t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamknąć nawiewniki w oknach Fakro?

2024-02-23
Jak zamknąć nawiewniki w oknach Fakro?

Nawiewniki okienne to ta część okna, która gwarantuje odpowiednią wentylację w domu. Aby spełniały swoją funkcję, należy wiedzieć, jak je zamontować i jaka ilość będzie odpowiednia dla danego budynku lub mieszkania. Właściciele domów, u których zamontowano okna dachowe FAKRO z nawiewnikami, zastanawiają się nad tym, w jaki sposób zamknąć ten element wyposażenia okna. Jeżeli należysz do tego grona, zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie przedstawiamy szczegóły.

 
 


Z artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób działają nawiewniki okienne?
  2. Jakie rodzaje nawiewników okiennych oferuje marka FAKRO? W jaki sposób się zamykają?
  3. Dlaczego nawiewniki są ważnym elementem okna?


przekrój nawiewnika w oknach dachowych FAKRO

W jaki sposób działają nawiewniki okienne?

Nawiewniki w oknach wyposażone są m.in. w przepustnicę, która umożliwia ich zamknięcie. Jest to jeden z tych elementów, które można regulować ręcznie — zwiększyć wielkość otworu lub je przymknąć.Kolejnym rozwiązaniem są nawiewniki, które mają możliwość odprowadzania powietrza w zależności od ciśnienia albo wilgotności. Pierwsze z nich, jeśli na zewnątrz panuje zbyt wysokie ciśnienie lub zbyt gwałtowny napływ zimnego powietrza, przymykają się, ograniczając tym samym napływ do wewnątrz pomieszczeń.

Nawiewniki higrosterowane wyposażone są w taśmę, która reaguje na stopień wilgotności powietrza. Wzrost ilości wilgoci sprawia, że taśma kurczy się, umożliwiając tym samym otwarcie kanału doprowadzającego suche powietrze z zewnątrz. Kiedy ilość wilgoci jest odpowiednia, taśma zamyka kanał i ogranicza tym samym ilość doprowadzanego do wnętrza powietrza.

biuro wyposażone w okna dachowe FAKRO z nawiewnikiem

Jakie rodzaje nawiewników okiennych oferuje marka FAKRO? W jaki sposób się zamykają?

Nawiewniki w oknach FAKRO to element, który zapewnia zawsze świeże powietrze na poddaszu. Biorąc pod uwagę szczelność stolarki obrotowej, którą stosuje się w nowoczesnym budownictwie, może pojawić się problem z prawidłową wentylacją. W konsekwencji oznacza to, że może dojść do kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach. Aby ograniczyć to zjawisko, okna dachowe FAKRO w zależności od modelu posiadają różne modele nawiewnika. 

nawiewnik w oknie dachowym FAKRO

Okna dachowe FAKRO z automatycznym nawiewnikiem V40P

Automatyczny nawiewnik V40P w oknach dachowych FAKRO wyróżnia się wydajnością do 49 m3/h w momencie, kiedy różnica ciśnień wynosi 10 Pa. Nie bez znaczenia jest tutaj także szerokość okna dachowego. Wspomniany nawiewnik wyróżnia się automatyczną regulacją wielkości kanału przepływu. Zapewnia to optymalną ilość powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu na poddaszu zawsze panuje zdrowy mikroklimat, a użytkownik będzie mógł cieszyć się oszczędnością energii cieplnej.

nawiewnik automatyczny w oknach dachowych FAKRO

Okno dachowe FAKRO z wydajnym nawiewnikiem V35

Nawiewnik V35 w oknach dachowych FAKRO wyposażono w ręczną regulację przepływu powietrza, która po przekręceniu pokrętła pozwala na otwarcie lub zamknięcie elementu. W momencie otwarcia nawiewnik zapewnia odpowiedni dopływ świeżego powietrza, którego ilość wynosi 41 m3/h, przy różnicy ciśnień wynoszącej 10 Pa (w zależności od szerokości okna dachowego). Zwiększona wydajność tego rozwiązania sprawia, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu znacznie się obniża. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy ograniczyć kondensację pary wodnej.

nawiewnik w oknach FAKRO przekrój

Okno dachowe FAKRO z nawiewnikiem V22

Nawiewnik V22 w oknach dachowych Fakro również posiada ręczną regulację przepływu powietrza. W momencie całkowitego otwarcia zapewnia jego dopływ w ilości do 31m3/h przy różnicy ciśnień 10Pa. Nawiewnik tego rodzaju stosujemy wyłącznie w pomieszczeniach, w których sprawnie działa wentylacja grawitacyjna.

dziecko odrabia lekcje na poddaszu wyposażonym w okna dachowe FAKRO z nawiewnikami

Dlaczego nawiewniki są ważnym elementem okna?

Nie da się ukryć, że wentylacja w domach często przysparza wiele problemów. Błędnie zaprojektowana i wykonana powoduje duże wydatki oraz konieczność poczynienia dodatkowych inwestycji podczas użytkowania budynku.

Wentylacja często przysparza wiele problemów. Błędnie zaprojektowana i wykonana powoduje konieczność poczynienia dodatkowych inwestycji podczas użytkowania budynku.

Prawidłowa wymiana ciepła w otoczeniu powinna być na tyle skuteczna, aby mogła jednocześnie chronić przed napływem zimnego powietrza i jednocześnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza we wnętrzach.

Warto mieć na uwadze, że za skuteczną wentylację odpowiadają okna dachowe. Wybierając odpowiednie rozwiązania, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który jest ważny z punktu widzenia energooszczędnej eksploatacji budynku.Nie bez znaczenia jest także szczelność okien, która powinna być jak największa. Niestety wielu z nas zapomina o prawidłowej wentylacji pozwalającej zachować odpowiedni mikroklimat. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, jednak najczęściej mówi się o oknach z nawiewnikami.

kobieta siedzi przy stole w salnie na poddaszu z oknami dachowymi FAKRO i czyta gazetę

Dlaczego okna dachowe FAKRO z nawiewnikami są tak ważne na poddaszu?

Decydując się na okna dachowe FAKRO z nawiewnikami, użytkownik może mieć pewność, że zachowa najwyższą jakość powietrza, odpowiedni poziom wilgotności, a co za tym idzie, ochroni wnętrza przed pojawieniem się szkodliwych dla człowieka pleśni i grzybów.

Przepisy dotyczące nowego budownictwa określają, że współczynnik przenikania ciepła Uw ma wynosić min. 1,1. Stosowanie nawiewników powoduje, że pogarsza się w/w współczynnik. Z tego względu nie jest on odpowiedzialny za "doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza".

Do podstawowych zadań nawiewników należą:

  • prawidłowa wentylacja pomieszczeń;
  • możliwość zmiany strumienia powietrza (dzięki nawiewnikom można dopasować go do panujących na zewnątrz warunków);
  • poprawa jakości powietrza we wnętrzach (otwarte nawiewniki powodują, że powietrze jest regularnie wymieniane).

łazienka wyposażona w okna dachowe FAKRO z nawiewnikami

Podsumowanie

Marka FAKRO zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa wentylacja na poddaszu, zapewniła swoim Klientom okna dachowe z nawiewnikami, którymi można sterować zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Bez względu na to, które rozwiązanie okaże się dla nas najlepsze, pamiętajmy, że okna dachowe z nawiewnikami to absolutne must have, jeśli w pomieszczeniach chcemy mieć odpowiedni mikroklimat.

FAQ

Jakie są rodzaje nawiewników okiennych oferowanych przez markę FAKRO? Jakie są różnice między nawiewnikiem V40P, V35 i V22?

Firma FAKRO oferuje trzy rodzaje nawiewników okiennych: V40P, V35 i V22. Nawiewnik V40P działa automatycznie, osiągając wydajność do 49 m3/h przy różnicy ciśnień 10 Pa, regulując automatycznie wielkość kanału przepływu. Nawiewniki V35 i V22 posiadają ręczną regulację osiągając 41 m3/h i 31m3/h przy różnicy ciśnień także 10Pa.

Jakie funkcje pełnią nawiewniki okienne w oknach dachowych FAKRO?

Nawiewniki w oknach dachowych FAKRO spełniają istotną rolę w zapewnieniu świeżego powietrza na poddaszu. Dzięki nim można regulować przepływ powietrza, utrzymując optymalny mikroklimat i zapobiegając kondensacji pary wodnej. Nawiewniki różnią się w zależności od modelu, oferując automatyczną lub ręczną regulację oraz dostosowanie do warunków zewnętrznych.

Dlaczego nawiewniki są istotnym elementem okna? Jak wpływają na jakość powietrza we wnętrzach i wymianę ciepła w budynku?

Nawiewniki są istotne, ponieważ pozwalają na prawidłową wentylację pomieszczeń, umożliwiają regulację strumienia powietrza i poprawiają jakość powietrza we wnętrzach. W kontekście budynku wpływają na wymianę ciepła, chroniąc przed napływem zimnego powietrza i przyczyniając się do efektywnej wentylacji. Odpowiednio dobrane nawiewniki wpływają na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu i są istotne dla energooszczędnej eksploatacji budynku.




Anna Adamczyk

Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan.


Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel