t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamknąć nawiewniki w oknach Fakro?

2022-09-06
Jak zamknąć nawiewniki w oknach Fakro?

 

Nawiewniki okienne to ta część okna, która gwarantuje odpowiednią wentylację w domu. Aby spełniały swoją funkcję, należy wiedzieć, jak je zamontować i jaka ilość będzie odpowiednia dla danego budynku lub mieszkania. Właściciele domów, u których zamontowano okna dachowe FAKRO z nawiewnikami, zastanawiają się nad tym, w jaki sposób zamknąć ten element wyposażenia okna. Jeżeli należysz do tego grona, zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie przedstawiamy szczegóły.

 
 


Z artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób działają nawiewniki okienne?
  2. Jakie rodzaje nawiewników okiennych oferuje marka FAKRO? W jaki sposób się zamykają?
  3. Dlaczego nawiewniki są ważnym elementem okna?


przekrój nawiewnika w oknach dachowych FAKRO

W jaki sposób działają nawiewniki okienne?

Nawiewniki w oknach wyposażone są m.in. w przepustnicę, która umożliwia ich zamknięcie. Jest to jeden z tych elementów, które można regulować ręcznie — zwiększyć wielkość otworu lub je przymknąć. Kolejnym rozwiązaniem są nawiewniki, które mają możliwość odprowadzenia powietrza w zależności od ciśnienia albo wilgotności. Pierwsze z nich, jeśli na zewnątrz panuje zbyt wysokie ciśnienie lub zbyt gwałtowny napływ zimnego powietrza, przymykają się, ograniczając tym samym napływ do wewnątrz.

Nawiewniki higrosterowane wyposażone są w taśmę, która reaguje na stopień wilgotności powietrza. Wzrost ilości wilgoci sprawia, że taśma kurczy się, umożliwiając tym samym otwarcie kanału doprowadzającego suche powietrze z zewnątrz. Kiedy ilość wilgoci jest odpowiednia, taśma zamyka kanał i ogranicza tym samym ilość doprowadzanego do wnętrza powietrza.

biuro wyposażone w okna dachowe FAKRO z nawiewnikiem

Jakie rodzaje nawiewników okiennych oferuje marka FAKRO? W jaki sposób się zamykają?

Nawiewniki w oknach FAKRO to element, który zapewnia zawsze świeże powietrze na poddaszu. Biorąc pod uwagę szczelność stolarki obrotowej, którą stosuje się w nowoczesnym budownictwie, może pojawić się problem z prawidłową wentylacją. W konsekwencji oznacza to, że może dojść do kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach. Aby ograniczyć to zjawisko, okna dachowe FAKRO zostały wyposażone w różnego rodzaju nawiewniki.

nawiewnik w oknie dachowym FAKRO

Okna dachowe FAKRO z automatycznym nawiewnikiem V40P

Automatyczny nawiewnik V40P w oknach dachowych FAKRO wyróżnia się wydajnością do 49 m3/h w momencie, kiedy różnica ciśnień wynosi 10 Pa. Nie bez znaczenia jest tutaj także szerokość okna dachowego. Wspomniany nawiewnik wyróżnia się automatyczną regulacją wielkości kanału przepływu, dzięki czemu jest w stanie dostarczyć optymalną ilość powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu na poddaszu zawsze panuje zdrowy mikroklimat, a użytkownik będzie mógł cieszyć się oszczędnością energii cieplnej.

nawiewnik automatyczny w oknach dachowych FAKRO

Okno dachowe FAKRO z wydajnym nawiewnikiem V35

Nawiewnik V35 w oknach dachowych FAKRO wyposażono w ręczną regulację przepływu powietrza, która po przekręceniu pokrętła pozwala na otwarcie lub zamknięcie elementu. W momencie otwarcia nawiewnik zapewnia odpowiedni dopływ świeżego powietrza, którego ilość wynosi 41 m3/h, kiedy różnica ciśnień wynosi 10 Pa (w zależności do szerokości okna dachowego). Zwiększona wydajność tego rozwiązania sprawia, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu znacznie się obniża. Dzięki temu rozwiązaniu możemy ograniczyć kondensację pary wodnej.

nawiewnik w oknach FAKRO przekrój

Okno dachowe FAKRO z nawiewnikiem V22

Nawiewnik V22 od FAKRO posiada ręczną regulację przepływu powietrza, dzięki której bez problemu można samodzielnie zamknąć lub otworzyć element. Jeśli zostanie całkowicie otwarty, jest w stanie zapewnić dopływ świeżego powietrza w ilości do 31 m3/h. W tym wypadku różnica ciśnień wynosi 10 Pa. Nawiewnik V22 można stosować jedynie w pomieszczeniach, w których prawidłowo pracuje wentylacja grawitacyjna.

dziecko odrabia lekcje na poddaszu wyposażonym w okna dachowe FAKRO z nawiewnikami

Dlaczego nawiewniki są ważnym elementem okna?

Nie da się ukryć, że wentylacja w domach często przysparza wiele problemów. Błędnie zaprojektowana i wykonana powoduje duże wydatki oraz konieczność poczynienia dodatkowych inwestycji podczas użytkowania budynku.

Prawidłowa wymiana ciepła w otoczeniu powinna być na tyle skuteczna, aby mogła jednocześnie chronić przed napływem zimnego powietrza i jednocześnie przyczynić się do poprawy jego jakości we wnętrzach.

Warto mieć na uwadze, że za skuteczną wentylację odpowiadają okna dachowe. Wybierając odpowiednie rozwiązania, zawsze zwracamy uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który jest ważny z punktu widzenia energooszczędnej eksploatacji budynku. Nie bez znaczenia jest także szczelność okien, która powinna być jak największa. Niestety wielu z nas zapomina o prawidłowej wentylacji pozwalającej zachować odpowiedni mikroklimat. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, jednak najczęściej mówi się o oknach z nawiewnikami.

kobieta siedzi przy stole w salnie na poddaszu z oknami dachowymi FAKRO i czyta gazetę

Dlaczego okna dachowe FAKRO z nawiewnikami są tak ważne na poddaszu?

Decydując się na okna dachowe FAKRO z nawiewnikami, użytkownik może mieć pewność, że zachowa najwyższą jakość powietrza, odpowiedni poziom wilgotności, a także ochroni wnętrza przed pojawieniem się szkodliwych dla człowieka pleśni i grzybów.

Przepisy określają, że współczynnik Uw ma wynosić min. 1,1. Stosowanie nawiewników powoduje, że pogarsza się współczynnik Uw -dlatego nie jest on odpowiedzialny za "doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza".

Do podstawowych zadań nawiewników należą:

  • prawidłowa wentylacja pomieszczeń;
  • możliwość zmiany strumienia powietrza (dzięki nawiewnikom możesz dopasować go do panujących na zewnątrz warunków);
  • poprawa jakości powietrza we wnętrzach (otwarte nawiewniki powodują, że powietrze jest regularnie wymieniane).

łazienka wyposażona w okna dachowe FAKRO z nawiewnikami

Podsumowanie

Marka FAKRO zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa wentylacja domów, zarówno na poddaszu, jak i na niższych kondygnacjach, zapewniła swoim Klientom okna dachowe z nawiewnikami, którymi można sterować zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, wiedz, że okna dachowe z nawiewnikami to absolutne must have, jeśli w pomieszczeniach chcesz mieć odpowiedni mikroklimat.

biuro na poddaszu z oknami dachowymi FAKRO wyposażonymi w nawiewniki

Przeczytaj także:


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel