Styropian biały czy grafitowy? Który wybrać?
Rozpoczynając prace ociepleniowe, szybko zauważymy, że w sklepach dominują dwa typy styropianu. Różnice między nimi nie są oczywiste. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, czym różni się styropian biały od grafitowego. Ponadto, postaramy się określić, który z nich jest lepszy do ocieplenia starszego budynku, a który doskonale sprawdzi się w nowym domu.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym charakteryzuje się styropian biały oraz grafitowy
- Jakie jest przeznaczenie obydwu rodzajów styropianów
- Jaki styropian zastosować w nowym i starym budynku
- Do czego zastosować biały oraz grafitowy styropian
- Co musisz wiedzieć na temat obu rodzajów styropianów
Styropian biały oraz grafitowy – dwa rodzaje styropianu w budownictwie
Dawniej w sklepach dominował jedynie styropian w kolorze białym. Styropian grafitowy był mniej popularny. Obecnie dla specjalistów budowlanych oczywistością sąw parametrach między tymi dwoma rodzajami styropianu, co przekłada się na ich specyficzne zastosowania.
Dla przykładu przyjrzyjmy się dwóm styropianom, które dostępne są w sklepie Renowa24.pl:
- styropian biały: Styropian elewacyjny 1 cm YETICO GAMMA Biały 044
- styropian grafitowy: Styropian elewacyjny 10 cm IZOTERM EPS Grafit lambda 0,032
Pierwszy z nich posiada współczynnik przewodzenia ciepła (λD) wynoszący 0,044 W/(m*K), natomiast drugi ma wartość 0,032 W/(m*K). Charakterystyczne jest to, że im niższy współczynnik lambda, tym lepsze są parametry izolacyjne styropianu.
Do jakiego zastosowania przeznaczone są styropiany grafitowy i biały?
Znamy różnicę pomiędzy styropianem białym, a grafitowym. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego materiału zależy od rodzaju budynku i specyfiki danego projektu ocieplenia. Ponadto pamiętajmy, że istotne jest także przeznaczenie styropianu. W sklepie Renowa24.pl dostępne są styropiany do ocieplenia fasady, parkingu, podłogi, fundamentu.
Styropian do ocieplenia nowego i starego budynku
Aktualizacje w dyrektywach środowiskowych wymagają ciągłego śledzenia nowych standardów. 1 stycznia 2021 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące energooszczędności budynków, zgodnie z którymi powinny one wykazywać się niskim współczynnikiem 'U' - poniżej 0.2. Aby sprostać tym wymaganiom, kluczowe jest użycie materiałów o doskonałych właściwościach izolacyjnych, takich jak styropian grafitowy. Choć styropian biały jest wciąż dostępny, jego zastosowanie może wymagać grubszej warstwy izolacji, co jest problematyczne w przypadku budynków, w których nie przewidziano dodatkowego ocieplenia. Właściwa izolacja przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania w perspektywie wielu lat, co może generować znaczne oszczędności. Inwestując w nową nieruchomość warto zainwestować w materiały o wysokich parametrach izolacyjnych, oczywiście wybrane materiały powinny być odpowiednio dobrane względem przeznaczenia.
Do jakich zastosowań styropian biały, a do jakich grafitowy?
Na rynku dostępne są dwa typy styropianów (biały i grafitowy) i inwestorzy często łączą je w zależności od konkretnych potrzeb remontu.
Do fundamentów można zastosować zarówno styropian biały, jak i grafitowy, uwzględniając izolację budynku. W przypadku elewacji warto pamiętać, że biały styropian jest twardszy niż grafitowy, ale aby uzyskać podobne właściwości izolacyjne, musi być on grubszy. Jeżeli zaś mowa o podłogach, zarówno biały jak i grafitowy styropian są popularne, ale jeśli chcemy uniknąć podnoszenia poziomu podłoża, cieńszy styropian grafitowy może być bardziej odpowiedni.
Styropian biały i grafitowy – to musisz wiedzieć
Wybór między styropianem białym, a grafitowym zależy od konkretnych potrzeb ociepleniowych i specyfiki budynku. Biały styropian, choć dawniej dominujący, wymaga teraz często grubszego warstwowania izolacji, podczas gdy grafitowy oferuje lepszą izolacyjność termiczną przy mniejszej grubości. Zgodność z aktualnymi normami energetycznymi oraz cena są kluczowymi czynnikami decyzyjnymi. W przypadku fundamentów, elewacji i podłóg oba rodzaje styropianu mogą być stosowane, ale ich zastosowanie różni się w zależności od wymagań projektu. Kluczowym celem jest optymalna izolacyjność termiczna budynku, co przekłada się na oszczędności w kosztach ogrzewania.
FAQ
Czym różni się styropian biały od grafitowego pod względem właściwości termoizolacyjnych?
Styropian biały i grafitowy różnią się przede wszystkim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λD). Styropian grafitowy zazwyczaj ma niższy współczynnik, co oznacza lepsze właściwości izolacyjne.
Kiedy warto zastosować styropian biały, a kiedy grafitowy?
Wybór odpowiedniego styropianu zależy od specyfiki projektu ocieplenia oraz wymagań energetycznych budynku. Styropian biały, będąc twardszym, musi być często stosowany w większej grubości, aby osiągnąć podobne właściwości izolacyjne jak grafitowy.
Czy istnieją aktualne normy dotyczące energooszczędności budynków, które wpływają na wybór rodzaju styropianu?
Tak, od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe normy dotyczące energooszczędności budynków. Budynki powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem 'U' - poniżej 0.2. To wymaga stosowania materiałów o optymalnych parametrach izolacyjnych. W tym kontekście styropian grafitowy wyróżnia się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi w porównaniu do białego styropianu.
Marcin
Turski-Kępka Z wykształcenia magister historii, z zamiłowania – copywriter. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, wystroju wnętrz i nowinkach technologicznych. Pasjonuje się pisaniem już od wielu lat, lecz dopiero od niedawna zajmuje się tym profesjonalnie. Nieustannie szlifuje swój pisarski warsztat dzięki licznym książkom oraz kursom. Wyznawca zasady „Rób albo nie rób. Nie ma próbowania”. Wkłada całe swoje serce w powierzone mu zadania. Prywatnie miłośnik ciężkiego brzmienia oraz literatury i kina grozy. Ostatnio odkrył w sobie także zamiłowanie do języków obcych. |
Przeczytaj także:
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.