t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Adaptacja poddasza - projekt i koszty - na co zwrócić uwagę?

2021-01-08
Adaptacja poddasza - projekt i koszty - na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowanie swojego poddasza. Nic to dziwnego, ponieważ takie pomieszczenia są naprawdę przyjemne dla oka i można stworzyć z nich wyjątkowe miejsce. Jeśli w naszym domu potrzebna jest dodatkowa przestrzeń a mamy nieużywany strych, to świetnym pomysłem jest skorzystanie właśnie z tej przestrzeni. Zanim jednak podejmie się decyzję odnośnie adaptacji poddasza, należy wziąć pod uwagę koszta, w których zawierają się m.in. projekty i działania budowlane.


Z artykułu dowiesz się:


“poddasze,

Jakie są koszty zaaranżowania poddasza użytkowego?

Szczegółowe koszty zależą od tego, co na danym poddaszu ma się znaleźć. Jeśli np. poddasza nadaje się na pokój, wówczas cena takiego pomieszczenia oscyluje w granicach 30 tys. złotych i jest to jedna z najtańszych opcji. Na koszty w tym przypadku wpływa:

  • izolacja dachu;
  • oświetlenie i ogrzewanie;
  • wzmocnienie podłogi;
  • środki przeciwpożarowe.
  • Dodatkowe koszty związane są z tym, jaką konstrukcję ma nasz dach oraz czy przestrzeń ma być delikatnie powiększona lub musi być wydzielone większe miejsce na schody prowadzące na poddasze.

    Jeśli chcielibyśmy zaprojektować na poddaszu sypialnię z łazienką, koszty będą wyższe niż w przypadku standardowego pokoju, ponieważ tu dochodzi kolejne, dość drogie pomieszczenie. Koszty zaczynają się tu od około 60 tys. złotych.

    W przypadku kiedy interesuje nas całkowita rozbudowa poddasza plus podniesienie dachu, ponieważ wysokość pomieszczenia nie pozwala na zaprojektowanie poddasza, wówczas będzie trzeba zgłosić się do projektanta, który będzie wiedział, jaki sposób aranżacji będzie najlepszy. Do tego dochodzi pozwolenie na budowę. Koszty są tu największe, ponieważ zaczynają się od około 120 tys. złotych.

    Przepisy a adaptacja poddasza

    “poddasze,

    Zawsze przed rozpoczęciem pracy na poddaszu, warto zasięgnąć opinii biura projektowego, które określi jakie dokumenty będą potrzebne, aby móc rozpocząć pracę. Przeważnie, jeśli chcemy np. zaprojektować pokój na poddaszu i cała operacja nie będzie wymagała podnoszenia dachu czy innych ważnych przekształceń, wówczas nie trzeba będzie składać wniosku o pozwolenie na budowę. Jednak jeśli chodzi o całkowitą przebudowę poddasza, podniesienie dachu lub jeśli po prostu przekroczyć granicę projektu dachu, będzie trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli to tego dojdzie, inspektor nadzoru budowlanego będzie kontrolował przebudowę na różnych jej etapach i w efekcie końcowym wyda certyfikat, który poświadczy o zakończeniu działań.

    W przepisach budowlanych znajdziesz informację o odpowiedniej izolacji poddasza oraz o środkach, które mają pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa wśród domowników. Zostanie tam również wspomniane o bezpieczeństwie elektrycznym i pożarowym. Wszystkie te elementy muszą zostać spełnione, aby projekt miał szansę się udać.

    Kto może pomóc w adaptacji poddasza?

    “poddasze,

    W przypadku adaptacji poddasza, ważne są dwie rzeczy – projekt i przepisy budowlane. Warto więc udać się tam, gdzie otrzymamy pomoc w obu przypadkach. Mamy więc do wyboru:

  • projektant wnętrz lub architekt– opłaty w tym przypadku będą dość wysokie, jednak będziemy mogli stworzyć sobie przestrzeń, jak najbardziej dobraną do naszych oczekiwań. Od architekta lub projektanta otrzymamy projekt, który będziemy mogli sami wykorzystać lub poprosić o pomoc firmę budowlaną;
  • Projekt i budowlanka łącznie– jest to rozwiązanie oznaczające “wszystko w pakiecie”. W tym przypadku, mimo że może być to mniej kreatywne rozwiązanie, dostajemy wszystko łącznie i nie musimy martwić się o szukanie kolejnej firmy.
  • Adaptacja poddasza – podsumowanie

    Jak widać adaptacja poddasza może dla jednych okazać się wyzwaniem, a dla drugich nie będzie stanowiła żadnych trudności. Wszystko zależy od rodzaju tych pomieszczeń, wielkości, konstrukcji dachu czy montażu okien. Jeśli nie wiemy, jak zabrać się za stworzenie poddasza użytkowego, to wówczas nie ma się nad czym zastanawiać. Warto skorzystać z fachowej pomocy, którą otrzymamy od np. biura projektowego.



    Autor: Małgorzata Buchkovska

    Masz pytania? Napisz do nas.

    Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

    Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
    Nie przegap okazjiPolecane
    Zaufane Opinie IdoSell
    4.54 / 5.00 215 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-04-02
    Bardzo dobra.
    2023-03-27
    Pozytywnie
    pixel