Jak przygotować drewno do malowania?
Drewno to wspaniały surowiec naturalny, który jest chętnie wybierany do wielu domów, ale także do ogrodów, ponieważ wspaniale prezentuje się zarówno wśród natury, jak i w pomieszczeniach. Dodaje ciepłego klimatu, działa kojąco i sprawia, że jesteś bliżej natury. Jednak, kiedy chcesz je pomalować, powinieneś przygotować się do tego zadania jak najlepiej, aby uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek. Z poniższego artykułu dowiesz się więc, jak przygotować drewno do malowania.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie działania podjąć, zanim pomalujesz drewno
- jak krok po kroku pomalować drewno
- jakie narzędzia przygotować do malowania drewna
Jakie działania podjąć zanim pomalujesz drewno?
Zanim zaczniesz przygotowywać narzędzia i specyfiki do malowania drewna, najpierw sprawdź jego stan. W pierwszej kolejności chodzi o sprawdzenie poziomu jego wilgotności. Drewno przeznaczone do malowania nie może być mokre, ponieważ wówczas żaden środek dobrze go nie zabezpieczy, a po drugie, surowiec ten po wyschnięciu, nagle może zacząć zmieniać swoje wymiary i wypaczać się.
Z drugiej strony drewno przeznaczone do malowania nie może być zbyt suche, ponieważ może za bardzo wchłaniać nakładane na nie preparaty. Warto również pamiętać, że bardzo suche drewno jest bardziej podatne na pękanie.
Najlepiej, jeśli drewno, które ma znaleźć się wewnątrz pomieszczeń, posiadało poziom wilgoci na poziomie od 8 do 16%, natomiast to, które ma przebywać na dworze nie więcej niż 20%.
Malowanie drewna – krok po kroku
Malowanie drewna może wydawać się dość łatwym zabiegiem, ale przez wzgląd na to, że jest to surowiec naturalny, należy podejść do tego zadania z dozą uważności. Poniżej w kilku krokach przedstawiono, jak przygotować się do malowania drewna:
- jeśli malujesz drewniany element w domu, musisz zabezpieczyć wszelkie powierzchnie przed ewentualnym zabrudzeniem farbą lub innym środkiem. Najlepiej użyć do tego folię i taśmę malarską. Taśmę zawsze przyklejaj do suchej powierzchni.
- Zanim zaczniesz malować drewno, najpierw je zeszlifuj, najlepiej drobnoziarnistym papierem, a następnie oczyść je z pyłu. Możesz użyć do tego pędzla lub szczotki. Jeśli drewno posiada ślad starej farby, wówczas należy ocenić jej stan. Elementy, które odstają czy się kruszą, należy zeskrobać, a powstałe ubytki uzupełnić szpachlą do drewna. Następnie przeszlifuj drewno i je odpyl.
- Drewno warto zagruntować przed malowaniem, dlatego przygotuj taki roztwór zgodnie z zaleceniami na opakowaniu z gruntem.
- Powstały specyfik należy wcierać w drewno za pomocą pędzla.
- Po upływie 24h od zagruntowania drewna, znów należy je przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić tę powierzchnię.
- Drewno powinno być pomalowane specjalnie przeznaczonym do tego specyfikiem np. farbą do drewna i metalu. Zawsze przed nałożeniem preparatu należy go dobrze wymieszać i uzupełnić nim kuwetę malarską.
- Do mniejszych powierzchni drewnianych najlepiej użyć pędzla do malowania, a do dużych wałka malarskiego. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby, po 24h, należy zeszlifować znów powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić ją.
- Następnie można nałożyć drugą warstwę farby.
- Wszystkie używane do malowania narzędzia warto wyczyścić specjalnym rozcieńczalnikiem.
Jakie narzędzia przygotować do malowania drewna?
Podczas malowania drewna nie powinno zabraknąć takich narzędzi jak:
- wałka malarskiego do emalii szer. 10 lub 15 mm z rączką,
- pędzla małego,
- pędzla dużego,
- papieru ściernego- gramatura 100-150,
- uchwytu do papieru ściernego,
- szpachelki,
- kuwety malarskiej,
- folii malarskiej,
- taśmy malarskiej,
- szmatki,
- mieszadła.
Jak położyć tynki strukturalne Termo Organica
Zainteresowany farbami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta fabr do drewna na renowa24.pl
Buduj i remontuj razem z nami!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.