t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować ściany do malowania?

2021-06-08
Jak przygotować ściany do malowania?

  

Zależnie od tego czy chcesz pomalować ściany po raz pierwszy, czy odświeżyć ich powierzchnię nową warstwą farby, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Prawidłowe przeprowadzenie malowania sprawi, że efekt będzie świetny, a trwałość zachowana na długi czas. Z tego powodu warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z kluczowymi krokami, jakie należy podjąć, chcąc pomalować ściany. Dobrze przygotowane podłoże lepiej przyjmie farbę. Warto także wcześniej zastanowić się, jaka farba będzie najlepiej dostosowana do warunków panujących w pomieszczeniu.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. dlaczego należy przygotować ściany przed ich malowaniem
 2. jak przygotować ścianę do malowania
 3. jak pomalować ścianę pokrytą wcześniej farbą


farby, jak przygotować się do malowania ścian, malowanie ścian, jak prawidłowo pomalować ściany

Przygotowanie ścian do malowania – dlaczego to takie ważne?

Prawidłowe przygotowanie ściany do malowania, zależy od wielu czynników. Należy mieć świadomość, że jeżeli zaniedbamy tę sprawę, to nawet najlepsza farba nie będzie miała szans na dobre utrzymanie. Dlatego właśnie tak ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni do malowania. Musimy usunąć wszelkie zacieki, osadzony kurz czy plamy. Ściana musi być również oczyszczona z pleśni i grzybów, jeżeli zdążyły się na niej pojawić. Jeśli ich nie usuniesz, bez problemu rozwiną się pod warstwą nowej farby i w ten sposób szybko ją zniszczą. Możesz użyć do mycia odpowiedniego preparatu grzybobójczego, który skutecznie oczyści powierzchnię ściany.

W przypadku ściany, która była malowana lata temu, należy ocenić przyczepność starej warstwy farby. Jeśli w niektórych miejscach zauważasz łuszczące się fragmenty, konieczne będzie usunięcie całości starej farby. Jeżeli tego nie zrobisz, nowa farba nie będzie miała stabilnego podłoża i z czasem również zacznie pękać i schodzić.

Oprócz samego mycia ważne jest także sprawienie, aby ściana zajmowała gładką połać, ponieważ w miejscach ubytków malowanie może okazać się bardzo trudne, a ostateczny efekt rozczarowujący. Dlatego konieczne jest uprzednie doprowadzenie wszelkich braków do porządku.

Przed samym malowaniem w przypadku ściany, która jest pokryta wyłącznie tynkiem, konieczne będzie jej zagruntowanie. Zanim zabierzemy się za pędzel czy wałek, upewnijmy się, jak wygląda nasza ściana pod kątem wymienionych zjawisk.

Jak przygotować ścianę do malowania – od początku

farby, jak przygotować się do malowania ścian, malowanie ścian, jak prawidłowo pomalować ściany

 • Najpierw zadbaj o otoczenie – samo rozeznanie w stanie ściany i przygotowanie wszystkich narzędzi to nie wszystko. Musisz zadbać także o otoczenie. Wynieś z malowanego pomieszczenia wszystkie rzeczy, które będą utrudniały Ci dostęp do ściany. Zabezpiecz podłogę, meble i inne rzeczy folią malarską, tak aby farba ich nie pobrudziła. Użyj taśmy malarskiej do oklejenia kontaktów oraz włączników. Zaklej także listwy podłogowe, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na ubrudzenie farbą. Pamiętaj również o oklejeniu parapetów i krawędzi ram okien, jeżeli znajdują się w malowanym pokoju. Tak dokładnie zabezpieczona przestrzeń będzie gotowa do malowania ścian.
 • Sprawdzenie stanu ściany i uzupełnienie ubytków – jeżeli jesteś już gotowy do przystąpienia do malowania, sprawdź, jak ma się cała powierzchnia ściany. Możliwe, że w niektórych miejscach są w niej ubytki lub zarysowania. W takim wypadku zaopatrz się w masę naprawczą i uzupełnij braki w ścianie. Jak masa wyschnie, zrównaj jej powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Dzięki temu cała ściana będzie jednolita.
 • Pierwsze malowanie ściany – jeżeli Twoja ściana jest świeża, koniecznie zagruntuj ją przed malowaniem. Pozostawienie ściany niedawno gipsowanej lub szlifowanej do samego malowania bez nałożenia odpowiedniego gruntu przysporzy bałaganu i trudności z malowaniem. Sama farba nie utrzyma się na takiej powierzchni. Jeżeli usunąłeś ze ściany poprzednią warstwę farby i Twoja ściana jest teraz na etapie całkowicie początkowym, odpowiednie gruntowanie również będzie konieczne. Jeśli jednak pozostała warstwa trzyma się dobrze, to gruntowanie możesz sobie odpuścić.
 • Mycie ścian – mycie ścian to najważniejsza czynność, która ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o przyczepność farby, której chcemy użyć. Jeżeli odpuścimy sobie ten etap, to nasze oczekiwania mogą rozminąć się z rzeczywistością. Poprzez mycie usuniemy kurz, pozostały po ścieraniu pył oraz inne zabrudzenia. Najlepiej użyć do tego detergentu, który poradzi sobie z zanieczyszczeniami. Wiele osób poleca zastosowanie mydła malarskiego, które poprawi przyczepność nakładanej farby.

Malowanie ściany wcześniej pokrytej farbą

Jeżeli ściana, którą chcesz odświeżyć, była wcześniej pokryta farbą akrylową bądź lateksową, nie musisz się zbytnio przepracowywać. Możesz je tylko oczyścić z kurzu i dokładnie umyć. Sprawa komplikuje się w przypadku ścian, które były pokryte farbą olejną lub klejową. Tutaj niestety musisz dokładnie usunąć starą powłokę. Starcie poprzedniej warstwy możesz przeprowadzić na sucho za pomocą szlifierki lub na mokro – zedrzeć ją wilgotną gąbką. Uważaj, aby nie uszkodzić tynku i nie dołożyć sobie tym samym pracy. Każdy z tych typów przygotowań jest czasochłonny, dlatego koniecznie uzbrój się w cierpliwość.

Jeżeli wiesz już, jak dokładnie przygotować ścianę do malowania, to pamiętaj także o przygotowaniu zestawu narzędzi, który Ci przy tym pomoże. Odpowiednie okulary ochronne oraz maseczka są koniecznie przy szlifowaniu.

Przeczytaj także:

Jak automatycznie sterować poddaszem

Jaką farbę elewacyjną wybrać

 Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta farb na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel