t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy powinno się montować okna dachowe?

2021-07-12
Kiedy powinno się montować okna dachowe?

    

Jeśli budujesz dom z poddaszem bądź masz takie plany w niedalekiej przyszłości, na pewno dojdziesz do momentu, w którym będziesz się zastanawiał nad kwestią okien dachowych. Czy je wprawiać, kiedy najlepiej, jakie okna dachowe mam do wyboru i jak to się robi? Na te i parę innych pytań spróbujemy udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. czy okna dachowe na poddaszu są mi potrzebne
  2. jakie mamy rodzaje okien dachowych
  3. kiedy jest najlepszy moment, aby wprawić okna dachowe
  4. jakie są najważniejsze etapy montażu okien dachowych


okna dachowe, montowanie okien dachowych, kiedy montować okna dachowe, jaki okna dachowe wybrać, width=

Czy okna dachowe na poddaszu są mi potrzebne?

Wielu ludzi decydując się na projekt domu z poddaszem użytkowym, zakłada również zamontowanie okien dachowych. Można wyliczyć szereg zalet, wynikających z zastosowania tego rozwiązania w budynku, zwłaszcza jeśli wybierzemy okna dobrej jakości. Głównym zadaniem tego rodzaju przeszkleń jest naświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Tak naprawdę mało kto lubi przebywać w pomieszczeniach bez dostępu do widoku na zewnątrz bądź świeżego powietrza. To właśnie okna połaciowe zapewniają nam odpowiednią cyrkulację powietrza na piętrze. Gdy robi się za gorąco, wystarczy je uchylić i przewietrzyć mieszkanie. Jeśli wybierzemy inteligentne rozwiązania (np. urządzenia smart home), których na rynku jest coraz więcej, będziemy mogli dodatkowo cieszyć się i wygodą sterowania oknami zdalnie. Stosując te systemy, dodatkowo możemy zadbać o energooszczędność, a więc jednocześnie stajemy się przyjaciółmi ekologii, a odpowiednie sterowanie zamykaniem i otwieraniem tychże okien może przyczynić się do naszych oszczędności poprzez samodzielną regulację temperatury na poddaszu.

Jakie mamy rodzaje okien dachowych?

Biorąc pod uwagę sposób otwierania okna, możemy wyróżnić następujące okna dachowe:

  • obrotowe – ich oś obrotu znajduje się pośrodku wysokości okna. Są wygodne do mycia, ale minus stanowi fakt, iż łatwo się o nie uderzyć;
  • wysokoosiowe – uchylenie tego okna znajduje się na ¾ jego wysokości. Ponieważ ich konstrukcja wymaga zastosowania dodatkowego siłownika, cena jest wyższa od np. obrotowych;
  • uchylno-obrotowe – mają dwie osie obrotu.
  • kolankowe – składają się z dwóch okien: dachowego i fasadowego. Ich konstrukcja umożliwia wietrzenie nawet podczas opadów deszczu. Ponadto są w stanie wpuścić do wnętrza znacznie więcej światła, aniżeli pozostałe.
  • balkonowe – zwykle składają się z dwóch skrzydeł, z których górne otwiera się ku górze, a dolne na lewą lub prawą stronę;
  • wyłazy dachowe – otwierają się na bok i wyposażone są w siłowniki przeciwdziałające ich nagłemu zamknięciu się.

Pamiętajmy jednak, aby podczas wyboru idealnego okna dla nas kierować się nie tylko jego kształtem czy sposobem otwierania się, ale też parametrami dotyczącymi jego izolacji termicznej, akustycznej, bezpieczeństwem oraz przepuszczalnością światła.

Kiedy jest najlepszy moment, aby wprawić okna dachowe?

Po pierwsze warto zaznaczyć, iż montażu okien powinna dokonywać doświadczona ekipa. Kwestia prawidłowego zamontowania stolarki okiennej jest niezwykle ważna dla naszego przyszłego komfortu i tak naprawdę powinna nam służyć przez wiele, wiele lat. Kiedy w takim razie zabrać się za to zadanie? Otóż montażu okien dachowych najlepiej dokonywać jednocześnie z pokryciem połaci dachowej. Dzięki temu przebiega on sprawnie i zmniejsza się ryzyko nieszczelności czy uszkodzeń krycia. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się wstawić okno dachowe już po pokryciu dachu, jest to oczywiście również możliwe. W obu przypadkach najważniejsze jest właściwa izolacja i uszczelnienie styku okna z dachem. Znaczenie ma tu także rodzaj pokrycia dachowego, które stanowić mogą dachówki lub blacha. Jeżeli montujemy okno na dachu pokrytym dachówką, wszelkie czynności związane ze wprawianiem okna będą prostsze, gdyż dachówki można łatwo ściągnąć. W sytuacji, gdy dach pokryty jest blachą, zadanie to jest nieco bardziej skomplikowane, gdyż wiąże się z wycinaniem otworu przez wszystkie warstwy tworzące pokrycie dachowe. Warto zatem zabezpieczyć otwór na okno przed dokręceniem arkuszy do rusztu.

Najważniejsze etapy montażu okien dachowych

okna dachowe, montowanie okien dachowych, kiedy montować okna dachowe, jaki okna dachowe wybrać, width=

Okna wstawiamy w momencie, gdy poszycie dachowe tj. paroprzepuszczalna membrana albo inny materiał izolacyjny jest już położony. W miejscu, w którym chcemy wstawić okno, nie stosujemy warstwy ochronnej. Jeśli jednak została ona już położona na całości poszycia, najlepiej jest wyciąć fragment folii wstępnego krycia (nacina się na krzyż) i po montażu ościeżnicy przybić je do boków ramy. Ważną kwestią jest odpowiednie osadzenie okien w otworze oraz ich izolacja. Dalszą czynnością jest idealne wypoziomowanie ościeżnicy, aby okno się prawidłowo otwierało i domykało. Przy wprawianiu okien dachowych musimy zawsze brać pod uwagę rozmieszczenie krokwi dachowych. Idealnie jest, gdy okno mieści się między dwiema sąsiadującymi krokwiami z zachowaniem małej kilkucentymetrowej (ok. 5 cm) przestrzeni na materiał izolacyjny. Zdarza się jednak, że szerokość okna jest znacznie mniejsza aniżeli rozstaw krokwi, a wtedy wspomóc się możemy podczas montażu dodatkowymi łatami przykręconymi do konstrukcji dachu. To na tych łatach osadza się okno, aby zapewnić jego stabilność. Z kolei, gdy okno jest znacznie szersze niż rozstaw krokwi, możemy zastosować tzw. wymiany, czyli poziome belki znajdujące się w odległości ok. 30-50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna. Ich zadaniem jest również utrzymanie okna. Bardzo ważną czynnością jest dobra izolacja i ocieplenie okien. Możemy tego dokonać, stosując okienną ramę izolacyjną oraz folię przeciwwilgociową wokół okna, którą łączymy z pozostałą membraną dachową. Jako jeden z ostatnich etapów osadzania okna można uznać położenie kołnierza uszczelniającego, który również odpowiada za hermetyczność naszej konstrukcji. Aby okno dachowe stanowiło ozdobę, trzeba również zadbać o jego wygląd i obróbkę od wewnątrz. Skoro już zatroszczyliśmy się o odpowiednią izolację, w dalszej kolejności powinniśmy zająć się położeniem płyt kartonowo-gipsowych, które służą wykończeniu prac monterskich. Kładzie się je na stelażu z profili stalowych. Szczelinę między płyta a ramą wypełniamy masą akrylową. Dalsze prace to wygładzenie i zagruntowanie z wierzchu, a finalną jest malowanie.

Dzięki odpowiednio zamontowanym oknom będziesz mógł cieszyć się pięknym widokiem na zewnątrz i komfortem przebywania na poddaszu przez długi czas.

Farba akrylowa czy silikonowa

Jak malować farbą lateksową

 



Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta okien dachowych na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-25
Ok
pixel