Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym pomalować klej na styropianie?

2021-06-09
Czym pomalować klej na styropianie?Przeglądając sieć nie sposób nie natknąć się na tytułowe pytanie. Istnieje wiele sytuacji, w których systemowe rozwiązania nie mogą być wykonane od A do Z. Inwestorzy zastanawiają się, jak poradzić sobie z prawidłowym podzieleniem prac ociepleniowych i jak zabezpieczyć wykonane już elementy, by nie musieć ich wymieniać lub naprawiać. Nic zatem dziwnego, że wielu zastanawia się nad tym czym pomalować klej na styropianie. Mając na uwadze, że poszukujących odpowiedzi na to pytanie jest wiele, w dzisiejszym wpisie chcemy odpowiedzieć na zadane pytanie i co więcej określić, czy taki zabieg można w ogóle wykonać.Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy malowanie kleju farbą na styropianie jest słuszną drogą?
  2. Jak prawidłowo przygotować podłoże do gruntowania i malowania?
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając preparat gruntujący?
  4. Jak prawidłowo nałożyć grunt sczepny na klej na styropianie?


jaką wybrać farbę na klej, czym pomalować klej na styropianie

Czy malowanie kleju farbą na styropianie jest słuszną drogą?

Choć wykończenie elewacji powinno roić się zgodnie z zaleceniami producentów rozwiązań systemowych, wiele osób zastanawia się, czy można klej zbrojony siatką pomalować podkładem pod tynk, a następnie farbą fasadową. W sieci jest mnóstwo różnych odpowiedzi, dlatego zapytaliśmy o to ekspertów z renowa24.pl. Co odpowiedzieli?

Rozwiązanie, które tak nurtuje wielu inwestorów nie jest w pełni rozwiązaniem systemowym, które proponowane jest przez producentów. Należałoby zatem na warstwę kleju nałożyć tynk, który można pomalować. Jeżeli jednak z różnych powodów tynkowanie musi zostać odłożone w czasie, należy na klej nałożyć grunt sczepny (ten przeznaczony pod tynk), który z powodzeniem można zabarwić kolorem. Uzyskanie barwy gruntu sprawi, że znacznej poprawie ulegnie estetyka elewacji budynku, a tynkowanie będzie można odroczyć.

Jak prawidłowo przygotować podłoże do gruntowania i malowania?

Skoro już wiesz czym pomalować klej na styropianie, przyszedł czas na to, abyś prawidłowo przygotował podłoże. Musisz mieć świadomość, że może być to zadanie składające się z kilku etapów.

Pierwszym i podstawowym krokiem będzie usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Choć nowa elewacja nie powinna być zanieczyszczona, sprawdź dokładnie i usuń wszelkie tłuste naloty, porosty, pleśń lub grzyby, jeżeli faktycznie występują na elewacji. Użyj w tym celu specjalnych środków dostępnych na rynku materiałów budowlanych.

Ekspert radzi:

Zanim podejmiesz decyzję jaką farbę wybrać na klej i zabierzesz się za gruntowanie, zadbaj o dobytek wokół domu, który będziesz malował. Zabezpiecz zatem najbliższy teren rozmaitymi plandekami. Nie zapomnij także o oknach, drzwiach, parapetach oraz innych elementach znajdujących się na budynku, które nie będą malowane. W tym celu oklej je folią i taśmą ochronną. Nie zapomnij także o prawidłowym złożeniu i ustawieniu rusztowania, które powinno stanąć na twardym i równym podłożu.

jaką wybrać farbę na klej, czym pomalować klej na styropianie

Na co zwrócić uwagę wybierając preparat gruntujący?

Gruntowanie jest procesem, dzięki któremu znacznie poprawiają się parametry podłoża, na jakie ma zostać zaaplikowana farba elewacyjna. Emulsja gruntująca ma za zadanie wyrównać chłonność podłoża, a także wzmocnić strukturę malowanej w późniejszym czasie powierzchni. Co więcej, grunt znacznie ogranicza nasiąkliwość podłoża, dzięki czemu można mówić o lepszej przyczepności powłoki malarskiej, a tym samym mniejszym zużyciu farby do fasad. Podkład gruntujący zapobiega także powstawaniu plam, wykwitów i przebarwień, dzięki czemu elewacja przez wiele lat pozostaje nienaganna.

Jaki środek gruntujący wybrać?

Preparat gruntujący powinien być dobrany zarówno do charakterystyki podłoża, jak i później nakładanego tynku, czy farby, którą będzie malowana elewacja. Istotne jest to, aby wybierać zawsze rozwiązania, które wchodzą w skład zastosowanego systemu dociepleń. Wówczas można mieć pewność, że producent będzie w stanie uznać ewentualne reklamacje. Co więcej, należy również mieć na uwadze, że produkty różnych producentów mogą nie działać na siebie prawidłowo. Warto zatem od razu wybierać asortyment jednego twórcy, który został stworzony w sposób, aby użytkownik mógł osiągnąć zamierzony efekt - w tym wypadku piękną i dobrze zabezpieczoną elewację.

Wybierając preparat gruntujący warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są dwa rodzaje - akrylowe lub żywiczne. Pierwsze z wymienionych doskonale sprawdzają się na nowych i starych elewacjach, jednak warto pamiętać, że nie powinny mieć one ubytków. Drugi rodzaj preparatu także sprawdzi się na nowych i starszych elewacjach, jednak ten pozwala na zamaskowanie niedoskonałości.

jaką wybrać farbę na klej, czym pomalować klej na styropianie

Jak prawidłowo nałożyć grunt sczepny na klej na styropianie?

Zanim nałożysz grunt sczepny sprawdź, czy podłoże jest całkowicie suche. Zanim zaczniesz nakładać emulsję gruntującą, musisz poczekać, aż klej dokładnie wyschnie. Czas ten uzależniony jest w dużej mierze od panującej pogody.

Gruntowanie możesz przeprowadzić za pomocą wałka (praca z pewnością będzie wygodniejsza), jednak eksperci radzą, aby wykorzystać tutaj szeroki pędzel z długim włosiem, którym osiągniesz lepszy efekt.

Zanim zaczniesz nakładać grunt, przygotuj odpowiednio emulsję. Dokładnie ją wymieszaj. Wówczas możesz mieć pewność, że składniki się połączą i że w gruncie nie będzie grudek. Trzymaj się przy tym wszelkich zaleceń producenta, aby niepotrzebnie nie obniżyć skuteczności podkładu gruntującego.

Po przygotowaniu preparatu możesz przystąpić do malowania. Bez względu na to, jakie narzędzie wybierzesz, nanoś równomierne warstwy gruntu od góry do dołu. Nie przerywaj prac póki cała powierzchnia nie będzie pomalowana. Bez względu na to, czy wybierzesz przezroczystą emulsję gruntującą, czy taką zabarwioną kolorem, kolejne malowane fragmenty powinny się ze sobą łączyć i dokładnie pokrywać ścianę.

jaką wybrać farbę na klej, czym pomalować klej na styropianie


Przeczytaj także:

Farby i malowanie ścian - jakich błędów unikać?

Co wziąć pod uwagę wybierając zmywalne farby do ścian?


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-10
Wszystko jak trzeba
2021-12-09
Super.
pixel