Jaki tynk wybrać – akrylowy czy silikonowy?
Pokrycie fasady domu odpowiednim tynkiem to niezwykle istotna kwestia. Od rodzaju wybranej zaprawy będzie zależeć nie tylko jej wygląd, ale także trwałość wykończenia. Dlatego też przed ostatecznym wyborem tynku, warto przyjrzeć się produktom dostępnym na rynku. Poznanie ich właściwości pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie, które będzie spełniać dwie podstawowe funkcje — ochronną i estetyczną. Istnieje wiele cech, które łączą tynk akrylowy i silikonowy, jednak pewne różnice pomiędzy nimi sprawiają, że wymienione produkty należy stosować w nieco innych warunkach. Co warto wiedzieć na temat tych dwóch produktów? Podpowiadamy!
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wyglądają warunki i koszty aplikacji tynku silikonowego, a jak akrylowego?
- Co warto wiedzieć o paroprzepuszczalności obu rozwiązań?
- Który tynk jest bardziej odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne?
- Który tynk będzie lepszy, jeśli obawiasz się porastania elewacji?
Jak wyglądają warunki i koszty aplikacji tynku silikonowego, a jak akrylowego?
Szukając odpowiedniej ochrony elewacji, musisz wiedzieć, że zarówno tynk akrylowy, jak i tynk silikonowy jest chętnie wybierany do wykończenia fasady. Dzieje się tak za sprawą doskonałego stosunku atrakcyjnej ceny do wysokiej jakości obu produktów. Nie bez znaczenia jest także bezproblemowa aplikacja. Wybierając najlepsze rozwiązanie, musisz wiedzieć, że tynk silikonowy jest droższym rozwiązaniem.
Oba rodzaje tynku można kupić w postaci gotowej masy, którą po dokładnym wymieszaniu można nakładać na elewację. Warto mieć na uwadze, że tynki tego typu są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu z powodzeniem można dopasować je do upodobań użytkownika oraz krajobrazu, jaki otacza budynek. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniej barwy tynku, zgłoś się do renowa24.pl, gdzie specjaliści pomogą w uzyskaniu produktu w odpowiedniej barwie.
Tynk akrylowy i silikonowy — jak wygląda aplikacja?
Zarówno tynk akrylowy, jak i silikonowy powinien być aplikowany na elewację przy bezdeszczowej i suchej aurze. Idealna temperatura to ta między 5 a 25°C. Taka pogoda powinna utrzymać się do czasu całkowitego wyschnięcia tynku, dlatego przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić długoterminowe prognozy.
Co warto wiedzieć o paroprzepuszczalności obu rozwiązań?
Cechą, która odróżnia tynk silikonowy od akrylowego jest jego paroprzepuszczalność. Tynk akrylowy cechuje duży opór dyfuzyjny, co oznacza, że jest szczelną barierą dla pary wodnej. Dlatego też nie powinno się nakładać go na świeże lub zawilgocone ściany. Jeżeli zdecydowałeś się na tego rodzaju rozwiązanie, pamiętaj, aby pozwolić, by woda najpierw z nich odparowała. Nie najlepszym pomysłem będzie także łączenie tynku akrylowego z wełną mineralną. Jeżeli zignorujesz tę radę, możesz doprowadzić do zawilgocenia ścian, co w konsekwencji może oznaczać odpadnięcie zewnętrznej części fasady.
Bez obaw o swoją elewację możesz natomiast nakładać tynk silikonowy. Produkt doskonale współgra z ociepleniem wykonanym zarówno z wełny mineralnej, jak i styropianu. Wyróżnia się bowiem wysoką paroprzepuszczalnością. Struktura tynku silikonowego jest mikroporowata, co oznacza, że łatwiej transportuje parę wodną i gazy. Nakładając na elewację tynk silikonowy możesz mieć pewność, że cała konstrukcja będzie "oddychać".
Który tynk jest bardziej odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne?
Tynk akrylowy wyróżnia się na rynku odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest produktem elastycznym, dlatego doskonale sprawdza się przy ruchliwych ulicach, gdzie dochodzi do wielu mikro drgań (często niewyczuwalnych przez człowieka). Decydując się na tynk akrylowy można uniknąć brzydkich pęknięć.
W obu rodzajach tynku połączono specyficznie polimery, dzięki czemu ograniczają one przywieranie do elewacji kurzu i brudu. W tym wypadku tynk silikonowy ma przewagę nad akrylowym, ponieważ posiada zdolność samoczyszczenia. Jego właściwości hydrofobowe sprawiają, że wszelkie zanieczyszczenia są usuwane z fasady wraz z padającym deszczem lub podczas czyszczenia elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej.
Który tynk będzie lepszy, jeśli obawiasz się porastania elewacji?
Wybierając tynk silikonowy czy akrylowy, musisz wiedzieć, że oba produkty posiadają w składzie biocyd kapsułowany, który sprawia, że są odporne na skażenia mikrobiologiczne. Wspomniany środek przez wiele lat uwalnia substancje czynne, dzięki czemu elewacja jest chroniona przed porastaniem. Tynk silikonowy ma jeszcze dodatkową zaletę w postaci ograniczonej zdolności wchłaniania wody.
Podsumowanie
Zarówno tynk silikonowy, jak i akrylowy można zastosować w nowopowstałych, oraz modernizowanych budynkach. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, przypomnij sobie właściwości opisane powyżej. Jeśli jednak nadal będziesz miał wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami z renowa24.pl, którzy pomogą podjąć najlepszą decyzję zakupową.
Przeczytaj także:
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.