t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tajemnicze skróty, czyli co oznaczają poszczególne parametry okien

2020-01-15
Tajemnicze skróty, czyli co oznaczają poszczególne parametry okien
Wybór okna to nie jest proste zadanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na zakupie modelu, który charakteryzuje się wysoką energooszczędnością, dobrą akustyką czy komfortowym użytkowaniem. Zadania również nie ułatwia szeroki asortyment okien dostępnych na rynku, a dodatkowo parametry, które opisują ich właściwości. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie okien i jakimi kryteriami kierować się odpowiedź na te problemy znajdziesz w poniższym artykule.

Okno jest elementem domu, które powinno dobrze spełniać swoje funkcje użytkowe. Właściwie osadzone i odpowiednio dopasowane pod względem parametrów technicznych potrafi skutecznie zapobiegać stratom ciepła, wpływając na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Pełni również rolę bariery przed hałasem, zapewnia wewnątrz domu spokój i ciszę. Aby tak się stało, konieczny jest wybór modeli o odpowiednich parametrach. Znajomość kilku z nich jest konieczna, by zdecydować się na model spełniający nasze potrzeby i oczekiwania.



energooszczędność okien


Energooszczędność skryta pod symbolami

Zabezpieczenie przed stratami ciepła to cecha, której najbardziej oczekujemy od dobrych okien. Z tym związany jest współczynnik przenikania ciepła Uw. „Im niższy współczynnik Uw dla całego okna, tym mniejsza ilość energii ucieka przez stolarkę okienną. Według obowiązujących przepisów polskiego prawa budowlanego maksymalna, dopuszczalna wartość współczynnika Uw dla pomieszczeń mieszkalnych ogrzewanych wynosi 1,3 W/m²K, dla pomieszczeń nieogrzewanych maksymalne Uw wynosi 1,8 W/m²K. Jeżeli zależy nam na oknach superenergooszczędnych, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K. Niską wartość tego parametru osiąga się dzięki wypełnieniu przestrzeni międzyszybowych gazami szlachetnymi np. argonem, co zmniejsza przenikanie ciepła o 10 %. Kolejną rzeczą, która wpływa na energooszczędność okien są pakiety szybowe o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych. I tu pojawia się następna wartość, która informuje o tym, czy zastosowane szyby dobrze chronią przed stratami energii. Jest to tzw. „Współczynnik przenikania ciepła przez szybę Ug”. Jest on często źle rozumiany lub też podawany przez sprzedawców okien, jako współczynnik dla całego okna. Jednak jest to mylne, ten współczynnik dotyczy tylko szyby. Ma jednak duży wpływ na finalną wartości Uw całego okna. Jeśli mówimy o zadowalającym poziomie współczynnika Ug dla szyby, to powinien wynosić poniżej wartości 1,1 W/m²K.

Wybierając stolarkę okienną uwzględnić należy wspomniane parametry, pamiętając jednak, że najbardziej miarodajny jest współczynnik przenikania ciepła Uw.



energooszczędność okien


Szczelne okna to ciepłe okna

Parametry świadczące o termoizolacyjności okien to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas ich zakupu. Ważne są dane informujące o szczelności stolarki i jej odporności na działanie wiatru, deszczu czy zmiennych warunków pogodowych. Warto wspomnieć o indeksie przepuszczalności powietrza. Mówi on, jak dużo ogrzanego powietrza przedostaje się na zewnątrz przez zamknięte okno. Dobrze byłoby wybierać takie modele, które według normy EN 12207 osiągają klasę 4, np. w przypadku tylko o jeden stopień niższej klasy 3, różnica w ilości wydostającego się na zewnątrz powietrza jest trzykrotnie niższa. Przy zakupie okien dachowych warto rozważyć także klasę wodoszczelności. Im wyższa, tym niższe ryzyko przecieku. Gwarancję taką dają nam okna klasyfikujące się zgodnie z normą EN 12208 w obrębie klasy 5A lub wyższej.

energooszczędność okien


Akustyka też jest ważna

Coraz częściej przy wyborze nowych okien rozważamy również aspekt izolacyjności akustycznej. Poziom ochrony przed hałasem z zewnątrz określa parametr Rw, który jest wyrażany w decybelach. Im wyższa jest ta wartość, tym okno jest skuteczniejszą zaporę przed hałasem. I tym razem decyduje o tym kilka zmiennych. Na poziom parametru Rw wpływa m.in.:
  • rodzaj i konstrukcja zastosowanych szyb zespolonych,
  • wielkość okna, typ i ilość uszczelek,
  • ewentualne zastosowanie nawiewników,
  • właściwy montaż stolarki w otworze okiennym.
Większość okien, które są dostępne na rynku charakteryzuje się współczynnikiem Rw na poziomie ok. 30-32 dB. O innych modelach, gdzie parametr Rw sytuuje się powyżej tej wartości, jak np. systemie okiennym ENCORE (34 dB), mówimy, że w nich poziom tłumienia dźwięku jest podwyższony.

Rozważając zakup okna powinniśmy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Znajomość podstawowych parametrów technicznych okien pozwoli na dokonanie jak najbardziej świadomego wyboru, a podjęta decyzja zaprocentuje w niższych rachunkach i wysokim komforcie przez długi czas.




Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-25
Ok
pixel