Jak dobrać styropian do ocieplenia domu?
Poszczególne elementy domu, bez względu na to, czy będzie to elewacja, czy fundamenty, czy ściany działowe, pełnią określone funkcje. Jedną z nich jest utrzymanie określonej temperatury wewnątrz, a tym samym czynienie budynku energooszczędnym. Nasuwa się zatem pytanie - jaki produkt wybrać, aby mieć 100% pewności, że będzie spełniał swoje funkcje? Jak obliczyć jego ilość, żeby nie kupić za mało lub za dużo styropianu?
Szukając odpowiednich rozwiązań, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ocieplania domu. Chodzi tutaj nie tylko o rodzaje produktów dostępnych na rynku, choć jest to punkt wyjścia, ale również o sposoby obliczania ilości styropianu, jaki trzeba nabyć. W tym wypadku można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, jednak dobrze jest znać także inne sposoby.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?
Nie da się ukryć, że na rynku można spotkać wielu producentów oferujących klientom rozmaite rodzaje styropianu. Aby się nie pogubić i wiedzieć jaki styropian do ocieplania domu wybrać, dobrze jest znać parametry, które z pewnością pomogą w wyszukać odpowiedni produkt.
Szukając odpowiedniego produktu, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego zastosowanie (fasada, fundamenty, czy inny), ale również na właściwości. Tutaj pierwsze skrzypce grają przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła (na produktach oznaczany greckim symbolem λ - lambda) chłonność, twardość oraz wytrzymałość na rozciąganie. Minimalna wartość ostatniego parametru nie powinna być mniejsza, niż 80 kPa.
Najczęściej do ocieplania używa się styropianu elewacyjnego, jednak warto mieć na uwadze, że tego rodzaju materiał jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Mając to na uwadze, producenci oferują klientom droższy produkt, gdzie granulat styropianowy formowany jest w twardsze płyty, które w połączeniu z siatką o wyższej gramaturze tworzą warstwę odporną na uszkodzenia mechaniczne. Wracając jednak do standardowego styropianu EPS - tutaj warto skupić się na jego największej zalecie, czy współczynniku przenikania ciepła. Przedział tej wartości wynosi 0,030–0,042 W/(m・K). Nie wiedząc, który produkt będzie najlepszy, warto zdać się na pomoc specjalistów, którzy pracują w sklepie budowlanym. Doradzą oni jak dobrać styropian do ocieplenia domu.
Jak obliczyć ilość styropianu potrzebnego do ocieplenia domu?
Na początku artykułu wspomniano, że podejmując decyzje związane z ociepleniem, trzeba nie tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dobrać styropian do ocieplenia, ale także trzeba zwrócić uwagę na to, jak obliczyć ile styropianu trzeba kupić, aby mieć pewność, że nie braknie go do ocieplenia budynku. Choć wielu producentów umieszcza na swoich stronach specjalne kalkulatory, warto także samodzielnie obliczyć określone wartości. Mając to na uwadze, poniżej podane zostały szczegóły obliczeń. Warto przy tym mieć na uwadze, że osobno należy obliczyć ilość styropianu na elewację, a osobno na fundamenty i pozostałe części budynku.
Aby obliczyć objętość styropianu, który będzie potrzebny na pokrycie elewacji budynku, wystarczy skorzystać z prostego wzoru. Zanim jednak inwestor usiądzie do obliczeń, powinien dokładnie zmierzyć każdą ścianę zewnętrzną - zarówno długość, jak i wysokość. Uzyskane wartości należy pomnożyć względem siebie i zsumować wszystkie wartości. Otrzymany wynik wystarczy pomnożyć przez grubość styropianu, który został wybrany do pokrycia elewacji. Na tym kończą się obliczenia, a otrzymany wynik jest ilością styropianu, jaki należy kupić.
Osoby, które zastanawiają się, czy z obliczeń usunąć powierzchnię okien i drzwi, powinny mieć na uwadze, że lepiej jest je uwzględnić. Ilość styropianu nieznacznie się powiększy, jednak inwestor będzie miał pewność, że produktu nie zabraknie podczas instalacji.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.