t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ocieplić fundamenty starego domu?

2020-09-22
Jak ocieplić fundamenty starego domu?

Stare domy najczęściej pozbawione są prawidłowego docieplenia. Mowa tutaj nie tylko o ścianach, ale także fundamentach, które są kluczowe dla utrzymania prawidłowego poziomu energii cieplnej w budynku. Wiele osób, szczególnie właścicieli, którzy dopiero kupili stary dom, chciałoby, aby był on energooszczędny. Jeżeli Tobie również na tym zależy, nie pozostaje Ci nic innego, jak prawidłowo ocieplić fundamenty starego domu. Jak to zrobić? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w ogóle jest sens docieplania starych fundamentów. Teoretycznie bowiem wystarczy prawidłowo zaizolować cokół oraz ściany domu do ok. 50 cm w głąb gruntu i prawidłowo zaizolować podłogi lub strop pomiędzy istniejącą piwnicą i parterem. Okazuje się jednak, że to rozwiązanie nie zawsze jest skuteczne. Dlatego też wiele osób decyduje się na odsłonięcie fundamentów i docieplenie ich aż do samej ławy. Jak to zrobić poprawnie? Jak to działanie wpłynie na energooszczędność budynku?

Dlaczego warto ocieplić stare fundamenty?

Zawilgocenie ścian to jeden z powodów, dla których warto wykonać prawidłową izolację fundamentów. Jeżeli wspomniany element nie zostanie prawidłowo docieplony i zaizolowany przed wilgocią, możesz mieć pewność, że prędzej czy później w budynku pojawią się grzyb i groźna dla ludzkiego zdrowia pleśń. Aby uniknąć ciągłego osuszania murów i eliminowania wspomnianych problemów warto raz a dobrze docieplić fundamenty.

”styropian,

Szczelna izolacja budynków sprawdzi się także ze względów ekonomicznych. Zawilgocone ściany szybciej się wychładzają, a co za tym idzie — mają większe zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Dobrze wykonane ocieplenie fundamentów starego domu wyeliminuje szybkie wychładzanie się ścian.

Zobacz także: Jak samemu ocieplić dom?

Jak prawidłowo izolować fundamenty w starym domu?

Jeżeli zastanawiasz się jak ocieplić fundamenty starego domu, pamiętaj, aby prace rozpocząć od ich odkopania. Aby nie naruszyć statyki budynku, fundamenty należy odkopywać małymi odcinkami, maksymalnie 1 - 1,5m. Zanim jednak rozpoczniesz tego typu prace, zapoznaj się z wcześniej przygotowaną ekspertyzą konstrukcyjną. Zanim zaczniesz docieplać fundamenty, sprawdź najpierw, czy nie będziesz musiał wykonać nowej hydroizolacji.

Kolejnym krokiem po odkopaniu fundamentów i wykonaniu nowej hydroizolacji (jeśli ta będzie konieczna) jest docieplenie tego elementu budynku. W tym przypadku wykorzystaj twardy polistyren ekspandowany typu DACH/PODŁOGA lub dedykowany takim pracom styropian fundamentowy. Wybierając produkt skup się na płytach hydrofobizowanych, które mają znacznie mniejszą nasiąkliwość, niż inne produkty tego typu. Taki styropian ma współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,034 W/(m・K).

”styropian,

Szukając najlepszego rozwiązania możesz także wybrać płyty z polistyrenu ekstradowanego XPS, które mają znacznie lepszą izolacyjność termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,029 do 0,034 W/(m・K). Ich ogromnym atutem jest praktycznie znikoma nasiąkliwość, która waha się między 0,5 a 1,5%.

Wiedząc już jaki produkt wybrać, możesz przystąpić do planowania docieplenia fundamentów. Jeżeli nie musisz przeprowadzać poziomej izolacji ławy fundamentowej (wykonywanej najczęściej z lepiku i papy lub papy termozgrzewalnej), możesz przystąpić do montażu wybranego styropianu fundamentowego, np. styropianu fundamentowego ARSANIT. W tym celu:

  • odpowiednio oczyść fundament;
  • zagruntuj fundament podkładem gruntującym zwiększającym przyczepność materiału izolacyjnego do podłoża;
  • przymocuj styropian na mijankę z użyciem specjalnej zaprawy klejącej do styropianów. W tym wypadku nie stosuj kołkowania styropianu, ponieważ nie tylko uszkodzisz wykonaną hydroizolację, ale także znacznie osłabisz ścianę fundamentową.
  • zasyp wykonaną termoizolację. Aby jej nie uszkodzić, wykorzystaj folię kubełkową, która ochroni termoizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi, do jakich może dojść podczas zasypywania odkopanych fundamentów. Warto mieć także na uwadze, że wspomniany produkt pomaga także odprowadzić wilgoć z pionowych powierzchni. Pamiętaj, aby układać ją kubełkami do ściany. Dzięki temu pomiędzy ścianą a folią powstanie przestrzeń, która znacznie ułatwi cyrkulację powietrza. Co więcej, folia, jeśli prawidłowo ją zamontujesz, będzie osłaniała mur przed napieraniem wód gruntowych.
”styropian,

Ważną kwestią jest to, aby do zakopywania nowopowstałej termoizolacji nie wykorzystywać wcześniej wykopanego piasku. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem okaże się piasek lub żwir, który umożliwi wodzie opadowej szybsze spływanie do dolnych partii podłoża.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-17
wsio ok
pixel