Energooszczędność czy skrajna energooszczędność?
Różnice pomiędzy budynkiem wznoszonym w systemie biernym a energooszczędnym
Na początek przedstawimy różnicę jaka występuje między budynkami wznoszonymi w systemie biernym i energooszczędnym. Różnica ta polega na ilości energii niezbędnej do ogrzania budynku w skali roku. Dla budynków energooszczędnych jest niższa niż ta przeznaczona dla budownictwa tradycyjnego. Została ona zdefiniowana indywidualnie dla danego kraju (w Polsce wynosi ona ok. 40 kWh/m2 /rok). Ilość energii potrzebna do ogrzania budynku biernego określona została przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Wynosi ona jedynie 15 kWh/m2 /rok. Dlatego domy pasywne często nazywane są domami skrajnie energooszczędnymi. Projektujemy je z myślą biernego pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, ciepła użytkowników oraz domowych urządzeń. Energia, którą potrzebujemy do ogrzania budynku to odzyskane z wentylacji mechanicznej ciepło, którym nagrzewane jest świeże powietrze. W razie potrzeby wnętrze możemy zawsze dodatkowo dogrzać.Budowa budynku o niższym zapotrzebowaniu na energię jest bardziej opłacalna niż takiego, który spełnia minimum wymagań energetycznych. Najważniejszymi funkcjami domu jest komfort, wygoda i satysfakcja mieszkańców. Kluczem do optymalnej oszczędności energii jest wyważenie kosztów zarówno budowy jak i eksploatacji budynku.
Charakterystyka budowli różnych krajów.
Belgia
W Belgii są bierne budynek jednorodzinne o charakterystycznej zwartej konstrukcji. W obiekcie zastosowano okna dachowe FTT U8 Thermo o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,58 W/m2K.Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii występują budynki tzw. Green Unit. Są to ekologiczne budynki modularne o podwyższonej energooszczędności. W ich modułach zastosowano superenergooszczędne okna dachowe FAKRO FTP-V U5 o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,97 W/m2K.Holandia
W Holandii podczas projektowania budynków o podwyższonej energooszczędności bierze się pod uwagę orientację względem stron świata. Superenergooszczędne okna dachowe użyte podczas realizacji to FAKRO FTP-V U5 o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,97 W/m2K.W Holandii wznoszone są energooszczędne budynki jednorodzinne. Podczas budowy takich obiektów stosowane są materiały o wysokich parametrach energooszczędności, m.in. okna dachowe FTT U8 Thermo o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,58 W/m2K.
Polska
W Polsce w Podegrodziu jest Przedszkole o standardzie pasywnym. Budynek wyposażony jest w kolektory słoneczne oraz pompę ciepła. W obiekcie zastosowano okna dachowe FTT U8 Thermo o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,58 W/m2K.Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.