Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Izolacyjność akustyczna – o czym pamiętać?

2017-05-02
Izolacyjność akustyczna – o czym pamiętać?

Komfortowe użytkowanie budynku zależy od wielu czynników. Jednym z parametrów, na który trzeba zwrócić uwagę, jest izolacyjność akustyczna. Decydując się na budowę budynku, zarówno mieszkalnego, jak i usługowego, należy mieć na uwadze polskie prawo, które określa, że wspomniane obiekty nie mogą zagrażać zdrowiu. Dlatego izolacyjność akustyczna jest tak ważna. O czym pamiętać projektując ten rodzaj zabezpieczenia?

Czym jest izolacyjność akustyczna?

Na izolacyjność akustyczną składają się dwa podstawowe czynniki:

  1. poziom dźwięku, który emitowany jest z określonego źródła;
  2. poziom dźwięku, który słyszy odbiorca.

Izolacyjność akustyczna to nic innego, jak różnica pomiędzy wymienionymi czynnikami. Wyraża się ją za pomocą dwóch wskaźników — R’A1 i R’A2. Inaczej mówiąc — izolacyjność akustyczna jest zdolnością przegród budowlanych do tłumienia hałasów i innych dźwięków. Im wyższe wspomniane wskaźniki, tym skuteczniejsza izolacja zostanie zastosowana w budynku, co oznacza, że użytkownik domu nie jest narażony na ekspozycję dźwięku.

izolacja akustyczna

Jakie parametry wpływają na izolacyjność akustyczną?

Aby wiedzieć, jakie produkty wybrać, aby odpowiednio zaizolować budynek, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę konstrukcję budynku — grubość jego ścian, szczelność położonych podłóg, a także drogę powietrzną.

Przyglądając się polskim przepisom budowlanym, należy mieć na uwadze, że w biurach i budynkach mieszkalnych poziom hałasu nie powinien przekraczać 35 decybeli w czasie dnia oraz 25 decybeli w czasie nocy. Jeżeli chodzi o szkoły, to izolacyjność akustyczna nie powinna przekraczać 50 decybeli. Jak zachować wspomniane normy?

izolacja akustyczna

O czym warto pamiętać tworząc izolację akustyczną?

Projektowanie izolacji akustycznej jest specyficznym obszarem architektury, która skupia się wokół zagadnień związanych z akustyką, na którą wpływ mają między innymi wymiary i kształt pomieszczenia. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę jakość i masę użytych produktów wykończeniowych. Decydując się na dodatkową ochronę budynku przed hałasem, można zdecydować się na dodatkowe, specjalistyczne konstrukcje i dźwiękochłonne przegrody.

Aby mieć pewność, że w pomieszczeniach nie będzie tworzył się nadmierny hałas, właściciel budynku może zdecydować się na wykonanie dodatkowych wibroizolatorów. Są to sprężyste, wyspecjalizowane elementy, których zadaniem jest pochłanianie dźwięków, jak również ograniczanie i przenoszenie ich pomiędzy pionowymi przegrodami. Warto również mieć na uwadze, że istnieją także inne rozwiązania, aby wytłumić hałas. Można wykorzystać w tym celu tzw. pływającą podłogę lub panele podobne do drewna, które wyposażono w sprężysty podkład. Rozwiązania te pozwolą zachować obowiązujące normy, dzięki czemu hałas nie będzie stwarzał zagrożenia dla użytkowników budynku.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-01
Wszytko przebiegło bez najmniejszego problemu. Zdecydowanie polecam!!
2021-08-15
wszystko bardzo sprawnie przebiegło
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel