Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wyłaz dachowy czy stopnie kominiarskie — wady i zalety obu rozwiązań

2020-01-15
Wyłaz dachowy czy stopnie kominiarskie — wady i zalety obu rozwiązań

Stopnie kominiarskie czy wyłaz dachowy, a może jedno i drugie?? To pytanie towarzyszy wielu inwestorom, którzy chcieliby znaleźć idealne rozwiązanie, pozwalające im zarówno bezpieczne wyjście, jak i poruszanie się po stromym dachu. Na co zwrócić uwagę chcąc podjąć ostateczną decyzję? Jakie wady i zalety mają oba rozwiązania? Pytań rodzi się wiele, jednak poznanie na nie odpowiedzi z pewnością ułatwi dokonanie słusznego wyboru.

Próbując odpowiedzieć na pytanie — wyłaz dachowy czy stopnie kominiarskie, należy mieć na uwadze, że pierwszy z produktów umożliwia wyjście na dach, jednak nie zapewnia bezpiecznego poruszania się po nim. To zadanie zostało bowiem przypisane do drugiego produktu, jakim są stopnie kominiarskie. Jak zatem widać — zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie jest potrzebne na każdym dachu. Warto zatem już na etapie projektowania domu, zaplanować ich montaż. Wówczas nie tylko łatwiej będzie znaleźć środki na ich zakup. Co więcej, inwestor zyska bezpieczne wyjście na dach, dzięki czemu może mieć pewność, że kominiarz nie odmówi wejścia na niego i sprawdzenia drożności komina.

wyłaz dachowy, stopnie kominiarskie

Wyłaz dachowy — montować, czy nie?

Osoby, które zastanawiają się nad montażem wyłazu dachowego, muszą wiedzieć, że przepisy jasno określają, iż w budynkach, które mają dwie i więcej kondygnacji, zamontowanie wyjścia na dach jest wymogiem. Produkt ten można zamontować w dowolnym miejscu w domu, jednak należy mieć na uwadze, że powinien znajdować się jak najbliżej komina. Producenci tego rodzaju asortymentu zadbali o to, aby klient mógł dopasować wyłaz do swoich potrzeb i w zależności od tego, z której strony będzie montowany, inwestor może wybrać prawy lub lewy wyłaz.

wyłaz dachowy, stopnie kominiarskie

Prawidłowo zamontowany produkt jest podstawą bezpieczeństwa w czasie wychodzenia na dach. Należy jednak mieć na uwadze, aby jego montaż wykonać bardzo dokładnie lub pozostawić to zadanie profesjonalistom, ponieważ źle osadzony w dachu, może podciekać, co w konsekwencji może doprowadzić do kłopotów ze ścianami i poszyciem dachowym.

Co ze stopniami kominiarskimi?

Zastanawiając się nad zasadnością stopni kominiarskich na dachu, należy mieć na uwadze, że koniecznością jest ich zamontowanie, jeśli dach ma spadek większy, niż 25% oraz w momencie, gdy dach został pokryty materiałem łamliwym. Niemniej jednak każdy inwestor, nawet ten, który nie spełnia powyższych warunków, powinien zastanowić się nad montażem wspomnianego produktu, który może być uzupełniony także o ławy kominiarskie. Połączenie tych dwóch produktów z profesjonalnym wyłazem dachowym sprawi, że nie tylko wywiąże się z obowiązujących przepisów prawa, ale również sprawi, że dach jego domu będzie bezpieczny. Niezaprzeczalnie stopnie kominiarskie znacznie ułatwiają poruszanie się po dachu, co jest niezwykle ważne podczas kontroli kominiarskich, a także w czasie konserwacji dachu.

wyłaz dachowy, stopnie kominiarskie

Wady i zalety obu rozwiązań

Osoby, które szukają wad i zalet obu rozwiązań, muszą mieć na uwadze, iż ich największą wadą jest dodatkowy koszt, jaki musi ponieść inwestor na ich zakup i montaż, jeśli będzie robiła to profesjonalna firma dekarska. Jednak w porównaniu z zaletą, jaką jest bezpieczeństwo osób przebywających na dachu — nie tylko kominiarzy, ale również monterów anten satelitarnych i innych urządzeń, cena ta jest nieporównywalnie niska. Warto zatem postawić na wspomniane wyżej rozwiązania i mieć pewność, że osobom przebywającym na dachu nie stanie się krzywda. Co więcej, zarówno wyłaz dachowy, jak i stopnie kominiarskie sprawiają, że podczas poruszania się po dachu, nie niszczy się jego pokrycia, co jest niezwykle ważne w momencie, gdy została na nie udzielona gwarancja. Warto także mieć na uwadze, że montując te rozwiązania podczas budowy domu, unika się często wcześniejszej wymiany całego lub części pokrycia, czyli nie generuje się dodatkowych kosztów.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-16
Profesjonalne podejście do klienta. Polecam 100 %
2021-12-10
Wszystko jak trzeba
pixel