t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wymienić sznurek w żaluzji?

2022-09-20
Jak wymienić sznurek w żaluzji?

Żaluzje to te akcesoria do okien dachowych, które użytkownicy cenią za ich funkcjonalność i estetyczny wygląd. Wśród dostępnych na rynku wyróżnia się żaluzje aluminiowe, drewniane, bambusowe, a także żaluzje plisowane. Każde z nich pozwalają na łatwą kontrolę wpadającego do wnętrza światła. Choć wspomniany element wystroju okna jest łatwy w obsłudze, może dojść do sytuacji, w której jeden z elementów ulegnie uszkodzeniu. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak wymienić sznurek w żaluzji. Chcesz poznać poszczególne kroki? Zapoznaj się z dalszą częścią dzisiejszego wpisu.Z artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób naprawić żaluzje do okien dachowych, kiedy sznurek ulegnie uszkodzeniu?
  2. Jak prawidłowo wymienić sznurek w żaluzjach plisowanych?


żaluzje zamontowane na oknach dachowych

W jaki sposób naprawić żaluzje do okien dachowych, kiedy sznurek ulegnie uszkodzeniu?

Jeżeli zauważyłeś, że żaluzje nie działają prawidłowo, sprawdź w pierwszej kolejności stan sznurka. Może bowiem okazać się, że został uszkodzony i należy go wymienić. Możesz to zrobić samodzielnie. Pierwszym krokiem jest demontaż żaluzji. W zależności od wybranego modelu, w niektórych żaluzjach trzeba wyjąć zaślepkę, aby wysunąć dolną listwę. Kiedy będziesz miał dostęp do sznurka, rozwiąż go i wyciągnij. Następnie przypal zapalniczką końcówkę nowego sznurka i włóż od strony mechanizmu i przeciągnij go. Kolejnym krokiem jest przełożenie go przez otwory w mechanizmie oraz na całej długości żaluzji, a następnie włożenie sznurka do otworów znajdujących się w mechanizmie i przeciągnięcie go przez wszystkie szczebelki. Wykonuj to zadanie powoli, aby nie pominąć żadnego z lamelek. Po przełożeniu sznurka, na samym końcu zawiąż supeł. Czynność powtórz z drugiej strony. Po jej zakończeniu możesz ponownie założyć żaluzje na okno dachowe.

żaluzje zamontowane na dwóch oknach dachowych

Jak prawidłowo wymienić sznurek w żaluzjach plisowanych?

Decydując się na żaluzje plisowane, musisz wiedzieć, że ich mechanizm podczas użytkowania także może ulec uszkodzeniu. Najczęściej plisa nie działa prawidłowo z powodu wady łańcuszka (sznurka). Jeśli doszło do jego przerwania, nie możesz po prostu go związać lub skleić taśmą. Konieczna będzie wymiana tego elementu. Podobnie, jak w tradycyjnych żaluzjach, tutaj również montaż nowego sznurka nie powinien przysporzyć problemów.

Chcąc wymienić sznurek w żaluzjach plisowanych, musisz przygotować nowy sznurek, nożyczki oraz igłę. Zastanawiasz się jak wymienić sznurek w żaluzji plisowanej? Zapoznaj się z poniższymi krokami:

kobieta siedzi przy stole, który stoi pod oknami wyposażonymi w żaluzje plisowane

  1. Zdejmij żaluzję plisowaną z okna i sprawdź, który sznurek musisz wymienić. Zazwyczaj dochodzi do uszkodzenia sznurka z jednej strony, dzięki czemu podczas wymiany możesz wzorować się na ułożeniu sznurka po drugiej stronie.
  2. Zdemontuj plastikowe zaślepki, które znajdują się na kasecie i delikatnie odwiń uszkodzony sznurek z mechanizmu. Teraz ostrożnie go wyciągnij.
  3. Odmierz odpowiednią długość nowego sznurka. Jej wymiar możesz obliczyć ze wzoru: (długość plisy + szerokość plisy) x 2 + 10%.
  4. Za pomocą długiej igły przeciągnij nowy sznurek przez górną kasetę, otwory znajdujące się w materiale oraz dolną kasetę. Aby zrobić to dobrze, wzoruj się na drugiej stronie żaluzji.
  5. Zawiąż sznurek i odetnij jego nadmiar.
  6. Załóż zaślepki.
  7. Na koniec ponownie zamontuj żaluzje plisowane i upewnij się, że sznurek jest dobrze zamontowany i naciągnięty.

Kiedy będziesz wymieniał sznurek w żaluzji, zachowaj szczególną ostrożność. Połóż żaluzje na płaskim podłożu — podłodze lub stole. Wówczas możesz mieć pewność, że pozostałe, strategiczne elementy plisy nie zostaną uszkodzone.

przekrój żaluzji plisowanej

Podsumowanie

Regularne użytkowanie żaluzji może sprawić, że mechanizm ulegnie uszkodzeniu. Warto wówczas dokładnie sprawdzić, do jakiej awarii doszło. Okazuje się bowiem, że większość z nich można samodzielnie naprawić, jak to jest w przypadku wymiany sznurka żaluzji.

Jeśli jednak dojdzie do większej usterki, o pomoc w naprawie poproś fachowca, który oceni skalę zniszczeń i podpowie, czy usterkę można naprawić, czy konieczna będzie wymiana żaluzji na nowe.

żaluzje VELUX zamontowane na oknie dachowym

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel