Jak wykonać wnękę okna dachowego?
Wnęka na okno dachowe to element, o którym nie można zapominać. Powinna być wykończona fachowo i estetycznie. Można to zrobić za pomocą płyt gipsowo-kartonowych lub gotowych zestawów do zabudowy, nazywanych szpaletami, które oferują producenci okien dachowych. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierze inwestor, warto pamiętać o kilku kwestiach, które poruszymy w dzisiejszym wpisie.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak prawidłowo uszczelnić okno dachowe?
- Jaki kształt powinna mieć wnęka okna dachowego?
- Które materiały sprawdzą się podczas wykańczania wnęki okna dachowego?
- Kiedy zabudować wnękę okna dachowego płytami GK?
- W jakiej sytuacji warto wybrać szpalety?
Jak prawidłowo uszczelnić okno dachowe?
Aby okno dachowe w 100% spełniało swoje funkcje, ocieplenie, które znajduje się wokół niego powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Jeżeli inwestor o to nie zadba, powinien liczyć się z tym, że może dojść do pogorszenia się właściwości termoizolacyjnych materiałów, które zostały wykorzystane, aby na poddaszu stworzyć komfortowe warunki termiczne. Aby do tego nie doszło, warto zainstalować wewnątrz folię paroizolacyjną oraz zadbać o to, aby połączenia były dokładnie oklejone taśmą.
Jaki kształt powinna mieć wnęka okna dachowego?
Przygotowując wnękę pod okno dachowe warto pamiętać, że nie może ona mieć dowolnego kształtu. Odpowiedni wymiar i budowa mają bowiem wpływ na oświetlenie pomieszczenia oraz temperaturę, która będzie panowała w pomieszczeniach. Boczne powierzchnie wnęki można ukształtować w dwójnasób:
- tworząc niewielki kąt rozwarty w stosunku do płaszczyzny okna (w tym wypadku rozszerzenie powinno kształtować się w granicach od 2 do 6 cm;
- prostopadle do płaszczyzny okna.
Część górna wnęki okna dachowego powinna być równoległa do podłogi. Dzięki temu rozwiązaniu światło, które będzie wpadało przez okno, dotrze do większej powierzchni pomieszczenia.
Dolna część wnęki okiennej powinna natomiast znajdować się prostopadle do podłogi. Rozwiązanie to zapewni optymalną cyrkulację powietrze przy oknie. Jeżeli ta część wnęki zostanie wykonana nieprawidłowo, może dojść do jej zawilgocenia, a nawet rozwoju pleśni.
Wykonując poszczególne elementy wnęki, warto mieć na uwadze, że czasami dach jest skonstruowany w sposób, który uniemożliwia zastosowanie powyższych zasad. Dobrze jest jednak uwzględnić je w jak największym stopniu.
Aby nie ograniczać grubości warstwy ocieplającej wnękę okna dachowego, warto przez pierwszych kilka centymetrów stworzyć węgarek (dolną i górną część wnęki prowadzić prostopadle do powierzchni okna), a następnie obie części skierować odpowiednio, czyli — górną — równolegle, a dolną — prostopadle do powierzchni podłogi. |
Które materiały sprawdzą się podczas wykańczania wnęki okna dachowego?
Do wykonania wnęki okna dachowego najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. Inwestorzy, którzy nie czują się na siłach, aby samodzielnie wykonać ten element, mogą skorzystać z gotowej obudowy, która wykonana jest z tworzywa lub z drewna, którą nazywa się szpaletą. Niektórzy właściciele poddaszy decydują się na zastosowanie sklejki albo płyt OSB lub desek, które mocuje się do konstrukcji nośnej za pomocą wkrętów. Tutaj należy pamiętać, aby rozstaw wkrętów wynosiło około 20 cm, oraz że wkręty nie powinny być umieszczane zbyt blisko narożników i krawędzi — odległość powinna wynosić co najmniej 1,5 cm.
Kiedy zabudować wnękę okna dachowego płytami GK?
Właściwie docięte i zamocowane płyty GK to najpopularniejszy sposób wykańczania wnęki okna połaciowego, bez względu na to, czy na poddaszu zamontowane są drewniane okna dachowe, czy okna dachowe PVC/PCV. W tym wypadku należy pamiętać, by zrobić to dopiero, kiedy cała powierzchnia skosu będzie zapłytowana. Wówczas fachowcy będą mogli wykorzystać materiały, które służyły do pokrycia reszty skosów. Decydując się na wykonanie wnęki z płyt GK, należy postępować wg poniższych kroków:
- przygotować odpowiednią konstrukcję — drewnianą lub ze stalowych profili;
- zamontować wykonaną konstrukcję na ścianie, pamiętając, aby zachować odpowiednią pozycję;
- rozmieścić termoizolację z wełny mineralnej pomiędzy elementami stelaża;
- wymierzenie otworu okiennego i docięcie na odpowiedni wymiar płyt GK;
- montaż płyt GK do stelaża;
- zatopić kątowniki aluminiowe na narożnikach i taśmy zbrojące na połączeniach płyt GK;
- pokryć przymocowane płyty masą szpachlową;
- wyrównać połączenia pomiędzy kolejnymi elementami;
- zagruntować wykonaną obudowę, a następnie pomalować lub wykończyć w inny sposób.
W jakiej sytuacji warto wybrać szpalety?
Szpalety są alternatywnym rozwiązaniem, które pozwala wykończyć wnękę na okno dachowe. Zazwyczaj wykonywane są z giętego PCV lub z płyt drewnianych.
Decydując się na ich montaż należy pamiętać o kwestiach termoizolacyjnych. W tym wypadku warto wykorzystać kołnierz paroszczelny wykonany z folii polietylenowej. Należy dobrać jego odpowiedni rozmiar.Podsumowanie
Wybór wykończenia wnęki okna połaciowego zależy od osobistych preferencji inwestora. Zasadą, którą zawsze powinien kierować się fachowiec jest właściwa kolejność wykonania czynności. Tylko wtedy może mieć pewność, że przestrzeń będzie ciepła, jasna, komfortowa i estetyczna.
Przeczytaj także:
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.