Izolacja fundamentów i piwnic
Trwałe fundamenty i piwnica to elementy budynku, na którym zależy wielu inwestorom indywidualnym. Warto jednak mieć na uwadze, że samo wzniesienie wspomnianych elementów nie gwarantuje, że będą bez zarzutu służyły użytkownikom przez wiele lat. Aby tak się stało, trzeba je odpowiednio zaizolować, tzn. nie tylko wybrać prawidłowy materiał, ale także jego mocowanie. Najpopularniejszym materiałem, który chętnie wykorzystywany jest do stworzenia izolacji termicznej są wełna mineralna i styropian. Czy jednak sprawdzą się podczas docieplania fundamentów? Sprawdź w artykule.
Ściany fundamentowe — rodzaje izolacji
Decydując się na wykonanie izolacji fundamentów, jednym z rodzajów, na który możesz się zdecydować, jest lekka izolacja przeciwwilgociowa. Jest doskonała wtedy, kiedy poziom wód gruntowych znajduje się poniżej fundamentu (co najmniej 1 m od posadowienia). Pamiętaj jednak, że taka izolacja sprawdzi się, jeśli budynek stoi na materiale przepuszczalnym, takim jak żwir, czy piasek. Jeżeli masz pewność, że pod warstwą nieprzepuszczalną, na której stoi budynek znajduje się warstwa przepuszczalna, także możesz zastosować wspomniane rozwiązanie. Izolację przeciwwilgociową wykonuje się od zewnętrznej strony. Do jej tworzenia należy wykorzystać masę bitumiczną, która jest najłatwiejsza do nałożenia.
Jeżeli chcesz wykonać średnią izolację przeciwwilgociową, pamiętaj, że wykonuje się ją kiedy poziom wód gruntowych jest poniżej fundamentów, jednak grunt nie jest przepuszczalny. Jak to sprawdzić? Widać to po opadach deszczu, kiedy woda zalega w wykopie. Może także pojawić się, kiedy w gliniastym podłożu znajdują się tzw. żyły piaszczyste, między którymi woda może spływać do fundamentów. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Swoim przypadku, najprawdopodobniej dodatkowo będziesz musiał zrobić drenaż, który pozwoli szybko i bezpieczenie odprowadzić wodę z dala od zbudowanych ścian fundamentowych. Tworząc średnią izolację przeciwwilgociową należy zaopatrzyć się w papę na lepiku oraz zaprawę wodoszczelną i ewentualnie folię.
Budując dom w miejscu, w którym ma się do czynienia z wodą naporową, wywierającą ciśnienie hydrostatyczne, konieczne będzie wykonanie ciężkiej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Rozwiązanie to gwarantuje idealną szczelność, a także jest bardzo wytrzymałe mechanicznie. Aby mieć pewność, że tego rodzaju izolacja będzie skuteczna, należy w pierwszej kolejności dokładnie zagruntować podłoże. Tę czynność można wykonać z użyciem folii samoprzylepnej. Można także użyć papy termozgrzewalnej.
Izolacja piwnicy — jaki materiał wybrać?
Aby wykonać izolację poziomą fundamentów, należy użyć odpowiednich materiałów. Są to najczęściej papy bitumiczne, szczególnie te, które stworzono na potrzeby kontaktu z gruntem. Producenci wykonują je na osnowie poliestrowej. Do stworzenia izolacji można w tym wypadku wykorzystać także grube folie hydroizolacyjne, które wykonano z polietylenu. Na rynku można spotkać także produkty z polichlorku winylu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są o wiele bardziej wytrzymałe, aniżeli tradycyjne czarne i cienkie folie budowlane. Tych ostatnich nie zaleca się do tworzenia izolacji podłogi i ścian w piwnicy, ponieważ nie są trwałe i wytrzymałe.
Wykonując izolację z papy, warto mieć na uwadze, że pomimo tego, że to właśnie ten materiał wskazuje się jako najlepszy do wykonania izolacji, może pękać. Dlatego też dobrze jest wspomóc go trójkątnymi obojami ze styropianu. Jeżeli nie stosuje się wspomnianego rozwiązania, można także krawędzie ław zaoblić zaprawą. Zanim jednak dojdzie do izolowania ław, należy je w pierwszej kolejności oczyścić i zagruntować. W tym cały warto nabyć bitumiczny środek gruntujący. Zanim dojdzie do położenia izolacji pionowej, dobrze jest pokryć boki ścian murowanych tynkiem wyrównawczym.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.