Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Energooszczędność czy skrajna energooszczędność?

2019-11-18
Energooszczędność czy skrajna energooszczędność? Ładny, wygodny i praktyczny dom, który nie wymaga dodatkowego ogrzewania? Budynek, który pozyskuje energię ze źródeł odnawialnych i przebywających w nim mieszkańców? Nierealistyczna wizja rodem z science fiction, czy rzeczywista inwestycja? Współczesne budynki wznoszone z wysokiej jakości materiałów budowlanych, wyposażone w szereg nowatorskich rozwiązań są jak maszyna, która zbudowana jest z dobrze dopasowanych elementów. Jej celem jest spełnienie zasadniczych wymagań budownictwa energooszczędnego bądź biernego.

budynek

Różnice pomiędzy budynkiem wznoszonym w systemie biernym a energooszczędnym

Na początek przedstawimy różnicę jaka występuje między budynkami wznoszonymi w systemie biernym i energooszczędnym. Różnica ta polega na ilości energii niezbędnej do ogrzania budynku w skali roku. Dla budynków energooszczędnych jest niższa niż ta przeznaczona dla budownictwa tradycyjnego. Została ona zdefiniowana indywidualnie dla danego kraju (w Polsce wynosi ona ok. 40 kWh/m2 /rok). Ilość energii potrzebna do ogrzania budynku biernego określona została przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Wynosi ona jedynie 15 kWh/m2 /rok. Dlatego domy pasywne często nazywane są domami skrajnie energooszczędnymi. Projektujemy je z myślą biernego pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, ciepła użytkowników oraz domowych urządzeń. Energia, którą potrzebujemy do ogrzania budynku to odzyskane z wentylacji mechanicznej ciepło, którym nagrzewane jest świeże powietrze. W razie potrzeby wnętrze możemy zawsze dodatkowo dogrzać.

budynek

Aby zminimalizować straty ciepła projekt domu biernego powinien opierać się na zwartej bryle, której współczynnik A/V (określający stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do całkowitej objętości domu) jest możliwie najniższy. Obiekty te to najczęściej budynki o minimalistycznym kształcie, 1-2 kondygnacyjne, niepodpiwniczone. Projektując taki budynek powinniśmy zwrócić uwagę na orientację względem stron świata i dużą ilość przeszkleń od południowej strony. Natomiast od strony północnej powinniśmy zrezygnować z okien lub ograniczyć je do minimum. Ważnym elementem jest również układ pomieszczeń w budynku. Pomieszczenia techniczne, gospodarcze oraz garaż najlepiej zlokalizowane powinny być od strony północnej. Od strony południowej powinny znaleźć się pomieszczenia, w których często przebywamy, przeznaczone do odpoczynku, nauki czy też pracy.

Budowa budynku o niższym zapotrzebowaniu na energię jest bardziej opłacalna niż takiego, który spełnia minimum wymagań energetycznych. Najważniejszymi funkcjami domu jest komfort, wygoda i satysfakcja mieszkańców. Kluczem do optymalnej oszczędności energii jest wyważenie kosztów zarówno budowy jak i eksploatacji budynku.

energia

Charakterystyka budowli różnych krajów.

Belgia

W Belgii są bierne budynek jednorodzinne o charakterystycznej zwartej konstrukcji. W obiekcie zastosowano okna dachowe FTT U8 Thermo o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,58 W/m2K.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii występują budynki tzw. Green Unit. Są to ekologiczne budynki modularne o podwyższonej energooszczędności. W ich modułach zastosowano superenergooszczędne okna dachowe FAKRO FTP-V U5 o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,97 W/m2K.

Holandia

W Holandii podczas projektowania budynków o podwyższonej energooszczędności bierze się pod uwagę orientację względem stron świata. Superenergooszczędne okna dachowe użyte podczas realizacji to FAKRO FTP-V U5 o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,97 W/m2K.

W Holandii wznoszone są energooszczędne budynki jednorodzinne. Podczas budowy takich obiektów stosowane są materiały o wysokich parametrach energooszczędności, m.in. okna dachowe FTT U8 Thermo o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,58 W/m2K.

budynek

Polska

W Polsce w Podegrodziu jest Przedszkole o standardzie pasywnym. Budynek wyposażony jest w kolektory słoneczne oraz pompę ciepła. W obiekcie zastosowano okna dachowe FTT U8 Thermo o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,58 W/m2K.

Wniosek

Domy energooszczędne są droższe w budowie i bardziej skomplikowane. Natomiast domy pasywne są tańsze w budowie, ale ich koszt utrzymania jest większy.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 119 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-01
Wszytko przebiegło bez najmniejszego problemu. Zdecydowanie polecam!!
2021-08-15
Sprawneidobrze
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel