Ocieplenie garażu styropianem — dlaczego warto?
Wiele osób wybierając projekt domu decyduje się na modele, w których garaż jest częścią budynku. Nic w tym dziwnego, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Warto jednak mieć na uwadze, że niedocieplony garaż może stać się źródłem strat ciepła, a tym samym — podwyższenia rachunków za ogrzewanie. Czy jest to jedyny powód, dla którego warto docieplić to pomieszczenie? Na to pytanie odpowiadają eksperci renowa24.pl.
Z artykułu dowiesz się:
- jak przez garaż ucieka ciepło
- jaki współczynnik ciepła powinny mieć ściany, które oddzielają pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych
- dlaczego ocieplenie garażu styropianem jest najlepszym rozwiązaniem
- jaki styropian wykorzystać do ocieplenia garażu
Posiadanie garażu przy domu lub tuż pod nim jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Dzięki niemu właściciel domu nie musi budować dodatkowego budynku, a także bez problemu jest w stanie stworzyć odpowiednie przyłącze wodne do mycia samochodu.
Przyglądając się przydomowym garażom nie sposób nie zauważyć, że nie są one wyposażone w ogrzewanie, a co za tym idzie — w sezonie zimowym temperatura w tym pomieszczeniu spada do 5 - 8°C (jeśli właściciel domu używa w tym czasie nagrzewnic, co jest nie tylko korzystne dla auta, ale także pomaga zapobiegać zamarzaniu wody w przyłączach).
Każdy, kto decyduje się na wybudowanie miejsca dla samochodu tuż przy domu, musi zdawać sobie sprawę, że jednym z kroków, o którym nie może zapominać jest ocieplenie garażu styropianem. Dlaczego jest to tak ważne?
Garaż jako wielki mostek termiczny
Różnica pomiędzy ogrzewanymi pomieszczeniami a nieogrzewanym garażem powoduje, że ciepłe powietrze, zgodnie z prawem fizyki, ucieka do pomieszczeń, w których jest chłodniej. Jeśli zatem w domu będziemy mieć temperaturę 22°C, a w garażu np. 5°C, możecie być pewni, że ciepło będzie uciekać z domu. Dlatego też w czasie budowy domu trzeba ocieplić garaż. Tylko wtedy stworzy się barierę dla strat energii cieplnej w domu.
Ważne parametry, o których nie można zapominać
Każdy właściciel domu jednorodzinnego musi zdawać sobie sprawę z tego, że współczynnik przenikania ciepła (U) dla ścian oddzielających pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanych nie powinien być wyższy niż 0,3 W/m2K. Warto mieć na uwadze, że wspomniane kryterium jest zbliżone do tego, jakie obowiązuje przy ścianach zewnętrznych. Oznacza to, że w garażu powinno zastosować się podobną warstwę termoizolacji, co na elewacji budynku.
Jeżeli zdecydowaliście się na garaż, który znajduje się pod domem, musicie wiedzieć, że wartość wspomnianego współczynnika dla stropów powinna maksymalnie wynosić 0,25 W/m2K.
Ocieplenie garażu styropianem — dlaczego to najlepsze rozwiązanie?
Wykonanie termoizolacji garażu powinno odbywać się w jego wnętrzu, czyli od strony, która jest zimniejsza. W związku z tym, że płyty styropianowe cechuje mniejsza nasiąkliwość, ocieplenie garażu styropianem jest w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem.
Decydując się na styropian, warto pamiętać, że w czasie zimy, po wjeździe samochodem do garażu może pojawić się duża ilość pary wodnej, co oznacza, że garaż można uznać za pomieszczenie mokre. Jeżeli zatem materiał izolacyjny ulegnie zawilgoceniu, znacznie obniżą się jego właściwości cieplne.
Jaki styropian sprawdzi się w garażu?
Ocieplenie garażu styropianem przyniesie zamierzony skutek, jeśli właściciel domu wybierze grafitowe płyty, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,031 W/mK. Są one o wiele lepszym izolatorem niż zwykły styropian, dzięki czemu można położyć cieńszą warstwę i tym samym nie zabierać cennych centymetrów w pomieszczeniu.
Warto zwrócić uwagę, że do ocieplania ścian należy wybrać np. styropian grafitowy Magnetic do elewacji. Jeżeli natomiast chodzi o strop, tutaj sprawdzi się styropian grafitowy przeznaczony na dachy i podłogi.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.