Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje tynków wewnętrznych

2020-02-18
Rodzaje tynków wewnętrznych

Tynk jest elementem, który ma za zadanie chronić zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany, w tym także sufity. Warstwę tę można podzielić na zewnętrzną, która znajduje się na elewacji oraz wewnętrzną — znajdującą się, jak sama nazwa wskazuje, wewnątrz budynku. W drugim przypadku nie tylko chroni ściany, ale również pełni rolę dekoracyjną. Aby wybrać odpowiedni produkt, warto jest zapoznać się z tym, co oferuje rynek.

Wybór prawidłowego tynku nie należy do najłatwiejszych, bowiem producenci oferują rozmaite rozwiązania. Okazuje się jednak, że dobierając materiał, należy zwrócić uwagę głównie na budulec, z którego powstały ściany, a także na spoiwo. Warto także zastanowić się, czy tynk będzie nakładany ręcznie, czy za pomocą agregatu.

Tynk nakłada się zarówno na ściany betonowe, betonowo — gipsowe, ceramiczne, a nawet na płyty pilśniowe, drewniane jak i paździerzowe.

tynk, tynk wewnętrzny

Wybór zależy od klasyfikacji tynków

Szukając odpowiedniego rozwiązania, należy mieć na uwadze, że wszystko zależy od właściwości tynku oraz ilości warstw. Mając powyższe na uwadze, można wyróżnić tynki jedno-, dwu- i trzywarstwowe.

Kolejną klasyfikacją tynku, o której nie można zapominać jest skład poszczególnych mieszanek. Biorąc powyższe pod uwagę, można wyróżnić następujące rodzaje tynków:

tynk, tynk wewnętrzny

  1. gipsowy — wykorzystywany jako tynk maszynowy, ponieważ gips najszybciej wiąże z rozmaitymi spoiwami. W związku z tym, że tynk szybko wiąże, można w krótkim czasie go nałożyć, a następnie rozprowadzić i zatrzeć. Tego rodzaju materiału nie szlifuje się zbyt bardzo.
  2. cementowo — wapienny — wracają do łask, dzięki możliwości szybkiej obróbki maszynowej. W zależności od ilości spoiwa wyróżnia się tynk cementowo — wapienny lub wapienno — cementowy. Ten pierwszy jest o wiele mocniejszy od tego drugiego. Jeżeli inwestor indywidualny zdecyduje się na ten drugi, musi liczyć się z ty, że trzeba będzie nałożyć grubszą warstwę.
  3. wapienny — przeważającym składnikiem tego tynku jest wapno hydratyzowane. W gotowych mieszankach można odnaleźć także barwniki, kruszywo mineralne, a także ewentualne pigmenty. Tynk wapienny charakteryzuje się długim wiązaniem, dzięki czemu nie trzeba spieszyć się z jego nakładaniem. Doskonale się je urabia, a co więcej, właściciel budynku może nadać im określoną fakturę.
  4. gliniany — ten rodzaj tynku układa się jedynie dla klimatu pomieszczenia. Mocząc wyschnięty i nałożony tynk gliniany, ten staje się plastyczny, dzięki czemu można na nowo go kształtować.

tynk, tynk wewnętrzny

Parametry, o których nie można zapominać

Wybierając odpowiedni tynk, należy kierować się określonymi parametrami, które określają, w jakich warunkach można je zastosować. W tym wypadku można wymienić następujące rodzaje produktów:

  • zwykłe, czyli podstawowy produkt pozbawiony dodatków, który można nałożyć zarówno jednowarstwowo, jak i wielowarstwowo. Wykorzystując pigment w wybranym kolorze oraz rozmaite sposoby nakładania, można uzyskać tynk dekoracyjny;
  • tradycyjnie szlachetny, czyli taki, do którego stworzenia wykorzystuje się szlachetne zaprawy, takie jak biały cement czy kruszywa, np. marmurowe;
  • specjalne, w skład których wchodzą tynki wyciszające (doskonale poprawiają akustykę pomieszczenia, w którym je zastosowano), magnetyczne (jak sama nazwa wskazuje, dzięki nim można bez problemu przytwierdzać plansze i inne materiały za pomocą magnesów), czy rentgenowskie (stosowane w pomieszczeniach, w których wykonuje się badania rentgenowskie).

tynk, tynk wewnętrzny

Zastanawiając się nad odpowiednim wyborem, należy pamiętać, że wszystkie tynki powinny spełniać normę PN-EN 998-2/2004.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-13
Solidny sklep, transakcja przebiegła prawidłowo .
2021-12-02
Polecam sprzedajacego w 100%
pixel