t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne

2021-10-04
Przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne

 

 

Trwałość i jakość nałożonych tynków zależy w dużej mierze nie tylko od ich składu, ale przede wszystkim od tego, jak przygotujemy podłoże pod ich nałożenie. Zadanie to powinno być wykonane niezwykle starannie. Tylko wtedy można mieć pewność, że nałożony na ścianę tynk dekoracyjny nie zacznie odpadać i będzie prezentował się doskonale przed wiele lat. Każde podłoże, które szykowane jest pod nałożenie tynku musi być gładkie i zapewniać doskonałą przyczepność zaprawy do podłoża. Choć prawidłowe przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne jest czaso- i pracochłonne, warto się temu poświęcić. Jak zatem prawidłowo wykonać tę czynność?

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie elementy należy sprawdzić przygotowując podłoże na przyjęcie tynku dekoracyjnego?
  2. Które czynności sprawią, że bez problemu będzie można nałożyć na podłoże tynk dekoracyjny?
  3. Które tynki dekoracyjne wymagają specjalnego przygotowania podłoża? Jak wykonać to zadanie?

tynk dekoracyjny na ścianie w kolorze kawy z mlekiem

Zanim położysz tynk dekoracyjny, zadbaj najpierw o odpowiednie przygotowanie podłoża. Pamiętaj, że prawidłowe przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne sprawi, że nie tylko będą się doskonale prezentować, ale także lepiej nakładać. Co więcej można także liczyć na to, że dobrze opracowane podłoże będzie eliminować skutki pojawiających się zmian temperatury oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Jak zatem widać — jest to czynność niezwykle ważna, o której wykonawca nie w żadnym wypadku nie powinien zapominać.

Jakie elementy należy sprawdzić przygotowując podłoże na przyjęcie tynku dekoracyjnego?

Zanim zabierzesz się za nakładanie tynku dekoracyjnego na ścianę, pamiętaj, aby dobrze przygotować podłoże. Pomoże Ci w tym z pewnością szczegółowa analiza ścian pod kątem nośności, stabilności, równości, czystości i chłonności podłoża. Jaki wpływ na dalsze działania mają wymienione wyżej elementy? Oto odpowiedź:

  • czystość — każde podłoże, na które ma być nałożony tynk dekoracyjny musi być dobrze oczyszczone. Usuń zatem brud, kurz, wszelkie lakiery, tłuszcz, czy zalegające na ścianie mikroorganizmy. Aby przyczepność podłoża była lepsza, należy ją dobrze umyć, a także odtłuścić.
  • nośność podłoża — jeżeli budynek był przez wiele lat użytkowany, jego nośność można sprawdzić przez zarysowanie podłoża ostrym narzędziem. Jeśli łatwo się rysuje i kruszy, trzeba uznać, że nałożona warstwa jest słaba. Jeżeli jednak trudno je zarysować, podłoże można uznać za mocne. Innym sposobem na sprawdzenie nośności podłoża jest opukanie go młotkiem. Tam, gdzie tynk będzie miał złą przyczepność, usłyszysz głuchy odgłos. Jeśli masz wątpliwości, czy stary tynk dobrze trzyma się podłoża, najlepszym rozwiązaniem będzie jego usunięcie.
  • stabilność — ten aspekt dotyczy przede wszystkim ścian stworzonych z płyt g-k oraz drewnopodobnych. W tym wypadku koniecznie trzeba ocenić, czy podłoże jest stabilne i czy nie ugina się. Tutaj wystarczy nacisnąć podłoże. Jeżeli ugięcie jest mniejsze niż 1 mm, ściana jest stabilna i nie trzeba bać się przyszłych odkształceń, które mogą powstać w przyszłości pod wpływem naprężeń skurczowych.
  • równość — ten parametr ma duży wpływ na zużycie tynku dekoracyjnego i jego późniejszą estetykę. Jak zatem sprawdzić równość podłoża? Wystarczy w tym celu wykorzystać aluminiową łatę o długości około 2mm, którą przykłada się w różne miejsca i sprawdza, czy pojawiają się szpary. A jeśli tak, czy nie są większe niż 4, 5 mm. Jeżeli pojawiają się większe nierówności na ścianie, konieczne jest użycie zapraw wyrównujących, które dobiera się do określonego podłoża.
  • chłonność — jeżeli podłoże będzie chłonęło zbyt dużo i zbyt szybko wodę, może okazać się, że woda występujące w tynku dekoracyjnym za szybko przeniknie do ściany, co w konsekwencji oznacza zmniejszenie wytrzymałości nałożonej warstwy. Chcąc ocenić, czy parametr ten jest prawidłowy, należy podłoże zwilżyć wodą i ocenić szybkość jej wchłaniania. Jeżeli okaże się, że proces ten następuje szybko, konieczne będzie zastosowanie preparatów gruntujących, które będą ograniczać przenikanie wody do podłoża.
strukturalny tynk dekoracyjny na ścianie

Które czynności sprawią, że bez problemu będzie można nałożyć na podłoże tynk dekoracyjny?

Aby prawidłowo przygotować podłoże pod tynk dekoracyjny, należy je nie tylko odkurzyć, umyć i odtłuścić, ale także pozbyć się starych, odpadających warstw. Co więcej, jeżeli na ścianach znajdują się farby klejowe, należy je bezwzględnie usunąć.

Zauważyłeś, że na ścianach pojawiły się plamy i zagrzybienia? Aby się ich pozbyć, zastosuj specjalne farby przeznaczone do malowania plam. Wykwity, które powstały z powodu metalowych kątowników podtynkowych koniecznie trzeba usunąć i pokryć farbą antykorozyjną.

Jeżeli wykonasz powyższe czynności, jednak nadal obawiasz się, czy poprawnie przeprowadziłeś przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne, zastosuj grunt głęboko penetrujący, które wzmocni podłoże i poprawi przyczepność nakładanego tynku. Warto jednak pamiętać o tym, że w większości przypadków wystarczy nałożenie podkładu z farby podkładowej. Preparat ten wyrównuje podłoże i zmniejsza jego chłonność, a także wyrównuje odcień ściany.

Po zakończeniu powyższych prac i wyschnięciu podłoża jest ono równe, mocne i gotowe do nałożenia tynku dekoracyjnego.

biały tynk dekoracyjny typu baranek nałożony na ścianę

Które tynki dekoracyjne wymagają specjalnego przygotowania podłoża? Jak wykonać to zadanie?

Przygotowując podłoże pod nałożenie tynku dekoracyjnego powinieneś wiedzieć, że niektóre produkty wymagają specjalnego traktowania. I tak:

  • tynki retro oraz trawertyny i wszelkie tynki grubowarstwowe wymagają uprzedniego nałożenia podkładu chropowatego, który zapobiegnie ślizganiu i spływaniu nakładanego materiału;
  • stiuki wymagają idealnie równego i gładkiego podłoża. Tutaj jako podkład doskonale sprawdzi się farba akrylowa lub podkładowa. W tym wypadku producenci zalecają zastosowanie podkładu, w którego składzie można odnaleźć drobne cząstki ułatwiające późniejszą aplikację tynku dekoracyjnego.

Prawidłowe przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne to podstawowa czynność, o której nie można zapominać. Jest to najważniejszy element prac malarskich i dekoratorskich, który jest gwarancją spokoju podczas pracy i po jej zakończeniu.

tynk dekoracyjny imitujący kamień naturalny

 

Przeczytaj także:

 



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel