t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy na montaż wyłazu dachowego potrzebujemy pozwolenie — zasady

2020-01-16
Czy na montaż wyłazu dachowego potrzebujemy pozwolenie — zasady

Czy montaż wyłazu dachowego wymaga specjalnego pozwolenia? Dziś rozwiejemy wątpliwości wszystkich inwestorów zastanawiających się nad tą kwestią. W artykule przedstawimy nie tylko informacje na temat wyłazu dachowego i tego, jakie przepisy budowlane obowiązują w kraju, ale również opowiemy o dokładnych wytycznych, których należy przestrzegać.

Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, kiedy wymagany jest wyłaz dachowy. Jednak zgodnie z przepisami ustawy „Prawo Budowlane” oraz warunkami technicznymi, każdy dom powinien zostać w niego wyposażony. Wiele osób nie wie jednak, czy montaż wyłazu dachowego wymaga pozwolenia, czy zgłoszenie do odpowiednich urzędów? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Montaż wyłazu dachowego – pozwolenie, czy zgłoszenie?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy pozwolenie na montaż wyłazu dachowego jest konieczne, czy wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu, należy zastanowić się w pierwszej kolejności, czy produkt będzie montowany w nowym dachu, czy w już istniejącym. Rozstrzygnięcie tej kwestii pozwoli odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Wystarczy bowiem znać zasady montażu wyłazu dachowego i wiedzieć, jakie prace remontowe wymagają pozwolenia, a jakie zgłoszenia do urzędu i wszystko stanie się jasne.

wyłaz dachowy

Okazuje się, że montaż wyłazu dachowego na nowym dachu, wymaga uzyskania pozwolenia. Nie inaczej będzie jeśli właściciel budynku będzie wstawiał wyłaz dachowy większy niż dotychczasowy. Ingerencja w dach będzie wówczas uznana za przebudowę, a nie remont, co oznacza, że wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ zmienią się parametry techniczne i użytkowe budynku.

wyłaz dachowy

Jeżeli wyłaz dachowy ma być jedynie wymieniony, a jego wielkość będzie taka sama — takie działania uznawane są za remont i nie wymagają w tym wypadku pozwolenia. Tutaj wystarczy zgłoszenie wyłazu dachowego. Remont jest w tym wypadku rozumiany jako wykonanie w określonym budynku robót, których zadaniem jest odtworzenie stanu pierwotnego, a które nie mają na celu jedynie konserwacji. Należy przy tym mieć na uwadze, że w tym wypadku można użyć innych produktów, niż były zamontowane pierwotnie. Gdzie zgłosić wyłaz dachowy? Należy to zrobić w urzędzie, a najczęściej w odpowiednim starostwie.

wyłaz dachowy

Na co zwrócić uwagę montując wyłaz dachowy?

Wiesz już, czy wyłaz dachowy wymaga pozwolenia, czy zgłoszenia. Teraz skupimy się na tym co trzeba wiedzieć, chcąc go zamontować w domu jednorodzinnym. Należy wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy i aspekt bezpieczeństwa. W związku z powyższym, wybierając odpowiednie rozwiązanie, trzeba zapoznać się z przepisami wspomnianego wyżej „Prawa Budowlanego”.

Podczas wyboru wyłazu dachowego, należy bezwzględnie zwrócić uwagę na pokrycie dachowe, jak i również na kąt nachylenia dachu. Parametry te pozwolą wybrać produkt, który pozwoli na jego bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Należy pamiętać, że wyłazy dachowe przede wszystkim pozwalają kominiarzowi dokonać przeglądu komina, ale to nie jedyne jego przeznaczenie. Pozwala także wyjść na dach domu i dokonać stosownych napraw pokrycia.

wyłaz dachowy

Minimalna wielkość wyłazu dachowego wynosi 45 x 55 cm. Osoby, które zdecydują się na drzwi, które będą prowadziły na dach, muszą pamiętać, aby ich wielkość minimalna wynosiła 80 x 190 cm.

Wybierając wyłaz dachowy, należy zastanowić się również nad jego rodzajem. Tego przepisy prawa nie określają, jednak producenci rozwiązań podzielili je na ciepłe i zimne. Te pierwsze budową i wyglądem zbliżone są do okien dachowych. Można je zatem montować w miejscach, w których poddasze jest użytkowane. Te drugie montuje się na poddaszach nieużytkowych, gdzie pomieszczenia nie są ogrzewane. Przed remontem strychu warto upewnić się także, czy montaż okna dachowego wymaga pozwolenia na budowę.

Nasz sklep budowlany oferuje:

Przeczytaj także:Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
wsio ok
pixel