast jeśli chcecie poznać przybliżone wymiary, skorzystajcie z poniższego wzoru:
Na każdy 1m² przypada 1,4m² powierzchni dachu do termoizolacji. Np., jeśli Wasze poddasze ma 200m² to będziecie potrzebować 240m² ocieplenia.
Przeczytaj także:
- Częste błędy popełniane przy malowaniu ścian
- Ile kosztuje malowanie pokoju?
- Jak obliczyć zapotrzebowanie farby?
Zapoznaj się z ofertą styropianów na renowa24.pl!
Autor: Marta Bratuś
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.