t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Standard WT 2021 - co warto o nim wiedzieć?

2021-06-29
Standard WT 2021 - co warto o nim wiedzieć?

Standard WT 2021 to nowe wymagania i warunki techniczne, jakie stawia się budynkom, które powstają od 2021 roku. W związku z wprowadzeniem przez ustawodawcę znacznych obostrzeń i zaleceń dotyczących budynków energooszczędnych, wokół tego zagadnienia powstało duże zamieszanie. Co zatem warto wiedzieć na ten temat, aby nie zostać zaskoczonym? Obok jakich obostrzeń nie można przejść obojętnie?


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest standard WT 2021?
  2. Jakie wymagania wg standardu WT 2021 powinny spełnić instalacje w budynku?
  3. Czym jest współczynnik Ep i jak kształtuje się jego poziom w standardzie WT 2021?
  4. W jaki sposób osiągnąć standard WT 2021 w nowopowstałych domach jednorodzinnych?
  5. Jak poprawić jakość energetyczną domu?


standard WT 2021, co warto wiedzieć o standardzie WT 2021

Każdy inwestor, który planuje budowę domu musi od początku 2021 roku wybrać określone rozwiązania i technologie, aby spełnić warunki standardu WT 2021. Wytyczne, które weszły w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku, mają ogromny wpływ na budowę i wykończenie domu. Największą rewolucją objęto wybór systemu grzewczego. Co warto wiedzieć na ten temat, aby móc spełnić wymagania prawne?

Czym jest standard WT 2021?

Standard WT 2021 to nowelizacja ustawy określającej warunki techniczne, jakie musi spełnić inwestor budujący dom. Zmiany tego typu dokonywane są co jakiś czas. Wpływ na nie ma rozwój technologiczny, jaki obserwuje się w branży budowlanej. Nowelizację ustawy zaleca się wprowadzać raz na 5 lat. Ostatnie zmiany wprowadzono w roku 2017 (Standard WT 2017).

Jakie warunki należy spełnić w związku z wprowadzenie w życie standardu WT 2021?

Zapoznając się z nowelizacją, warto mieć na uwadze, że:

  1. Wchodzące w życie wymagania dotyczą osób, które otrzymały pozwolenie na budowę w 2021 roku.
  2. Jeżeli nie zrealizowałeś formalności dotyczących projektu, który tworzony był na podstawie starych wymagań, będziesz musiał dostosować go do nowych wytycznych, jakie obowiązują od początku 2021 roku.
  3. Nowe warunki techniczne będą musiały spełnić także budynki, które są poddawane modernizacji lub rozbudowie.

standard WT 2021, co warto wiedzieć o standardzie WT 2021

Jakie wymagania wg standardu WT 2021 powinny spełnić instalacje w budynku?

Budując dom wg standardu WT 2021 należy zapoznać się z nowymi dopuszczalnymi wartościami współczynnika przenikania ciepła U, jakie trzeba spełnić biorąc pod uwagę poszczególne przegrody. Parametr ten określa bowiem, jak dużo ciepła przedostaje się z domu na zewnątrz. Im niższa będzie wartość współczynnika U, tym analogicznie mniejsze będą straty ciepła.

Nowe domy, aby spełnić nowe wymagania, będą musiały być skuteczniej izolowane. Aby spełnić ten warunek, możesz pójść dwoma drogami:

  1. Użyć grubszego materiału izolacyjnego.
  2. Zastosować materiały izolacyjne lepszej jakości.

Wybierając zatem materiały izolacyjne, zwróć uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła (potocznie nazywany lambdą). Powinien być jak najmniejszy. Takie materiały doskonale izolują budynek, a przy tym mogą być znacznie cieńsze.

Jak kształtowały się zmiany współczynnika przenikania ciepła U w ciągu ostatnich lat?

Ściany zewnętrzne

  • 2014 rok - współczynnik przenikania ciepła zmalał z 0,3 W/m2K do 0,25 W/m2K (grubość izolacji wzrosła wówczas o 2 cm);
  • 2017 rok - byl to rok wprowadzania II etapu zmian. Wówczas współczynnik przenikania ciepła obniżono z 0,25 W/m2K do 0,23 W/m2K;
  • 2021 rok - współczynnik U nie może przekraczać 0,2 W/m2K.

Stolarka okienna

  • dla zwykłych okien oraz drzwi balkonowych współczynnik przenikania ciepła zmalał z 1,1 W/m2K do 0,9 W/m2K;
  • dla okien połaciowych współczynnik U zmalał z 1,3 W/m2K do 1,1 W/m2K.

Czym jest współczynnik Ep i jak kształtuje się jego poziom w standardzie WT 2021?

Ep to współczynnik, jaki określa maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji lub przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia, która nie jest odnawialna. Do tej pory obowiązujące standardy wskazywały Ep na poziomie 95 kWh/m2*rok. Obecnie, od początku roku 2021 wskaźnik ten musi być obniżony do minimum 70 kWh/m2*rok.

standard WT 2021, co warto wiedzieć o standardzie WT 2021

W jaki sposób osiągnąć standard WT 2021 w nowopowstałych domach jednorodzinnych?

Aby osiągnąć standard WT 2021 w domach jednorodzinnych, należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednio dobraną izolację termiczną oraz zasilanie domu energią odnawialną, zarówno jeśli chodzi o wentylację, jak i ogrzewanie, czy oświetlenie pomieszczeń.

Samo prawidłowe zaizolowanie domu nie sprawdzi się. Aby osiągnąć założenia skryte w nowelizacji ustawy pod określeniem Standard WT 2021, należy także zacząć korzystać z urządzeń zasilanych energią odnawialną. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zużycie energii pierwotnej zostanie obniżone na tyle, aby spełnić warunki nowych przepisów i warunków technicznych. Istotny jest tutaj fakt, że warunków określonych w standardzie WT 2021 nie będą spełniały kotły opalane węglem. Niestety trudno je także osiągnąć, kiedy dom ogrzewany jest olejem, czy gazem. Nie ma tutaj znaczenia, czy wykorzystujesz piece starszej, czy nowszej generacji.

Rozważając wybór instalacji grzewczej, która będzie spełniała założenia WT 2021, należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik nakładu energii pierwotnej. Jest to parametr, który ma bezpośredni wpływ na wysokość Ep dla danego budynku. Określa on stopień, w jakim środowisko naturalne jest obciążone w czasie produkcji energii końcowej, biorąc pod uwagę wybrane przez właściciela domu paliwo.

Pamiętaj!

Łatwiej osiągnąć standard WT 2021, jeśli udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu dąży do maksimum!

Biorąc pod uwagę powyższe założenia i dane wiele osób zapyta - jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie montaż pompy ciepła. Zastosowanie tego rozwiązania, dzięki wysokiemu udziałowi energii odnawialnej w bilansie budynku sprawia, że łatwiej jest spełnić wymagania dotyczące obecnego poziomu Ep (dla przypomnienia w standardzie WT 2021 wynosi on 70 kWh/m2*rok).

standard WT 2021, co warto wiedzieć o standardzie WT 2021

Czy tylko mając pompę ciepła jesteśmy w stanie spełnić wymagania standardu WT 2021?

Osoby, które chcą spełnić standard WT 2021, ale nie chcą lub nie mogą w swoich domach zastosować pompy ciepła, powinny wiedzieć, że równie ekologicznym rozwiązaniem okazuje się kocioł elektryczny, który wykorzystuje ten sam rodzaj energii i zapewnia podobny komfort, co pompa ciepła, jednak jest znacznie tańszy w użytkowaniu.

Kolejnym rozwiązaniem, które wpisuje się w założenia standardu WT 2021 jest kocioł na pellet. Ogrzewanie takim paliwem jest znacznie tańsze, jeśli chodzi o wykonanie instalacji, która musi być rozprowadzona po całym domu. Również późniejsze użytkowanie jest zaliczane do mało uciążliwych, choć należy podkreślić, że zastosowanie pompy ciepła znacznie zwiększa komfort mieszkania.

Inne rozwiązania, które poprawią bilans energetyczny budynku

Bilans energetyczny można również poprawić wykorzystując mniej rozpowszechnione na rynku rozwiązania. Takim przykładem jest tutaj system do rekuperacji wody, który w Polsce jest jeszcze mało znany. Dzięki niemu w znaczący sposób można ograniczyć pobór energii, która jest potrzebna do przygotowania ciepłej wody. Ta pochodzi bowiem z odzysku ciepła z wody, która odpływa do kanalizacji.

Jak poprawić jakość energetyczną domu?

Standard WT 2021 (wymogi i założenia techniczne) kładzie duży nacisk na stosowanie odnawialnych źródeł energii, szczególnie jeśli chodzi o pozyskanie ciepła. Nic zatem dziwnego, że naturalne jest, iż promowane są także instalacje niskotemperaturowe.

Osoby, które chcą poprawić jakość energetyczną budynku i jednocześnie spełnić założenia nowych przepisów, które weszły w życie na początku roku, powinni mieć świadomość, jak ważne jest zintegrowane podejście do projektowania.

Ważnym kierunkiem, na który trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jest zwiększenie nakładów na prawidłową izolację budynku. Poprawa parametrów w przegrodach i stolarce sprawia, że znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie domu na ciepło, co nie jest be znaczenia, jeśli chodzi o bilans energetyczny. Co za tym idzie - projekty domów, które spełniają standard WT 2021 mogą nosić miano energooszczędnych.

Kolejnym aspektem, o którym nie można zapominać, a który staje się coraz popularniejszy w domach jednorodzinnych, jest zasilanie pomp ciepła prądem, który generowany jest z należących do właściciele minielektrowni fotowoltaicznych.

Co więcej, chcąc zadbać o jakość energetyczną domu warto budować budynki o zwartej bryle, która minimalizuje pojawienie się mostków cieplnych. Tylko takie domy będą sprzyjały zachowaniu energooszczędności.

Inwestor, któremu zależy na domu energooszczędnym, szczególną uwagę powinien zwrócić na wentylację. To właśnie ona, jeśli jest źle skonstruowana, generuje największe straty ciepła. Tutaj warto pomyśleć o wspomnianej rekuperacji, o której mówiliśmy wyżej. Rozwiązanie to nie tylko zawsze wymienia określoną ilość powietrza na nowe, ale również odzyskuje z niego energię cieplną. Warto zatem rozważyć jej zastosowanie w nowo powstających budynkach.

standard WT 2021, co warto wiedzieć o standardzie WT 2021

Przeczytaj także:

Program czyste powietrze a okna dachowe

Wymiana okien z dofinansowaniem - jak szybko i wygodnie zrobić to z VELUX?

Szukasz materiałów budowlanych zgodnych ze standardem WT 2021? Sprawdź bogatą ofertę na renowa24.pl!


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel