Okna 3-szybowe – czy warto je mieć w swoim domu?
Podstawowym elementem wyposażenia każdego domu, są okna. W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna inwestować w egzemplarze 3-szybowe, które pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu, oraz lepiej chronią nas przed hałasami z zewnątrz. Jednak czy zawsze trzeba decydować się na ten typ okien? Być może najpierw należy zastanowić się, w jakich pomieszczeniach się przydadzą, a w których warto z nich zrezygnować. Poniżej znajdziesz też wymienione zalety oraz wady, które posiadają okna 3-szybowe.
Z artykułu dowiesz się:
Czym są okna 3-szybowe
Gdzie montować okna 3-szybowe
Jakie są wady i zalet okien 3-szybowych
Którzy producenci oferują nam okna 3-szybowe
Czym są okna 3-szybowe?
Jak sama nazwa wskazuje, okna 3-szybowe składają się z trzech tafli szkła, które zespolone zostają gazem szlachetnym, przeważnie argonem lub kryptonem. Dzięki temu izolacja cieplna oraz akustyczna jest o wiele lepsza. Dodatkowo do takiego pakietu szybowego, zostaje od niedawna zastosowana tzw. ciepła ramka, wykonana z tworzywa sztucznego. Wcześniej stosowano ramkę wykonaną z metalu i jak można się łatwo domyślić, miejsce to stawało się mostkiem cieplnym. W oknach 3-szybowych najczęściej stosuje się szkło o grubości 4 mm. Natomiast można spotkać te produkty ze szkłem klejonym, którego grubość może wynosić 6 mm.
Gdzie montować okna 3-szybowe?
Decydując się na pakiety 3-szybowe, należy pamiętać, że nie ma konieczności, aby w całym domu montować właśnie te egzemplarze. Jeśli dom posiada strych, wówczas nie ma sensu montowania na nim okien 3-szybowych, ponieważ i tak jest to strefa nieocieplana. Taka sama sytuacja dotyczy różnego rodzaju schowków przykuchennych czy garażu. Zakładanie okien 3-szybowych w domach, gdzie straty ciepła generowane są nie tylko przez okna, będzie chybionym pomysłem i niepotrzebną stratą pieniędzy.
Okna 3-szybowe zdecydowanie powinny być montowane w domach nowych, gdzie występuje dobra izolacyjność cieplna. Są one wykorzystywane w domach energooszczędnych i pasywnych. Koszt zakupu tych okien jest wyższy niż w przypadku kupna okien 2-szybowych. Prawda jest jednak taka, iż dobra izolacyjność cieplna pozwoli na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy na przestrzeni lat. Jedno jest zatem pewne – inwestycja ta się zwróci!
Wady i zalety okien 3-szybowych
Pakiety 3-szybowe posiadają zarówno zalety, jak i wady.
Zalety okien 3-szybowych
- Lepsza izolacja cieplna i akustyczna;
- są świetnym uzupełnieniem dobrze ocieplonych ścian, podłóg i dachu;
- ich koszt może zwrócić się już po siedmiu sezonach grzewczych;
- są lepiej zabezpieczone przed wilgocią;
- ich konstrukcja jest odporniejsza na ciężkie warunki atmosferyczne, np. opady gradu;
- w okresie letnim, izolują promienie słoneczne o 10% lepiej.
Wady okien 3-szybowych
- Są droższe i cięższe niż okna 2-szybowe;
- zabierają o 10% więcej światła, niż okna jednokomorowe;
- nie nadają się do starego budownictwa.
Producenci okien 3-szybowych
Pakiety 3-szybowe są produkowane przez znane w całej Polsce firmy zajmujące się jakościową stolarką okienną. Do grupy tej należy: Velux, Fakro, Rooflite, Magnetic, Optilight, Dakea, Roto i Okpol. Oferują one różne modele okien 3-szybowych, takich jak:
- obrotowe
- uchylno-obrotowe;
- wyłazy dachowe;
- okna do dachów płaskich.
Materiały, z jakich są wykonane to: drewno, PCV lub drewno/poliuretan.
Do wyboru masz otwieranie:
- dolne;
- górne i dolne;
- górne-elektryczne;
- górne;
- nieotwierane.
Buduj i remontuj razem z nami!
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.