Rodzaje tynków wewnętrznych

Tynk jest elementem, który ma za zadanie chronić zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany, w tym także sufity. Warstwę tę można podzielić na zewnętrzną, która znajduje się na elewacji oraz wewnętrzną — znajdującą się, jak sama nazwa wskazuje, wewnątrz budynku. W drugim przypadku nie tylko chroni ściany, ale również pełni rolę dekoracyjną. Aby wybrać odpowiedni produkt, warto jest zapoznać się z tym, co oferuje rynek.
Wybór prawidłowego tynku nie należy do najłatwiejszych, bowiem producenci oferują rozmaite rozwiązania. Okazuje się jednak, że dobierając materiał, należy zwrócić uwagę głównie na budulec, z którego powstały ściany, a także na spoiwo. Warto także zastanowić się, czy tynk będzie nakładany ręcznie, czy za pomocą agregatu.
Tynk nakłada się zarówno na ściany betonowe, betonowo — gipsowe, ceramiczne, a nawet na płyty pilśniowe, drewniane jak i paździerzowe.

Wybór zależy od klasyfikacji tynków
Szukając odpowiedniego rozwiązania, należy mieć na uwadze, że wszystko zależy od właściwości tynku oraz ilości warstw. Mając powyższe na uwadze, można wyróżnić tynki jedno-, dwu- i trzywarstwowe.
Kolejną klasyfikacją tynku, o której nie można zapominać jest skład poszczególnych mieszanek. Biorąc powyższe pod uwagę, można wyróżnić następujące rodzaje tynków:

- gipsowy — wykorzystywany jako tynk maszynowy, ponieważ gips najszybciej wiąże z rozmaitymi spoiwami. W związku z tym, że tynk szybko wiąże, można w krótkim czasie go nałożyć, a następnie rozprowadzić i zatrzeć. Tego rodzaju materiału nie szlifuje się zbyt bardzo.
- cementowo — wapienny — wracają do łask, dzięki możliwości szybkiej obróbki maszynowej. W zależności od ilości spoiwa wyróżnia się tynk cementowo — wapienny lub wapienno — cementowy. Ten pierwszy jest o wiele mocniejszy od tego drugiego. Jeżeli inwestor indywidualny zdecyduje się na ten drugi, musi liczyć się z ty, że trzeba będzie nałożyć grubszą warstwę.
- wapienny — przeważającym składnikiem tego tynku jest wapno hydratyzowane. W gotowych mieszankach można odnaleźć także barwniki, kruszywo mineralne, a także ewentualne pigmenty. Tynk wapienny charakteryzuje się długim wiązaniem, dzięki czemu nie trzeba spieszyć się z jego nakładaniem. Doskonale się je urabia, a co więcej, właściciel budynku może nadać im określoną fakturę.
- gliniany — ten rodzaj tynku układa się jedynie dla klimatu pomieszczenia. Mocząc wyschnięty i nałożony tynk gliniany, ten staje się plastyczny, dzięki czemu można na nowo go kształtować.

Parametry, o których nie można zapominać
Wybierając odpowiedni tynk, należy kierować się określonymi parametrami, które określają, w jakich warunkach można je zastosować. W tym wypadku można wymienić następujące rodzaje produktów:
- zwykłe, czyli podstawowy produkt pozbawiony dodatków, który można nałożyć zarówno jednowarstwowo, jak i wielowarstwowo. Wykorzystując pigment w wybranym kolorze oraz rozmaite sposoby nakładania, można uzyskać tynk dekoracyjny;
- tradycyjnie szlachetny, czyli taki, do którego stworzenia wykorzystuje się szlachetne zaprawy, takie jak biały cement czy kruszywa, np. marmurowe;
- specjalne, w skład których wchodzą tynki wyciszające (doskonale poprawiają akustykę pomieszczenia, w którym je zastosowano), magnetyczne (jak sama nazwa wskazuje, dzięki nim można bez problemu przytwierdzać plansze i inne materiały za pomocą magnesów), czy rentgenowskie (stosowane w pomieszczeniach, w których wykonuje się badania rentgenowskie).
Zastanawiając się nad odpowiednim wyborem, należy pamiętać, że wszystkie tynki powinny spełniać normę PN-EN 998-2/2004.
![]() |
![]() |
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.
