t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obliczyć zapotrzebowanie farby?

2021-06-07
Jak obliczyć zapotrzebowanie farby?

Dziesięć, a może 20 litrów? Obliczanie ilości farby nie jest tak naprawdę niczym trudnym. Dzięki odpowiednim informacjom jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. Pamiętaj, że odpowiednia ilość produktu to nie tylko spokój wewnętrzny, że nie braknie Ci określonego koloru w czasie malowania, ale także oszczędność pieniędzy. Jak obliczyć ilość farby, która jest potrzebna do malowania ścian? Co warto wiedzieć na temat prawidłowego przygotowania ścian do malowania?


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak obliczyć ilość farby potrzebnej do malowania ścian?
  2. Jakie kroki poczynić przed rozpoczęciem malowania?
  3. Jak poprawnie korzystać z dostępnych kalkulatorów ilość farb?


jak obliczyć ilość farby potrzebnej do malowania ścian, ile farby potrzeba do malowania, obliczanie ilości farby

Jak obliczyć ilość farby potrzebnej do malowania ścian?

Malowanie ścian nie jest trudną czynnością, jeśli masz odpowiednią ilość farby oraz narzędzia i materiały, które pomogą Ci wykonać to zadanie. Pamiętaj jednak i odpowiednich ilościach poszczególnych elementów, w szczególności farby do malowania ścian. Dziś pokażemy Ci, że obliczanie ilości farby wcale nie jest trudnym zadaniem. Poniżej przedstawimy aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę, chcąc dokonać prawidłowych obliczeń.

Wielkość pomieszczenia, które ma być pomalowane

Obliczając ile farby potrzeba do malowania ścian należy zmierzyć dokładnie długość wszystkich ścian i ich sumę pomnożyć przez wysokość pomieszczenia. Oddzielnie liczy się powierzchnię sufitu. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj sufity mają inną barwę, niż ściany.

Powyższy schemat można zastosować, kiedy kubatura pomieszczenia jest tradycyjna. Co zrobić zatem, kiedy kształt pomieszczenia jest zróżnicowany albo jeśli chcemy pomalować jedno pomieszczenie na kilka różnych odcieni? Wówczas przed dokonaniem obliczeń należy dokładnie rozplanować kolorystykę ścian i każde zużycie liczyć osobno.

Ilość otworów drzwiowych i okiennych ma znaczenie

Kiedy wyliczysz powierzchnię ścian, oblicz ile zajmują okna i drzwi i tę wartość odejmij od ogólnej. Zazwyczaj wychodzi około 10% powierzchni całkowitej ścian, jednak warto dokładnie policzyć ten parametr, ponieważ w obecnych czasach wnętrza znacznie odbiegają od przyjętych standardów. Mowa tutaj np. o otwartych salonach z dużymi przeszkleniami lub o korytarzach, w których znajduje się dużo skrzydeł drzwiowych prowadzących do rozmaitych pomieszczeń mieszczących się w domu. Nie bez znaczenia będą tutaj także okładziny ścienne takie jak tapety, glazury, czy lamperie. Ich powierzchnię także trzeba policzyć i odjąć od pierwszych wyliczeń.

jak obliczyć ilość farby potrzebnej do malowania ścian, ile farby potrzeba do malowania, obliczanie ilości farby

Kilka słów o wydajności farby

Kiedy masz już oszacowaną dokładną powierzchnię ścian do pomalowania, możesz oszacować ilość farby, która będzie potrzebna do ich pokrycia. Wystarczy to co Ci wyszło podzielić przez wydajność podaną na opakowaniu. Jeżeli chcesz nałożyć farbę dwukrotnie, otrzymany wynik pomnóż przez dwa.

Co warto wiedzieć o sposobie malowania?

Obliczanie ilości farby nie powinno się odbywać bez uwzględnienia sposobu jej aplikacji. Malując dużą powierzchnię, wybierz metodę natryskową, która pozwoli Ci zaoszczędzić znaczną ilość farby. Uwzględnij to w swoich obliczeniach i co ważne, sprawdź na opakowaniu, dla jakiego sposobu malowania została podana wydajność. Wówczas możecie mieć pewność, że kupicie odpowiednią ilość materiału do malowania.

Jakie kroki poczynić przed rozpoczęciem malowania?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby pomalowana powierzchnia była jak najdłużej trwała i estetyczna, zadbaj o staranne wykonanie każdej pracy. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o obliczenie określonej ilości farby. Dzięki temu nie będziesz musiał dokupować produktu, który może pochodzić z innej partii, a tym samym mieć inny odcień lub rozcieńczać produkt do malowania.

Kolejną rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, jest prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania i sprawdzenie, czy ściany nadają się w ogóle do malowania. Malując ściany i sufity sprawdź, czy nie ma na nich pęknięć i przebarwień. Jeżeli to konieczne, skuj stary tynk lub farbę i uzupełnij ubytki.

Zanim nałożysz farbę, najpierw, odpyl i umyj ściany. Po ich dokładnym osuszeniu nałóż farbę gruntującą, która sprawi, że ściany będą pomalowane równomiernie. Jeżeli na ścianach pojawiły się trudne do usunięcia plamy, zanim nałożysz farbę nawierzchniową, nałóż na nie farbę podkładową.

jak obliczyć ilość farby potrzebnej do malowania ścian, ile farby potrzeba do malowania, obliczanie ilości farby

Jak poprawnie korzystać z dostępnych kalkulatorów ilość farb?

Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twoje obliczenia będą dobre, skorzystaj ze specjalnych kalkulatorów farb, które są nie tylko funkcjonalne i intuicyjne. Można znaleźć je na stronach wielu producentów farb. Wystarczy, że uzupełnisz odpowiednie rubryki - wpiszesz powierzchnię pokoju w m2 albo wysokość i długość ścian (określone parametry zależą od danego kalkulatora) oraz powierzchnię okien i drzwi.

Podane informacje zostaną przeliczone przez kalkulator, który określi ile farby potrzeba do malowania ścian i sufitów uwzględniając ilość warstw, jakimi powinieneś pokryć powierzchnię. Dzięki temu będziesz wiedział ile opakowań farby kupić. Co więcej, jeśli będziesz wybierał określoną farbę na stronie kalkulatora możesz wybrać kolor oraz dodać daną farbę do listy zakupów.

Margines błędu - zawsze uwzględniaj

Jeżeli chcesz dokładnie odpowiedzieć sobie na pytanie: ile farby potrzeba do malowania, pamiętaj, aby do wszystkich wyliczeń dodać margines błędu. Jest to ta część farby, którą będziesz wykorzystywać na ostatnie poprawki. Jeżeli malujesz niewielką powierzchnię, wystarczy odrobina farby. Jeżeli jednak będziesz malować całe mieszkanie lub dom, musisz zamówić odpowiednią ilość farby.

jak obliczyć ilość farby potrzebnej do malowania ścian, ile farby potrzeba do malowania, obliczanie ilości farby

Przeczytaj także:

Farby i malowanie ścian - jakich błędów unikać?

Biała farba na ścianie - co musisz wiedzieć, zanim pomalujesz ścian w tym odcieniu?


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-25
Ok
pixel