Lakierowanie drewna – poradnik krok po kroku
Lakierowanie drewna jest jedną z najczęściej wykonywanych czynności, których celem jest ochrona i dekoracyjne wykończenie powierzchni drewnianych. Dzięki tej czynności na drewnie tworzy się powłoka dekoracyjno-ochronna, która chroni je przed działaniem wilgoci, wody, czy promieniowania UV, a także przed trwałymi zabrudzeniami. Lakiery do drewna doskonale sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Można nimi pokryć meble, blaty kuchenne, czy podłogi, deski elewacyjne, meble ogrodowe oraz niewielkie drewniane elementy. Zastanawiasz się teraz, jak prawidłowo polakierować drewno? Dziś przedstawiamy ten proces. Czytaj dalej, a poznasz kolejne kroki, które sprawią, że lakierowanie drewna przestanie mieć dla Ciebie tajemnice.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaki lakier do drewna wybrać?
- Na jakie narzędzia wybrać do lakierowania drewna?
- Jak prawidłowo przygotować drewnianą powierzchnię pod lakierowanie?
- Na co zwrócić uwagę przed nałożeniem pierwszej warstwy lakieru?
- Jak prawidłowo wyczyścić narzędzia?
Jaki lakier do drewna wybrać?
Lakiery do drewna to produkty uniwersalne. Zanim wybierzesz ostatecznie, sprawdź, jaki rodzaj drewna będziesz lakierować. Preparat musi być dopasowany do rodzaju drewna, jego umiejscowienia i stopnia eksploatacji. Tylko wtedy uzyskasz zadowalający efekt. Podstawowym kryterium, które powinieneś wziąć pod uwagę wybierając lakier do drewna, jest miejsce jego zastosowania. Lakiery oferowane na rynku są przeznaczone zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Te pierwsze są szybkoschnące i bezpieczne dla zdrowia, a te drugie odporne na warunki atmosferyczne oraz korozję biologiczną. Kolejnym kryterium, które musisz wziąć pod uwagę, jest rodzaj malowanej powierzchni. Jeżeli chcesz pomalować parkiet albo schody, czyli powierzchnie bardzo eksploatowane, wybierz lakier odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli natomiast chcesz jedynie odświeżyć półkę na ścianie, wystarczy zwykły lakier akrylowy (wodny). Następną kwestią, jaką musisz wziąć pod uwagę jest rodzaj wykończenia. W tym wypadku masz do wyboru trzy rodzaje lakierów: matowy, półmatowy (zwany również satynowym), połysk. Jeśli natomiast chodzi o kolor, na rynku dostępne są lakiery bezbarwne i z dodatkiem pigmentu, który pozwala na zabarwienie drewna na biało lub na ciemno.Na jakie narzędzia wybrać do lakierowania drewna?
Aby lakierowanie drewna przebiegło bez żadnych problemów, wybierz odpowiednie narzędzia. Możesz skorzystać z: wałka, który pozwoli szybko i równomiernie rozprowadzić lakier. Sprawdzi się na dużych, gładkich powierzchniach; pędzla, który przyda się do lakierowania niewielkich elementów, które dodatkowo mają skomplikowany kształt, a także wszystkich zakamarków; pistoletu natryskowego, dzięki któremu uzyskasz idealnie gładką powierzchnię. Kupując narzędzia weź pod uwagę rodzaj lakieru, jakim będziesz malował drewno. Lakiery stworzone na bazie rozpuszczalnika należy nakładać pędzlem z naturalnego włosia lub wałkiem o gęstym i krótkim runie, które będzie odporne na działanie rozpuszczalników. Wodne lakiery nakładaj pędzlem ze sztucznym włosiem lub wałkiem z runem syntetycznym.Jak prawidłowo przygotować drewnianą powierzchnię pod lakierowanie?
Zanim nałożysz lakier, odpowiednio przygotuj podłoże. Powierzchnia powinna być czysta, sucha i gładka. Jeżeli renowacji poddajesz stare drewniane elementy, najpierw usuń stare powłoki malarskie i lakiernicze. Miejsca, która są pokryte żywicą lub tłuste przemyj rozpuszczalnikiem i dokładnie wysusz. Po wykonaniu powyższych czynności przystąp do szlifowania powierzchni. Gładką powierzchnię możesz uzyskać decydując się na gruboziarnisty papier ścierny (gradacja ok. 80 - 100), a następnie na średnioziarnisty (gradacja 120 - 140), a na koniec drobnoziarnisty (gradacja ok. 180-200). Możesz także wykorzystać w tym celu szlifierkę. Jeśli będziesz lakierował drewniane podłogi lub parkiety, do usunięcia starej warstwy wykorzystaj cykliniarkę. Po zakończeniu szlifowania dokładnie umyj powierzchnię, odpyl ją i poczekaj, aż wyschnie.Na co zwrócić uwagę przed nałożeniem pierwszej warstwy lakieru?
Zanim rozpoczniesz nakładanie lakieru do drewna, sprawdź, jakie warunki panują w miejscu pracy? Pamiętaj, że optymalna temperatura to między 15 a 20 st. Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna wynosić 50 do 65%. Jeżeli będziesz malował drewno na zewnątrz, wybierz bezwietrzny i pogodny dzień. Kiedy będziesz malował drewno zabezpiecz je przed ewentualnymi opadami. Jeżeli chcesz uzyskać gładką powłokę, nakładaj lakier cienkimi warstwami, prowadząc wałek lub pędzel wzdłuż włókien. Malowanie rozpocznij od trudnodostępnych miejsc. Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru poczekaj aż malowana powierzchnia całkowicie wyschnie. Czas schnięcia zależy od wybranego preparatu. Sprawdź go na opakowaniu lakieru, który kupiłeś. Kiedy nałożona warstwa dobrze wyschnie, przeszlifuj ją i odpyl. Teraz możesz nałożyć drugą warstwę. Jeżeli malujesz bardzo eksploatowane powierzchnie, możesz pokusić się o nałożenie trzeciej, a nawet czwartej warstwy.Jak prawidłowo wyczyścić narzędzia?
Kiedy zakończysz lakierowanie drewna lub będziesz czekał na nałożenie kolejnych warstw, pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić narzędzia. Wybierając lakier chemiczny usuń jego resztki za pomocą rozpuszczalnika, który przeznaczony jest do wyrobów olejno-ftalowych. Używając lakieru akrylowego, pędzle i wałki możesz wyczyścić używając zwykłej wody.Przeczytaj także:
- Farby renowacyjne do drewna — jakie wybrać?
- Impregnat a farba do drewna – jakie są różnice?
- Jak przygotować drewno do malowania?
Zapoznaj się z bogatą ofertą farb do drewna na renowa24.pl!!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.