Jaki wałek do farby lateksowej? - Poradnik
Malowanie ścian nie jest trudnym zadaniem, jeśli zastosuje się właściwą technikę nakładania farby. Choć ta jest istotna, nie można zapominać o odpowiedniej farbie oraz narzędziach, którymi będzie nakładana. Popularne farby lateksowe mają konsystencję, która pozwala na ich bezproblemowe nakładanie. Warto jednak wybrać odpowiednie narzędzie. Jaki wałek do malowania sprawdzi się w tym przypadku?
Z artykułu dowiesz się:
- jakie cechy mają wałki dostępne na rynku
- jak prawidłowo dopasować wałek malarski do farby lateksowej i podłoża
- na co zwrócić uwagę podczas malowania ścian wałkiem, by proces przebiegł bez żadnych problemów
Jakie cechy mają wałki dostępne na rynku?
Narzędzia, którymi chcesz malować ściany powinieneś dobrać nie tylko do podłoża, jakie będziesz malował, ale również do rodzaju farby, którą chcesz zastosować. Niewłaściwy dobór wałka spowoduje, że na Twoich ścianach pojawią się niechciane niedoróbki i brzydkie smugi.
Na rynku istnieje wiele narzędzi, którymi z powodzeniem można nanieść farbę na podłoże. Jednym z nich są rozmaite wałki do malowania. Przyrząd ten jest łatwym i przydatnym narzędziem, które pozwoli szybko pokryć farbą malowaną ścianę. Dostępne na rynku wałki mają rozmaite wielkości. Różnią się między sobą także runem oraz zastosowanym do ich produkcji materiałem. Można zatem spotkać wałki wykonane z jagnięcej skóry, jak i wełniane, które stosuje się zazwyczaj do produktów rozpuszczalnikowych.
Jeśli chcesz wybrać idealny wałek do farb lateksowych, postaw na produkty poliestrowe, poliakrylowe i nylonowe.
Jak prawidłowo dopasować wałek malarski do farby lateksowej i podłoża
Zanim wybierzesz odpowiedni wałek do farby lateksowej, najpierw powinieneś kupić produkt, którym będziesz malował ściany. Okazuje się bowiem, że farby mogą różnić się składem i konsystencją. Zapoznaj się także z kartą informacyjną farby, ponieważ niektórzy producenci piszą w niej, jakiego wałka powinno się użyć.
Kiedy wiesz już, jaki rodzaj będzie odpowiedzi, wybierz szerokość wałka dopasowaną do ścian - im większa powierzchnia do pomalowania, tym wałek powinien być szerszy. Warto również mieć na uwadze, że malowane podłoże będzie definiowało długość runa:
- wałek z krótkim włosiem (między 9 a 12 mm) doskonale sprawdzi się w czasie pokrywania gładkich ścianek wykonanych w suchej zabudowie. Produkt nie tylko najlepiej rozprowadzi farbę, ale również nie pozostawi nieestetycznych smug;
- wałek ze średnim runem (między 13 a 16 mm) sprawdza się na większości ścian znajdujących się w naszych wnętrzach;
- wałek z długim włosiem (powyżej 16 mm) doskonale sprawdzi się na powierzchniach strukturalnych, które często są bardzo chropowate. Z powodzeniem można zastosować go również do malowania surowej cegły lub betonu.
Na co zwrócić uwagę podczas malowania ścian wałkiem, by proces przebiegł bez żadnych problemów?
Kiedy wiesz już jaki wałek do malowania farbą lateksową wybrać, przychodzi czas na odnawianie ścian. Pamiętaj, że tylko odpowiednia technika sprawi, że efekt końcowy będzie zadowalający.
Pierwszym etapem jest sprawdzenie, czy podłoże ma odpowiednią przyczepność, a co za tym idzie - czy nie będzie przyczepiać się do wałka podczas malowania. Aby to sprawdzić, zwilż ścianę, poczekaj aż wyschnie, a następnie przyklej do niej taśmę malarską i oderwij. Jeśli wraz z taśmą nie odejdzie stara farba, przyczepność jest dobra. Dla bezpieczeństwa jednak warto położyć przed malowaniem emulsję gruntującą, która sprawi, że ściana i stara farba nie będą chłonąć nowej farby. Co więcej, mało chłonne podłoże znacznie ograniczy ryzyko pojawienia się śladów wałka na nowo nałożonej warstwie.
Kiedy podłoże jest odpowiednio przygotowane, można przystąpić do malowania. Przed nałożeniem farby należy ją dobrze wymieszać, a wałek zwilżyć wodą. W czasie aplikacji pokryj go dokładnie farbą, a jej nadmiar usuń przy użyciu kratki lub kuwety malarskiej. Jeżeli po brzegu wałka farba będzie ściekać, powstaną nieestetyczne zacieki.
Jeżeli chcesz dobrze pomalować ściany, pamiętaj, aby trudnodostępne miejsca najpierw pomalować pędzlem, a następnie stopniowo nakładać farbę wałkiem pionowymi pasami, tak, aby kolejne pasy nachodziły na siebie.
Zobacz także:
Farba akrylowa – jak stosować?
Farba akrylowa czy lateksowa - jaką farbę wybrać?
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.