Dobór farb dla szpitali
Choć współczesne budownictwo daje nieograniczone możliwości, istnieją miejsca, w których należy trzymać się ściśle określonych zasad. Tutaj nawet kreatywność projektantów jest mocno ograniczona. Jednym z takich miejsc są szpitale i inne placówki medyczne. Jakie wytyczne dotyczące aranżacji trzeba stosować w tych miejscach? Jakie farby dla szpitali będą najlepsze? Mając na uwadze, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że farby do szpitali powinny mieć określone właściwości, dziś poruszamy ten temat.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie uwarunkowania formalnoprawne należy wziąć pod uwagę wybierając materiały wykończeniowe, w tym farby do szpitali?
- Jakie farby sprawdzą się w szpitalu?
Nie da się ukryć, że szpital jest przestrzenią trudną do urządzenia. Złożoność procesów oraz świadomość, że popełnione błędy aranżacyjne mogą mieć poważne skutki nie ułatwia sprawy. Niestety źle wykończona placówka medyczna może narażać zdrowie i życie pacjentów, a także utrudniać pracę personelowi medycznemu. Dlatego też tak istotne jest, aby zastosowane tutaj rozwiązania muszą być nie tylko przemyślane, ale przede wszystkim zgodne z obowiązującymi procedurami i prawem.
Jakie uwarunkowania formalnoprawne należy wziąć pod uwagę wybierając materiały wykończeniowe, w tym farby do szpitali?
Do obiektów ochrony zdrowia można zaliczyć nie tylko szpitale, ale także wiele innych placówek, które zajmują się leczeniem pacjentów. Każda z nich ma swoje uwarunkowania projektowe, które mogą się od siebie różnić. W związku z tym w dzisiejszym wpisie skupimy się jedynie na szpitalach. Określimy, jakie uwarunkowania formalnoprawne należy spełnić w ich wypadku, jeśli chodzi o dobór farb i innych materiałów wykończeniowych.
Pierwszym i nadrzędnym nad wszystkimi jest Prawo Budowlane, które jasno określa wymogi budowlane dotyczące szpitali. Jest to jednak jedno z wielu rozporządzeń, jakie należy wziąć pod uwagę. Wraz z rozwojem praktyk lekarskich, Miniester Zdrowia wydaje odpowiednie rozporządzenia, w których opisuje kluczowe procedury oraz wymagania, jakie należy spełnić w placówkach medycznych, jeśli chodzi o ich remont i wykończenie.
Dla każdego architekta ciągłe podnoszenie standardów i nowe regulacje sprawiają, że urządzenie i wykończenie szpitala jest zadaniem trudnym i często niewdzięcznym. Dzieje się tak za sprawą wielu przepisów, jakie regulują to zagadnienie. Są one rozrzucone w wielu rozporządzeniach. Najważniejsze z nich to:
- Ustawa z dnia 20 maja 2010 roku traktująca o wyrobach medycznych;
- Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku mówiąca o działalności leczniczej;
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2021 roku, które określa szczegółowe wymagania, jakimi powinny cechować się pomieszczenia oraz urządzenia w miejscach, gdzie wykonuje się działalność leczniczą;
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 roku mówiące o szczegółowych warunkach bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi;
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 roku, które określa warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla każdego rodzaju ekspozycji medycznej.
Większość z wymienionych ustaw i rozporządzeń zazwyczaj pośrednio określa wymogi, które należy spełnić podczas projektowania i wyboru materiałów wykończeniowych. Aby móc zaprojektować prawidłowo poszczególne sale w szpitalu, należy spełnić wszystkie wymagania zawarte w poszczególnych aktach prawnych.
Podstawowym przepisem, który trzeba spełnić jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2021 roku, które jasno określa wymagania, jakie muszą spełniać pomieszczenia u urządzenia znajdujące się w posiadaniu podmiotu leczniczego, w tym wypadku w szpitalu. Rozdział 4 tego aktu prawnego wskazuje, że materiały wykończeniowe zastosowane w tym miejscu powinny umożliwiać mycie i dezynfekcję. Nie jest natomiast określone, jakimi środkami i jak często, co ma ogromne znaczenie podczas wykańczania wnętrz, ponieważ niektóre preparaty mogą wchodzić w reakcję z farbami i powodować zmianę ich parametrów.
Jakie farby sprawdzą się w szpitalu?
Odpowiedni dobór farb do szpitali jest niezwykle ważny. Produkt, jaki będzie pokrywał ściany sal, korytarzy i sal operacyjnych znajdujących się w szpitalu musi odznaczać się odpowiednimi parametrami.
Jakie cechy powinna mieć farba do szpitali?
Szpital i gabinety lekarskie to miejsca, w których komfort, choć powinien grać podrzędną rolę, często jest najważniejszy. W końcu każdy detal może mieć wpływ na samopoczucie pacjenta. Dlatego też warto zadbać o to, aby farby stosowane w tych miejscach były:
- odporne na stosowanie środków dezynfekujących;
- zmywalne;
- odporne na rozwój mikroorganizmów;
- trwałe, dzięki czemu będą pięknie prezentować się przez długi czas.
Poza tymi cechami, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, warto pamiętać jeszcze o kilku kwestiach, które także mają szczególne znaczenie.
Farba do szpitali powinna być hipoalergiczna
Farby do szpitali nie powinny posiadać w swoim składzie substancji, które mogą uczulać i podrażniać. Takie produkty mogą bowiem źle oddziaływać na niektórych pacjentów. Mając to na uwadze, warto wybierać produkty, które są całkowicie bezwonne. Kontakt ze zwykłą farbą może być uciążliwy szczególnie dla dzieci lub osób starszych.
Szybkie schnięcie to podstawa
Farba do szpitali musi cechować się szybkim wysychaniem. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy odnawiana sala może stać się potrzebna dla pacjentów. Warto zatem zwrócić uwagę na farby do malowania, które cechuje krótki czas schnięcia.
Kolor farby nie jest bez znaczenia
Dobór farb do ścian i sufitów w pomieszczeniach czystych, szczególnie odpowiednich barw może okazać się kluczowy w leczeniu pacjentów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest kolor farby, którą stosuje się w szpitalu. Wbrew pozorom może ona wspomagać powrót do zdrowia niektórych pacjentów. Udowodnione zostało, że szpitale, które wymalowano w jasnych, ciepłych barwach wzbudzają w pacjentach poczucie bezpieczeństwa, relaksu oraz optymizmu. Co więcej, są w stanie wyeliminować stres i wzbudzić pozytywne emocje, dzięki czemu możliwy jest szybszy powrót do zdrowia. Dlatego też wybierając farbę do szpitali warto skupić się na produktach, które będą miały delikatne, kojące barwy.
Przeczytaj także:
Jak przygotować ściany do malowania?
Jak obliczyć zapotrzebowanie farby?
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.