Nawiewniki w oknach dachowych – czy są potrzebne i jak poprawnie je wyregulować?
Choć wentylacja grawitacyjna jest wciąż dość powszechna w polskich domach, to jednak niezbyt skuteczna. Dlatego warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań np. okien dachowych z nawiewnikami, które sprawią, że w obiekcie budowlanym zacznie zachodzić prawidłowa wymiana powietrza. Coraz bardziej szczelne okna i doskonale zaizolowane ściany, nie są sprzymierzeńcami dobrej wentylacji. Dlatego sprawdź, dlaczego nawiewniki okienne są potrzebne i w jaki sposób należy je regulować.
Z artykułu dowiesz się:
- Do czego służą nawiewniki okienne?
- W jaki sposób można regulować pracę nawiewników okiennych?
- Gdzie można umieszczać nawiewniki okienne?
- Dlaczego warto zamontować okienne nawiewniki?
- W jakich budynkach powinno się zainstalować nawiewniki okienne?
- Gdzie nie powinno się instalować nawiewników okiennych?
Nawiewniki okienne – do czego służą?
Nawiewniki okienne w oknach dachowych odpowiadają za prawidłową wentylację, dzięki regulacji strumienia dopływającego powietrza do pomieszczeń. Ich pracę można kontrolować, bazując na pogodzie, ale i na indywidualnych oczekiwaniach domowników. Nawiewniki przyczyniają się do wzrostu jakości powietrza w budynku oraz prawidłowego poziomu wilgoci, jak i przeciwdziałają rozwojowi grzybów i bakterii.
W jaki sposób można regulować pracę nawiewników okiennych?
- Ręcznie – za pomocą przepustnicy, a dokładniej poprzez zmianę jej położenia. Dzięki temu mechanizmowi jesteś w stanie regulować ilość dopływającego powietrza. Tego typu nawiewniki wyposażone są w tasiemki z przetworzonego poliamidu reagującego na zmianę wartości wilgoci względnej.
- Higrosterowanie – te nawiewniki okienne również wyposażone są w taśmy z poliamidu. Dodatkowo posiadają prosty system mechaniczny, który na podstawie długości taśm przekłada swoją pracę na otwarcie, lub zamknięcie przepustnicy. Nawiewniki te pracują wtedy, kiedy poziom wilgotności wynosi od 30 do 70%. W przypadku, gdy poziom wilgoci jest zbyt niski, nawiewnik pozostaje delikatnie przymknięty, co prowadzi do minimalnego przepływu świeżego powietrza.
- Poprzez różnicę ciśnienia powietrza – nawiewniki te dedykowane są do budynków, w których zainstalowana jest mechaniczna wentylacja wywiewna. Ich działanie opiera się o zależność dynamicznego ciśnienia od powietrza, które transportowane jest przez nawiewnik.
- Bazując na temperaturze powietrza zewnętrznego – w tym przypadku, w nawiewniku okiennym umieszczony jest termoregulator, a więc kąt otwarcia nawiewnika jest uzależniony od temperatury. Ten typ nawiewników okiennych posiada specjalny mechanizm, który nie dopuszcza do jego zamknięcia w przypadku wystąpienia bardzo niskich temperatur, ponieważ wyposażony jest w pierścień dystansujący.
Gdzie można umieszczać nawiewniki okienne?
Montaż nawiewników okiennych można przeprowadzić w takich miejscach jak:
- Górna część okna – m.in. w ramie okna dachowego, ościeżnicy lub pomiędzy krawędzią szyby zespolonej a ramą skrzydła.
- Otwór okienny – w obudowie rolety lub pomiędzy krawędzią główną ościeżnicy a nadprożem.
- Przegroda zewnętrzna ponad oknem.
Dlaczego warto zamontować okienne nawiewniki?
Przebywając w budynku, który nie posiada odpowiedniej wentylacji, narażamy się na obniżenie samopoczucia. W skrajnych przypadkach brak wentylacji, może w konsekwencji odbić się także na zdrowiu. W pomieszczeniach, w których zabrakło odpowiedniej wentylacji, może dojść do rozwoju pleśni i grzybów. Wilgoć zacznie psuć tkaniny, sprzęty, dostanie się do pożywienia i doprowadzi do rozwoju bakterii, które następnie dostaną się do naszego organizmu m.in. drogą oddechową.
Zainwestowanie w nawiewniki okienne, może skutecznie przełożyć się na lepsze samopoczucie. Dodatkowo nawiewniki okienne nie generują wysokich kosztów, a są skutecznie. Dzięki nim zapewnisz domownikom prawidłową cyrkulację powietrza.
W jakich budynkach powinno się zainstalować nawiewniki okienne?
Montaż nawiewników okiennych ma sens wtedy, gdy:
- W budynku nie ma wentylacji mechanicznej, a wentylacja grawitacyjna zawodzi.
- Gdy na ścianach zaczyna pojawiać się grzyb, a w budynku panuje za duża wilgoć.
- Jeśli w obiekcie budowlanym montowane są bardzo szczelne okna, co zapobiegnie prawidłowej cyrkulacji powietrza.
- W domach, w których pracują urządzenia gazowe i tam, gdzie konieczne jest cykliczne wietrzenie pomieszczeń z nieprzyjemnych zapachów.
Gdzie nie powinno się instalować nawiewników okiennych?
Nawiewniki okienne w oknach dachowych są sprawdzonym rozwiązaniem, ale nie we wszystkich przypadkach spełnią swoją rolę. Nie instaluj ich wtedy, gdy:
- System wentylacji w Twoim domu działa.
- Jeśli posiadasz dom pasywny, ponieważ tego typu budynki są projektowane w sposób energooszczędny i z przyjaznym mikroklimatem.
- W obiekcie klimatyzowanym, ponieważ klimatyzator również dba o jakość powietrza, a więc inwestycja w nawiewniki okienne byłaby zbędnym wydatkiem.
Nawiewniki okienne – czy warto?
Jeśli zastanawiasz się nad instalacją nawiewników okiennych, zapoznaj się z powyższymi wskazówki i odpowiedz sobie na pytanie, czy są Ci one potrzebne. Z pewnością warto w nie zainwestować, jeśli masz bardzo szczelne okna, a wentylacja grawitacyjna nie działa tak, jak powinna. Dodatkowo czujesz w swoim domu wilgoć. Taki mikroklimat nie sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu, dlatego idealnym rozwiązaniem, będą właśnie nawiewniki okienne.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.