t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działa system oddymiania D+H? - dowiedz się

2021-05-19
Jak działa system oddymiania D+H? - dowiedz się

 

 

Szukasz najlepszej ochrony przeciwpożarowej? Postaw na systemy oddymiania D+H. Dzięki niemu zwiększysz bezpieczeństwo w budynku. Jak nazwa wskazuje opiera się on na działaniu grawitacji, a dokładnie na procesie konwekcji. Sprawdź naszą ofertę systemów oddymiania grawitacyjnego na renowa24.pl.

 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest system oddymiania grawitacyjnego D+H?
  2. Co składa się na system oddymiania grawitacyjnego D+H?
  3. Jak działa system oddymiania grawitacyjnego D+H?
  4. Jakie zalety posiada system oddymiania grawitacyjnego D+H?
  5. Jaka jest norma dla systemu oddymiania grawitacyjnego D+H?



System oddymiania grawitacyjnego D+H

Głównym celem systemu jest usuwanie dymu oraz szkodliwych gazów w trakcie pożaru. To właśnie te drugie są dla nas największym zagrożeniem. Statystyki mówią, że 9 na 10 osób, które pozostają w budynku podczas pożaru, umiera właśnie od trujących gazów. System swoim działaniem zapewnia jak najbezpieczniejszą drogę ewakuacyjną. Jednakowo odprowadza on ciepło, dzięki czemu chroni budynek przed termicznym obciążeniem, który może prowadzić do jego zawalenia.

Budowa systemu oddymiania grawitacyjnego D+H

System oddymiania składa się z poszczególnych elementów:

  • Centrala oddymiania jest sercem systemu oddymiania grawitacyjnego, ponieważ nim steruje i kontroluje. Odpowiada również za regulację czasu przewietrzania. Dodatkowo alarmuje o wszelkich zakłóceniach.

  • Przyciski oddymiania są przydzielone do central. To dzięki nim możemy ręcznie uruchomić alarm. Dodatkowo diody sygnalizują o stanie pracy poszczególnych urządzeń systemu oddymiania. W wizualny sposób panują nad poprawnością działania systemu.

  • Klapy i okna oddymiające – klapy są montowane na dachach budynków. Ich najważniejszym zadaniem jest odprowadzanie dymu, ciepła oraz trujących gazów. Zarówno klapy jak i okna są wyposażone w siłowniki, które są odpowiedzialne za ich otwieranie i zamykanie. Dodatkowo okna oddymiające mogą służyć do naturalnej wentylacji i w razie pożaru szybko pozbywają się dymu i gazów. Okna D+H, które są w ofercie renowa24.pl są przebadane z według normy PN-EN 12101-2 i są wykonane na systemach wiodących producentów profili aluminiowych.

  • Głównym zadaniem konwencjonalnych czujek dymu D+H jest przekazywanie informacji do centrali o pożarze.

  • Urządzenia alarmowe przeznaczone są do dźwiękowej i wizualnej komunikacji. Odpowiadają za przeprowadzenie bezpiecznej i szybkiej ewakuacji podczas pożaru.

  • Siłowniki do oddymiania z naszej oferty są certyfikowane. W klapach D+H projektanci wykorzystują siłowniki zębatkowe. Z kolei w oknach w zależności od projektu są używane siłowniki łańcuchowe lub zębatkowe.

  • AdComNet (Advancet Communication Network) to technologia, która jest oparta na magistrali D+H. Dzięki niej można zintegrować zdecentralizowane centrale oddymiania. Jest to prosty i dowolnie programowalny sieciowy system oddymiania i naturalnej wentylacji.

  • Moduły wewnętrzne central oddymiania pozwalają na rozszerzenie funkcji central oddymiania RZN i central przewietrzania GVL. Dzięki modułom można rozbudowywać centrale D+H dostępne w ofercie renowa24.pl.

  • Panele do central oddymiania znajdują zastosowanie w centralach oddymiania RZN-E oraz centralach przewietrzania GVL-E. Zawierają różne funkcje, które wspierają działanie systemu oddymiania i naturalnej wentylacji.

Działanie systemu oddymiania grawitacyjnego D+H

System oddymiania jest uruchamiany przez czujkę dymową, przycisk oddymiania albo przez urządzenie zewnętrzne. Działa on dzięki zjawisku konwekcji, czyli unoszeniu gorącego dymu. Wzrost temperatury, który jest spowodowany ciepłem pożaru, przyczynia się do zmiany gęstości powietrza w obszarze spalania. Ta jest mniejsza niż gęstość powietrza, która otacza miejsce pożaru. Po otwarciu klapy oddymiającej do budynku dociera powietrze zewnętrzne, które odbiera źródle pożaru ciepło. Następnie w wyniku konwencji miesza się z powietrzem wewnętrznym i później unosi się do góry.

 

Zalety systemu oddymiania grawitacyjnego D+H

  • Szybkie i automatyczne wyzwalanie dzięki czujkom dymu.

  • Stały monitoring stanu systemu.

  • Zastosowanie elektrycznych napędów D+H w oknach, drzwiach i klapach jest kompletnym i wygodnym rozwiązaniem.

  • Możliwość zoptymalizowanej synchronizacji z innymi systemami w obiekcie.

  • Zapewnienie komfortowej wentylacji bez dodatkowych kosztów.

  • Nowoczesne i estetyczne wzornictwo, które można dostosować do koloru architektury wnętrz budynku.

Normy dla systemu oddymiania grawitacyjnego

W normie PN-B-02877-4/Az1:2006 znajdziesz podstawowe wymagania do projektowania systemów oddymiających. Warto zapamiętać, że powierzchnia czynna klap dymowych na klatkach schodowych budynków niskich i średniowysokich nie może być mniejsza niż 5% powierzchni rzutu poziomego podłogi. Dodatkowo powierzchnia pojedynczego otworu pod klapą nie może być mniejsza niż 1m2. Oczywiście każda klapa na klatce schodowej musi posiadać urządzenie do automatycznego i ręcznego uruchomienia.

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-25
Ok
pixel