Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obróbka wyłazu dachowego- krok po kroku

2019-11-22
Obróbka wyłazu dachowego- krok po kroku
Wiele osób myli wyłaz dachowy z oknem połaciowym. A tymczasem są to dwa różne produkty, które warto byłoby rozróżniać. Okazuje się bowiem, że podstawową funkcją, jaką powinien spełniać pierwszy z nich, jest umożliwienie dostępu na dach. Szukając odpowiedniego produktu, dobrze jest mieć na uwadze, że wyłazy dachowe dzielą się na ciepłe i zimne. Te pierwsze wyglądem przypominają okno połaciowe, ponieważ otwierają się na boki. Zimne zaś montowane są jedynie na poddaszach nieużytkowych, ze względu na ich gorsze parametry.

Wyłaz dachowy powinien znaleźć się w każdym domu. Mając na uwadze cechy wspomnianych wyżej produktów, inwestor powinien zastanowić się, gdzie będzie zamontowany produkt. Wówczas będzie mógł dokonać trafnego wyboru. Gotowy do zastosowania asortyment można kupić w bardzo dobrej cenie. Mając powyższe na uwadze, nasuwa się pytanie - jak obrobić wyłaz dachowy, aby spełniał swoje funkcje, a dodatkowo wyglądał estetycznie? Odpowiedź znajduje się w poniższym tekście.

wyłazy

Montaż wyłazu dachowego – przygotowanie

Osoby, które chcą mieć profesjonalnie zamontowany wyłaz dachowy, bardzo często zatrudniają w tym celu fachowców. Nie ma w tym nic złego, jednak warto mieć na uwadze, że wspomniany element można osadzić w dachu samodzielnie. Wystarczy odrobina wiedzy technicznej i odpowiednie narzędzia, takie jak: poziomica, nóż, wkrętarka, szlifierka kątowa (może przydać się do wycięcia otworu w dachu). Mając przygotowane wspomniane przyrządy, można zabrać się za obróbkę wyłazu dachowego.

Pierwszym zadaniem jest ustalenie miejsca, w którym będzie montowany produkt. Należy pamiętać, że musi on przede wszystkim umożliwiać bezproblemowe wyjście na dach. Wybierając gotowe rozwiązanie, należy mieć na uwadze, że wyłaz może być prawo lub lewostronny. To, który wybierze inwestor zależy od tego, po której stronie komina będzie zamontowany. Ważne jest bowiem, aby wyłaz nie wadził o komin, co oznacza, że musi otwierać się na drugą stronę. Mając już wyznaczone miejsce, można przystąpić do obrysowania fragmentu dachu, w którym ma się znajdować.

Teraz przyszedł czas na usunięcie pokrycia. W tym celu należy wykonać nacięcia, pamiętając przy tym, aby zostawić zapas umożliwiający wygięcie membrany na zewnątrz. Warto pamiętać przy tym, że wyłaz musi być ułożony pod szeregiem dachówek (jeśli na dachu ułożono dachówkę ceramiczną) lub nad zakładem poziomym (jeśli na dachu położono blachę trapezową).

Wycinając otwór, dobrze jest wzmocnić dach dodatkowymi łatami (montuje się je do krokwi lub kontrłat), do których w późniejszym czasie będzie zamontowane okno wyłazowe. Należy przy tym pamiętać, aby pomiędzy nowymi łatami pozostawić otwór na wielkość wyłazu +1 cm. Przy wykonywaniu powyższych czynności używa się poziomicy. Przyszedł czas na wywinięcie membrany dachowej i przymocowanie jej do otworu okiennego.

Wyłaz dachowy – jak go założyć?

Po wykonaniu wcześniej wymienionych zadań przyszedł czas na założenie i obróbkę wyłazu dachowego. We wcześniej przygotowany otwór należy wstawić kupiony produkt, upewniając się jednocześnie, że wszystkie jego boki opierają się stabilnie na przymocowanych łatach.

Od strony wewnętrznej wyłaz przytwierdza się przy użyciu mocowań, które do zestawu dołączył producent. Dodatkowo przy wyłazach ciepłych, na zewnątrz, poniżej okna, montuje się kołnierz paroprzepuszczalny. Należy tutaj zwrócić uwagę, aby był odpowiednio wywinięty (również pod rynnę odwadniającą).

Przymocowanie wyłazu od strony zewnętrznej powinno odbyć się przy użyciu wkrętów dołączonych do produktu. Należy uważać, aby podczas wykonywania tego zadania nie przebić membrany. Warto również zwrócić uwagę, czy produkt został przymocowany do wszystkich łat.

Ostatnim krokiem jest ponowne ułożenie poszycia dachowego. Należy tutaj zwrócić uwagę, czy nie koliduje ono z nowo zamontowanym wyłazem. Jeśli tak będzie, należy dociąć odpowiednio gumy uszczelniające w sposób, który umożliwi prawidłowe użytkowanie zamontowanego wyłazu.

Warto pamiętać, że dobrze zamontowany wyłaz to gwarancja bezpiecznego wychodzenia na dach.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-01
Wszytko przebiegło bez najmniejszego problemu. Zdecydowanie polecam!!
2021-08-15
wszystko bardzo sprawnie przebiegło
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel