Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fakty i mity oraz zalety i wady szarego styropianu?

2020-01-28
Fakty i mity oraz zalety i wady szarego styropianu?
Od pewnego czasu rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość styropianu, który jest sprzedawany ma kolor szary. Polacy także coraz chętniej kupują ten rodzaj styropianu. Zastanówmy się na tym, czy szary styropian to tylko chwilowa moda, czy naprawdę jest lepszy?

Szary styropian ma lepszą jakość niż biały

Nie jest to prawdą, ponieważ jakość nie zależy od koloru, tylko od kultury technicznej i etyki producenta.

Podstawowym parametrem, który charakteryzuje materiały termoizolacyjne jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Im jest niższy, tym lepiej, bo wtedy warstwa ocieplenia może być cieńsza np. współczynnik λ= 0,031 jest niższy od λ= 0,045.







styropian szary
Przy zachowaniu takiej samej izolacyjności, warstwa ocieplenia, która została wykonana z szarego styropianu może być o ok. 40% cieńsza, niż warstwa wykonana ze styropianu białego. Choć docieplenie białym musi być grubsze to nie oznacza, że biały jest niższej jakości. Biały styropian jest mniej efektywnym izolatorem.

Szary zapewnia większą oszczędność energii niż biały

To też jest kolejny mit. W przypadku docieplenia, oszczędność energii zależy od efektywności termoizolacji, którą mierzymy za pomocą współczynnika przenikania ciepła U.

Współczynnik U określa projektant dla ściany a nie dla materiału termoizolacyjnego. Aby współczynnik ten został osiągnięty wymagane U, warstwa szarego będzie cieńsza niż białego. Oszczędności energii będą takie same.

Czy szary jest droższy od białego?

Metr sześcienny szarego jest droższy niż metr sześcienny białego, ale niewiele z tego wynika, bo kupujemy metr kwadratowy warstwy docieplenia o wymaganym U.

Który styropian będzie droższy, jeśli uwzględnimy to, że docieplenie z szarego jest cieńsze, więc kupujemy go mniej? Okazuje się, że droższy jest szary.

Musimy jeszcze uwzględnić następujące różnice w kosztach:

  • kupując styropian biały poniesiemy dodatkowy koszt, bo potrzebne będą dłuższe kołki, ponieważ docieplenie będzie grubsze;
  • kolejny dodatkowy koszt to szersze parapety i droższe akcesoria do osadzania stolarki okiennej i drzwiowej z powodu grubszego styropianu.
  • szary wymaga kleju wysokiej jakości, który jest droższy.

Jeżeli policzymy koszty związane z aplikacją szarego i białego dla przeciętnego domu jednorodzinnego, ostateczny koszt będzie porównywalny. Musimy oczekiwać, że koszt ocieplenia z szarego będzie o kilkaset złotych wyższy.



styropian


Dlaczego mamy taki popyt na szary styropian, skoro ocieplenie z szarego jest nieco droższe?

Powodem wzrostu popytu na szary styropian jest rosnąca grubość termoizolacji, która jest zmorą dzisiejszego budownictwa. Przy teraźniejszych wymaganiach prawnych, które dotyczą minimalnej dopuszczalnej izolacyjności ścian, warstwa docieplenia powinna być tak gruba, żeby budynek wyglądał topornie i niezgrabnie. Estetyki obecnym domom nie dodają okna, które przepuszczają zbyt mało światła dziennego i przypominają otwory strzelnicze.

Wzrostu wymagań oczekujmy po zaostrzeniu wymagań co do U, które nastąpi w roku 2021.

Zgodnie z powiedzeniem, że „dom kupuje się oczami” jeżeli kiedyś będziemy sprzedawać dom, a nabywcom nie przypadnie do gustu bryła budynku lub estetyka wnętrza, będziemy stratni.

Wybór szarego styropianu wynika z chłodnej kalkulacji właścicieli. Bowiem chcą oni mieszkać wygodnie i tanio, a dom kiedyś sprzedać za dobrą cenę i bez problemów. Ostatecznie szary styropian okazuje się być materiałem, którego stosunku ceny do izolacyjności jest wyważony.

Szary styropian czasami odpada od fasady, bo klej słabo trzyma się jego powierzchni

Szary styropian czasami odpada od fasad z powodu niewłaściwie dobranego kleju oraz nieprzestrzegania instrukcji aplikacyjnej lub z obydwy tych powodów jednocześnie.

W zwykłym szarym styropianie występują silne naprężenia wewnętrzne, które może prowadzić do odkształcania styropianu, albo do wygięcia i odpadania płyt od fasady. Docieplenia przy użyciu zwykłego szarego styropianu są bezpieczne, ale z powodu naprężeń, należy stosować klej najwyższej jakości oraz przestrzegać instrukcji aplikacyjnej.

Ze względu na naprężenia, na rynkach zachodnich stosowane są styropiany zespolone trzeciej generacji, w których one nie występują. Styropianem trzeciej generacji występującym w Polsce jest styropian LAMBDA WHITE® firmy Swisspor, który znajdziesz w naszym sklepie budowlanym renowa24. Jego izolacyjność jest identyczna jak styropianów szarych przeznaczonych do fasad (λd ≤0,031), ale pozostawia większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe.



styropian


Dlaczego styropian?

Styropian jest najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym. Jest produktem o najlepszym stosunku ceny do korzyści oraz jest materiałem ekologicznym. Nie ulega korozji chemicznej i biologicznej, ale także nie wywiera wpływu na środowisko i podlega recyclingowi.

Styropian jest bezpieczny dla człowieka. Nie pyli, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Podczas aplikacji styropianu nie jest wymagane noszenie maski, rękawic ani stosowanie żadnych specjalnych środków ochronnych. Nie o wszystkich materiałach dociepleniowych powiemy to samo, a budując własny dom, chcemy by był on bezpiecznym miejscem dla najbliższych nam osób.




Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-25
Ok
pixel