t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy ważne w bezawaryjnym użytkowaniu okna są okucia i uszczelki?

2020-01-14
Czy ważne w bezawaryjnym użytkowaniu okna są okucia i uszczelki?
Niektórzy użytkownicy nie wiedzą, że długoterminowość sprawnego działania okien zależy od dbania o takie elementy okien jak okucia i uszczelki.Okucia należy smarować i w razie potrzeby regulować raz do roku. Przegląd zaczynamy od sprawdzenia, czy żaden element konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Części ruchome wymagają nasmarowania lub naoliwienia. Do konserwacji używamy środków, które nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć. Jeśli okno nie domyka się idealnie lub się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach. Konserwacji wymagają także uszczelki. Konserwacja uszczelek polega na naniesieniu na ich powierzchnię środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Najlepszy jest do tego specjalny preparat oparty na żywicach silikonowych.

okna okucia uszczelki


Regulacja okuć

Regulacja okuć jest bardzo ważna, jeśli chcemy cieszyć się solidnymi oknami przez lata. Pierwszą regulację okuć okiennych powinniśmy wykonać przed zamontowaniem okien. Jest to ważne w sytuacji, kiedy postawiliśmy na masywne i ciężkie okna. Okna o niewyregulowanych okuciach sprawiają problemy przy otwieraniu i zamykaniu. Trudnością może być też obracanie klamki.

Regulacja okuć – ustawienie skrzydła

Po zakupie okien to najlepszy moment, aby dokonać korekt. Najważniejszą jest korekta polegająca na ustawieniu skrzydła. Aby dokonać skutecznej regulacji powinniśmy ustawić je w pozycji uchylonej, a następnie dokładnie dokręcić śrubę regulacyjną. Warto w międzyczasie dokręcania śruby regulacyjnej co jakiś czas sprawdzać, czy okno bez problemu się uchyla. Kiedy stwierdzimy, że dokręciliśmy śrubę zbyt mocno warto cofnąć klucz o 180 stopni. Podczas regulacji okiennych okuć warto zadbać o stan umocowania wszelakich śrubek i wkrętów. Dokręcamy je w momencie, kiedy skrzydło okienne będzie otwarte na oścież.

okna okucia uszczelki


Oliwienie okuć okiennych

Podstawowym zabiegiem, o który powinniśmy się pokusić, jeśli chcemy, aby okna służyły nam przez długie lata jest regularne oliwienie. Zabieg taki warto wykonywać raz na rok, używając do tego np. wazeliny technicznej. W celu oliwienia nie używamy środków i preparatów, które mogą wywołać korozję. Mowa tu o smarze czy oliwie do maszyn do szycia. Oliwiąc okucia okienne warto zwrócić uwagę na miejsce trudno dostępne – narożniki, zaczepy czy listwy okuciowe. Są to miejsca narażone na tarcie.

oliwienie okuć


Czy powinniśmy pielęgnować ramy okienne?

Ważnym elementem każdego okna są ramy. Mają one skłonność do osadzania się na nich kurzu. Do ich pielęgnacji nie potrzebujemy wiele. Możemy dokładnie umyć okienne ramy i szczelinę pomiędzy ramą a szybą okienną za pomocą szmatki nasączonej wodą i płynem do mycia naczyń lub zastosować preparaty do czyszczenia powierzchni. W tym celu nie warto używać mocnych preparatów chemicznych, które mogą zniszczyć powierzchnię okiennych ram.

konserwacja uszczelek


Konserwacja uszczelek

Uszczelki są elementem, który stanowi o jakości okna. Są one narażone na parcenie. Okienne uszczelki są twardsze i pękają, narażając okno na przepuszczanie zimnego powietrza, śniegu czy deszczu. Jest to uciążliwe zimą, kiedy to dbamy, aby w naszym mieszkaniu było ciepło. Aby uniknąć tego problemu powinniśmy regularnie smarować uszczelki preparatami, które pozwolą na zachowanie ich niezmienionego stanu przez lata.

Do ich „oliwienia” wykorzystać możemy glicerynę czy preparaty przeznaczone do pielęgnacji uszczelek, dostępne w każdym sklepie budowlanym. Kiedy uszczelki w naszych oknach są sparciałe należy je wymienić. W innym przypadku koniecznie będziemy musieli dodatkowo zabezpieczać nasze okno lub doinwestowanie w ogrzewanie.okna okucia uszczelki


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-25
Ok
pixel