Farba akrylowa – jak stosować?
Poszukujesz najlepszej farby do pomalowania drewnianej, metalowej lub betonowej powierzchni? Farba akrylowa posiada bardzo rozbudowane zastosowanie, ponieważ może być użytkowana na wielu powierzchniach. Wynika to z jej właściwości dekoracyjnych, jak i technicznych. Nadaje się do wielu faktur, w tym do malowania ścian. Farby akrylowe są wodorozcieńczalne, dzięki czemu nie posiadają drażniącego zapachu i właściwie nie wpływają na środowisko naturalne. Nie trzeba się martwić nawet, kiedy w jej pobliżu znajdują się dzieci. Po skończonym malowaniu wystarczy przewietrzyć dane pomieszczenie, przez dwie, trzy godziny i po specyficznym zapachu, nie powinno być śladu.
Z artykułu dowiesz się:
- do czego wykorzystać farbę akrylową
- jak malować farbą akrylową
- czy grunować ścianę przed malowaniem farbą akrylową
- ile schnie farba akrylowa
- czym rozcieńczać farby akrylowe
Farba akrylowa – do czego?
Jak już zostało wspomniane we wstępie, Farba akrylowa może być wykorzystywana do malowania wielu typów powierzchni. Często jest ona wykorzystywana podczas odświeżania mieszkania, czy przeprowadzania gruntownego remontu. Wiele osób stosuje ją również do renowacji swoich mebli. Dzięki temu, że farba akrylowa jest wodorozcieńczalna, a jej główny składnik to żywica akrylowa, wspaniale przyczepia się ona do podłoża. Powłoka na powierzchni pomalowanej ściany, jest odporna na zmywanie. Nie ma problemu, aby stosować ją w pomieszczeniach zamkniętych. Stosuje się ją suchych wnętrzach, takich jak salon, czy pokój dziecięcy. Jej użytkowanie nie jest wskazane w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czyli w kuchni i łazience. Emulsja ta nie ułatwia ścianom oddychania, dlatego jeśli zdecydujemy się położyć ją na ścianach we wnętrzach wilgotnych, narażamy się na pleśń, której ciężko będzie się pozbyć.
Jeśli szukamy farby dobrej do zastosowania w pomieszczeniach wilgotnych, wówczas najlepiej sięgnąć po farby lateksowe.
Farba akrylowa jest niezwykle uniwersalna, dlatego często wykorzystuje się ją do pomalowania ścian gipsowo-kartonowych, powierzchni drewnianych, metalowych, betonowych, gipsowych, otynkowanych czy na tworzywach sztucznych.
Farba akrylowa – jak malować?
Malowanie farbą akrylową nie należy do najtrudniejszych zadań. Bardzo ładnie kryje i szybko wysycha. Należy jednak pamiętać, że samo malowanie to tylko część całego procesu. Poniżej znajdziesz wskazówki, które podpowiedzą Ci jak krok po kroku malować farbą akrylową:
- przygotuj podłoże – jeśli masz do czynienia ze ścianą, która była już wcześniej malowana, wówczas usuń pozostałości starych farb, umyj ściany i pozostaw je do wyschnięcia;
- jeżeli ściana posiada zanieczyszczenia w postaci tłustych plam czy innych nalotów, użyj wody ze specjalnym środkiem myjącym. Nie pomijaj tego punktu, ponieważ niewykonanie go może sprawić, że farba nie przylgnie dobrze do podłoża;
- to samo tyczy się grzybów i pleśni. Aby się ich pozbyć, użyj odpowiednich, profesjonalnych środków;
- po zakończeniu procesu mycia i wysychania ściany, zastosuj masę szpachlową w celu wypełnienia wszystkich nierówności;
- podczas malowania temperatura powinna oscylować w granicach do 10 do 28 stopni Celsjusza. Wilgotność nie może być wyższa niż 80%;
- farbę akrylową najlepiej nakładać za pomocą wałka z runem naturalnym, którego długość włosia wynosi od 10 do 18 mm, lub można sięgnąć po pędzel z syntetycznego włosia; nanosimy dwie warstwy farby – drugą po dwóch godzinach.
Cały proces malowania nie zajmie więcej niż kilka godzin.
Czy grunować ścianę przed malowaniem farbą akrylową?
W przypadku, kiedy ściana była już wcześniej malowana farbami emulsyjnymi i podłoże jest jednolite, niepylące i przyczepne, nie trzeba jej gruntować. Natomiast jeśli mamy do czynienia ze ścianami wcześniej niemalowanymi i nierównymi, koniecznie będzie nałożenie podkładowej warstwy, przy zastosowaniu farby, która będzie nakładana. Podłoże należy zagruntować w sytuacji, w której podłoże jest pyliste i nasiąkliwe.
Ile schnie farba akrylowa?
Farby akrylowe są jednymi z bardziej pożądanych na rynku. Wynika to z faktu, iż szybko wysychają. Po nałożeniu pierwszej warstwy, jej wyschnięcie, w zależności od warunków, trwa od godziny do dwóch. Po upływie dwóch godzin można nakładać drugą warstwę, której proces utwardzania trwa około 24h. Należy wówczas nie dotykać ściany pomalowanej farbą, aby przypadkiem nie naruszyć integralności emulsji. Pamiętaj, że podane wartości mogą się różnić od tych podanych przez producentów farb akrylowych. Każdy z nich może podać trochę inne wytyczne.
Czym rozcieńczać farby akrylowe?
Najczęściej do rozcieńczania farby akrylowej, używa się po prostu wody. Wynika to z faktu, że składnik ten jest od razu dostępny i tani. To ile wody masz dodać do danej ilości farby, zależne jest od tego, co zaleca producent. Przeważnie do utworzenia warstwy podstawowej rozcieńcza się farbę z wodą w stosunku 1:1. Wówczas farba jest gęsta i pozbawiona skrzepów, i po nałożeniu tworzy grubą powłokę. Jeśli rozcieńczymy farbę akrylową w stosunku 2:1, wówczas będzie ona płynniejsza i do jej nakładania wykorzystuje się wałek. Takie proporcje są najczęściej wykorzystywane w lokalach mieszkalnych.
Do rozcieńczenia farby akrylowej stosuje się również specjalistyczne rozpuszczalniki, posiadające związki organiczne. Dzieli się je ze względu chęć szybkiego, średniego lub wolnego czasu suszenia ściany po nałożeniu farby akrylowej. Niektórzy nie są zwolennikami szybkiego wysychania farby, dlatego decydują się na rozpuszczalniki powodujące wolne wiązanie się jej z daną powierzchnią. Wynika to z faktu, że wówczas farba nie odparowuje wody zbyt szybko, a ryzyko ewentualnych pęknięć jest zminimalizowane.
Buduj i remontuj razem z nami!
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.