Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poznaj odpowiedzi na typowe problemy użytkowników okien dachowych!

2021-12-05
Poznaj odpowiedzi na typowe problemy użytkowników okien dachowych!

 

 

Niewłaściwy montaż, nieodpowiednia izolacja i narażenie na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych może spowodować wiele problemów z oknami dachowymi. Eksperci z renowa24.pl radzą jak uniknąć i walczyć z najczęstszymi problemami w oknach dachowych.

  
  

 

Z artykułu dowiesz się o:

  1. Parowaniu okien dachowych
  2. Pleśni i grzybach w oknach dachowych
  3. Przeciekaniu okien dachowych
  4. Uszkodzeniach okien dachowych przez grad

 

Parowanie okien dachowych

Powstawanie pary na oknach dachowych to jeden z najczęstszych problemów. Niestety występuje on częściej w przypadku okien dachowych niż okien pionowych. Przyczyną tego problemu jest fakt, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Kolejnym powodem jest również wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniach. Starsze budynki są szczególnie narażone na negatywny wpływ wilgoci.

Jednak najważniejszym powodem parowania okien dachowych jest brak lub niewłaściwa wentylacja. Nowoczesne okna dachowe takie jak np. okno dachowe z kołnierzem VELUX GLL 1061 SK06 114x118 3-szybowe są wyjątkowo szczelne. Natomiast jeśli zauważycie pojawienie się pary pomiędzy pakietami szyb, oznacza to, że są one nieszczelne i wadliwe.

 

Jak zapobiec parowaniu okien dachowych?

Najłatwiejszym sposobem jest po prostu regularne wietrzenie pokoi. Dzięki zostawianiu okien dachowych w pozycji rozszczelnionej również wspomożecie mikrowentylację w wilgotnym pomieszczeniu. Temperatura w środku będzie stała a wilgoć będzie miała swoje ujście. Przydatny może być również wywietrznik okienny.

Natomiast w przypadku osadzania się pary pomiędzy pakietem szybowym konieczna będzie wymiana szyb. Z kolei jeśli w danym pomieszczeniu wysoki poziom wilgoci jest stały, to zdecydujcie się na okna dachowe o niskim współczynniku przenikania ciepła. Doskonale sprawdzą się pomieszczeniach takich jak: łazienka, kuchnia, pralnia i suszarnia

skroplona para na szybie

Pleśń i grzyb w oknach okiennych

Idealnym miejscem dla rozwoju grzybów i pleśni są ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Jest to również częsty problem, z którym musicie się zmierzyć na Waszych poddaszach. Szczególnie wtedy, gdy okna są nieszczelne i mocno nagrzewają się od środka.

 

Jak pozbyć się pleśni i grzybów z okien dachowych?

Większość osób korzysta z detergentów i środków grzybobójczych i następnie maluje ściany. Jest to jedynie sposób na pozbycie się skutków problemu. Żeby całkowicie zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni należy poprawić wentylację na Waszym poddaszu

Odpowiednią wentylację zapewnicie dzięki regularnemu wietrzeniu pomieszczeń. Szczególnie tych, w których poziom wilgoci jest wysoki - kuchnia, łazienka itd. W ich przypadku pomocny okaże się także wentylator lub wywietrznik.

Powinniście zadbać również o właściwą izolację okna dachowego. Sprawdźcie czy wełna mineralna, które je ociepla nie zmokła. Przez kontakt z wodą traci ona bowiem swoje właściwości izolacyjne. Pleśń może wystąpić również na uszczelkach. To może być spowodowane ich odkształceniem lub inną wadą. Konieczna będzie wtedy wymiana uszczelki.

grzyb na ścianie

Przeciekanie okien dachowych

W porównaniu z oknami pionowymi to okna dachowa muszą wykazać się dużą odpornością na wodę. Krople deszczu bezpośrednio padają na powierzchnię okna i woda może gromadzić się na dole ościeżnicy. Ten problem może być spowodowany kiepskim wykonaniem lub wiekiem okna. Z upływem lat okna ulegają wypaczaniu i zmieniają swój kształt. Narażone są na to szczególnie okna drewniane, do których wilgoć łatwo przenika. Dodatkowo okna dachowe, które nie są ściśle zamontowane w ramie o wiele częściej przeciekają.

Przyczyną przeciekania okna dachowego może być również nieodpowiedni montaż. Szczególnie pominięcie instalacji, która pozwala na ocieplenie lub niewłaściwy montaż kołnierza.

 

Jak zapobiec przeciekaniu okien dachowych?

Pierwszym krokiem, który powinniście wykonać jest ustalenie przyczyny przeciekania. Jeśli okaże się nią wada ramy, to możecie uszczelnić okno za pomocą pianki izolacyjnej lub uszczelki. Jednak jest to jedynie tymczasowy sposób. Niestety konieczna będzie wymiana okna dachowego.

Z kolei jeśli przez wadliwe elementy uszczelniające przedostaje się woda, to również konieczna będzie ich wymiana. W tym przypadku całego kołnierza uszczelniającego.

Natomiast jeżeli zauważyliście, że wełna mineralna nasiąknęła wodą, to także jej wymiana będzie nieunikniona.

cieknąca woda

Uszkodzenie okien dachowych przez grad

Liczne anomalie pogodowe sprawiają, że nasze okna dachowe są coraz częściej narażone na opady gradu. Z powodu tego, że okna są wmontowane w dach szczególnie naraża je na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne.

O ile wiatr i deszcz rzadko kiedy może uszkodzić okna, tak w przypadku gradu ryzyko jest już większe. Jego opady mogą przyczynić się do zarysowań i pęknięć okna. W najgorszym przypadku szyba może się również stłuc.

 

Jak zapobiec stłuczeniu szyby?

Żeby uniknąć stłuczenia szyby okna dachowego najlepiej zakupić takie ze szkła hartowanego np. okno dachowe ROOFLITE+ TRIO PVC 78x98 3-szybowe. Taki rodzaj szyby umieszcza się na zewnętrznej stronie okna. Szkło hartowane jest wyjątkowo odporne na uderzenia.

Jeżeli macie już okna dachowe i ich zewnętrzne szyby nie są wykonane ze szkła hartowanego, to możecie nakleić na nie folię PVB. Ochroni ona okno przed zarysowaniami i stłuczeniami.

zbita szyba

Przeczytaj także:







Autor: Marta Bratuś

 

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Pozytywnie
pixel