Jak samemu ocieplić dom?
Ocieplenie domu to podstawa, jeśli chce się mieszkać komfortowo i jednocześnie mieć niższe rachunki za energię cieplną. Wielu inwestorów indywidualnych decyduje się na wykonanie termoizolacji przez fachowców. Czy jednak można ją wykonać samodzielnie? Okazuje się, że tak. Dziś podpowiemy Wam, jak krok po kroku samodzielnie ocieplić dom: na co zwrócić uwagę i czego unikać.
Decydując się na samodzielne ocieplenie domu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie sprawi, że termoizolacja będzie nie tylko spełniać założone funkcje, ale także będzie niezwykle trwała i efektowna. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie przygotowanie podłoża i zaprawy klejącej. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że samodzielne ocieplenie domu styropianem nie spełznie na niczym?
Krok 1: Przygotuj podłoże
Samodzielne wykonanie ocieplenia domu nie jest trudne. Pamiętaj jednak, żeby przed rozpoczęciem prac dokładnie sprawdzić podłoże. Musi być nie tylko równe i całkowicie suche, ale także pozbawione rozmaitych zanieczyszczeń (glonów, grzybów, brudu itp.) i kurzu. Usuń je zatem za pomocą gąbki i wody pod ciśnieniem.
Jeżeli samodzielne ocieplenie domu wykonujesz na starym tynku lub powłoce malarskiej, pamiętaj, aby usunąć wszystkie odpadające elementy i uzupełnić je zaprawą klejącą. Dopiero na tak przygotowane podłoże możesz nałożyć grunt.
Gruntowanie powierzchni pod ocieplenie jest ważne, ponieważ nie tylko zapewnia mniejszą chłonność ścian, ale także sprawia, że zaprawa klejąca lepiej wiąże się z podłożem.
Przyszedł czas na wyznaczenie wysokości cokołu i montaż listwy startowej. Pamiętaj, aby jej szerokość dopasować do grubości styropianu. Listwę wkręca się używając kołków rozporowych. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 40 cm. Nie zapominaj o tym, że listwy startowe powinny łączyć się w narożnikach.
Krok 2: Sporządzenie i aplikacja zaprawy klejącej
Przygotowując zaprawę klejącą, trzymaj się ściśle wymagań, jakie stawia producent. Do pojemnika nie możesz wlać ani mniej ani więcej wody. Zaprawę wsypuj stopniowo, dokładnie ją mieszając. Aby mieć pewność, że uzyskałeś jednolitą masę, mieszaj klej specjalnym mieszadłem przytwierdzonym do wiertarki wolnoobrotowej.
Powstałą masę należy pozostawić na 5 minut. Po tym czasie można zacząć nakładać ją na styropian metodą obwodowo — punktową, która polega na umieszczeniu zaprawy klejowej na krawędziach płyty (ciągiem) oraz punktowo w jej wnętrzu. Pasek zaprawy powinien mieć szerokość 1 - 2 cm, a nałożone placki średnicę między 8 a 12 cm.
Krok 3: Przytwierdzanie płyt styropianowych
Po nałożeniu odpowiedniej ilości zaprawy klejowej styropian grafitowy lub biały przykłada się do zabezpieczonej gruntem ściany. Aby otrzymać równą płaszczyznę, każdą płytę należy odpowiednio docisnąć. Styropian przykleja się od dołu podłoża. Jeżeli zdarzy się, że klej będzie wystawał poza obrys płyty styropianowej, jego nadmiar należy usunąć.
Po przyklejeniu płyty nie można jej ruszać ani ponownie dociskać. Czy ocieplenie jest równe powinno sprawdzać się przy użyciu poziomicy. Płyty układa się na tzw. mijankę, czyli z przesunięciem każdej górnej warstwy o połowę płyty.
Krok 4: Wykończenie elewacji
Jeżeli w zakresie prac budowlanych określonych w projekcie zapisane jest, że poza przyklejeniem styropianu konieczne jest jego wzmocnienie kołkami, będzie to następny krok, jaki musisz wykonać. Zanim jednak zabierzesz się za wbijanie łączników mechanicznych RAWLPLUG, odczekaj co najmniej 24 godziny od momentu przyklejenia ostatniej płyty.
Jeśli w projekcie budowlanym nie ma wzmianki o dodatkowym mocowaniu kołkami, ten krok możesz pominąć.
Następne zadanie, które musisz wykonać to zatopienie siatki zbrojnej. W tym wypadku należy zastosować siatkę wykonaną z włókna szklanego. Pamiętaj, aby wybierać produkt, którego gramatura wynosi co najmniej 145 g/m2. Siatka nie może być widoczna, dlatego pamiętaj, aby całą zatopić w kleju.
Ostatnim krokiem, jaki należy wykonać jest nałożenie podkładu gruntującego, po którego wyschnięciu na ścianę aplikuje się wybrany tynk. Zadaniem podkładu gruntującego jest wyrównanie i zapobiegnięcie pojawienia się przebarwień po nałożeniu tynku. Tutaj należy pamiętać, aby podkład gruntujący miał taki sam kolor, co tynk. Wówczas osiągniesz zamierzony efekt. Pamiętaj o tym, aby wyprawę tynkarską wykonywać dopiero po upływie 72 godzin od nałożenia warstwy zbrojnej.
Jeżeli skrupulatnie wykonasz zadania opisane w powyższych krokach, samodzielnie stworzysz doskonałą termoizolację budynku. Mamy nadzieję, że nasz poradnik doda Ci odwagi i pomoże w samodzielnym dociepleniu domu. Jeżeli jednak nadal nie czujesz się na siłach, poproś fachowców o wykonanie tego zadania. Wówczas nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym jak samemu ocieplić dom styropianem.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.