Czym pomalować klej na styropianie?
Istnieje wiele sytuacji, w których systemowe rozwiązania nie mogą być wykonane od A do Z. Inwestorzy zastanawiają się, jak poradzić sobie z prawidłowym podzieleniem prac termoizolacyjnych i jak zabezpieczyć wykonane już elementy, by nie musieć ich wymieniać lub naprawiać. Wielu zastanawia się nad tym, czym pomalować klej na styropianie. W poniższym artykule chcemy odpowiedzieć na zadane pytanie i określić, czy taki zabieg można w ogóle wykonać.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy malowanie kleju farbą na styropianie jest możliwe do wykonania?
- Jak prawidłowo przygotować podłoże do gruntowania i malowania?
- Na co zwrócić uwagę wybierając preparat gruntujący?
- Jaki środek gruntujący wybrać?
- Jak prawidłowo nałożyć grunt sczepny na klej na styropianie?
Czy malowanie kleju farbą na styropianie jest możliwe do wykonania?
Choć wykończenie elewacji powinno robić się zgodnie z zaleceniami producentów rozwiązań systemowych, wiele osób zastanawia się, czy klej zbrojony siatką można pomalować podkładem pod tynk, a następnie farbą fasadową. Rozwiązanie, które tak nurtuje wielu inwestorów nie jest w pełni rozwiązaniem systemowym, które proponowane jest przez producentów. Należałoby zatem na warstwę kleju nałożyć tynk, który można pomalować. Jeżeli jednak z różnych powodów tynkowanie musi zostać odłożone w czasie, należy na klej nałożyć grunt sczepny (przeznaczony pod tynk), który z powodzeniem można zabarwić kolorem. Uzyskanie barwy gruntu sprawi, że znacznej poprawie ulegnie estetyka elewacji budynku, a tynkowanie będzie można odroczyć.
Jak prawidłowo przygotować podłoże do gruntowania i malowania?
Gdy już posiadamy wiedzę dotyczącą tego,czym pomalować klej na styropianie, przyszedł czas na to, aby prawidłowo
przygotować podłoże. Trzeba mieć świadomość, że może być to zadanie składające się z kilku etapów.
Pierwszym i podstawowym krokiem będzie usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Choć nowa elewacja nie powinna być
zanieczyszczona, należy sprawdzić to dokładnie i usunąć ewentualne tłuste naloty, porosty, pleśń lub grzyby. W
tym celu trzeba użyć specjalnych środków dostępnych na rynku materiałów budowlanych.
Na co zwrócić uwagę wybierając preparat gruntujący?
Gruntowanie jest procesem, dzięki któremu znacznie poprawiają się parametry podłoża, na które ma zostać zaaplikowana farba elewacyjna. Emulsja gruntująca ma za zadanie wyrównać chłonność podłoża, a także wzmocnić strukturę malowanej w późniejszym czasie powierzchni. Co więcej, grunt znacznie ogranicza nasiąkliwość podłoża, dzięki czemu można mówić o lepszej przyczepności powłoki malarskiej, a tym samym mniejszym zużyciu farby do fasad. Podkład gruntujący zapobiega także powstawaniu plam, wykwitów i przebarwień, dzięki czemu elewacja przez wiele lat pozostaje nienaganna.
Jaki środek gruntujący wybrać?
Preparat gruntujący powinien być właściwie dobrany zarówno do charakterystyki podłoża, jak i później nakładanego tynku, czy farby, którą będzie malowana elewacja. Istotne jest to, aby wybierać zawsze rozwiązania, które wchodzą w skład zastosowanego systemu dociepleń. Wówczas można mieć pewność, że producent będzie w stanie uznać ewentualne reklamacje. Co więcej, należy również mieć na uwadze, że produkty różnych producentów mogą nie działać na siebie prawidłowo. Warto zatem od razu wybierać asortyment jednej marki, który został stworzony w sposób, aby użytkownik mógł osiągnąć zamierzony efekt - w tym przypadku piękną i dobrze zabezpieczoną elewację. Wybierając preparat gruntujący warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są dwa rodzaje preparatów - akrylowe lub żywiczne. Grunty akrylowe doskonale sprawdzają się zarówno na nowych, jak i starych elewacjach, jednak warto pamiętać, że nie powinny mieć one ubytków. Drugi rodzaj – grunty żywiczne - sprawdzą się na nowych i starszych elewacjach, jednak ten pozwala na zamaskowanie niedoskonałości.
Jak prawidłowo nałożyć grunt sczepny na klej na styropianie?
Zanim nałożymy grunt sczepny sprawdźmy, czy podłoże jest całkowicie suche. Tak samo w przypadku emulsji gruntującej - musimy poczekać, aż klej dokładnie wyschnie. Czas ten uzależniony jest w dużej mierze od panującej pogody. Gruntowanie możemy przeprowadzić za pomocą wałka (praca z pewnością będzie wygodniejsza), jednak eksperci radzą, aby wykorzystać tutaj szeroki pędzel z długim włosiem. Przy jego użyciu osiągniemy lepsze efekty. Zanim zaczniemy nakładać grunt, przygotujmy odpowiednio emulsję. Należy ją dokładnie wymieszać. Wówczas możemy mieć pewność, że składniki się połączą i w gruncie nie będzie grudek. Trzymajmy się przy tym wszelkich zaleceń producenta, aby niepotrzebnie nie obniżyć skuteczności podkładu gruntującego. Po przygotowaniu preparatu można przystąpić do malowania. Bez względu na to, jakie narzędzie wybierzemy, nałóżmy równomiernie warstwy gruntu od góry do dołu. Nie przerywajmy prac póki cała powierzchnia nie będzie pomalowana. Bez względu na to, czy wybierzemy przezroczystą emulsję gruntującą, czy taką zabarwioną kolorem, kolejne malowane fragmenty powinny się ze sobą łączyć i dokładnie pokrywać ścianę.
Autor: Aneta Wojtczak (red. Anna Adamczyk)
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
Przeczytaj także:
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.