Okna dachowe: jak dobrać odpowiedni wymiar i tym samym rozświetlić poddasze?
Chcąc efektywnie korzystać z poddasza mieszkalnego, jego właściciel powinien je odpowiednio doświetlić. Najlepiej, jeśli będzie to światło dzienne. Warto zatem przemyśleć rozwiązanie, jakim jest montaż okien dachowych. Jak dobrać odpowiedni rozmiar i jak je rozmieścić, aby mieć pewność, że przestrzeń będzie jasno?
Wielu właścicieli domów, decydując się na doświetlenie poddasza, wybiera okna połaciowe. I jest to słuszna decyzja, ponieważ w praktyce okazuje się, że mogą one przepuszczać prawie dwa razy więcej światła, niż tradycyjne okna pionowe, które montuje się na lukarnie lub ścianie szczytowej. Co więcej, dzięki możliwości montażu ich w różnych miejscach sprawiają, że pomieszczenia można dowolnie aranżować.
Wielkość okien ma znaczenie
Aby mieć pewność, że pomieszczenie będzie dobrze doświetlone, należy sprawdzić jego wymiary, a dokładniej powierzchnię podłogi, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy, jak duże okna i ile trzeba będzie zamontować na poddaszu, aby znalazła się w nim odpowiednia ilość światła. Przyjęło się, że 1m2 szyby doświetla między 8 do 10m2 znajdujące się na poddaszu podłogi, czyli około 10% jej powierzchni.
Decydując się na zakup okien dachowych należy pamiętać o tym, żeby brać pod uwagę nie tylko ich wielkość z ościeżnicą, ale przede wszystkim rozmiar szyby, która odpowiedzialna jest za przepuszczanie promieni słonecznych. Tylko wtedy można mieć pewność, że poddasze zostanie dobrze doświetlone. Jeżeli zatem pokój ma 15m2, aby był dobrze doświetlony, powierzchnia szyby musi wynosić co najmniej 1,5m2. Jeżeli użytkownik wybierze okno o powierzchni 78x140cm, powierzchnia przeszklenia po odjęciu ram wynosi 0,72m2, co oznacza, że aby dobrze je doświetlić, należy kupić minimum dwa okna. Chcąc doświetlić pomieszczenia pomocnicze, takie jak garderoby, czy łazienki, można zachować mniejszy procent przeszklenia. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć większe przeszklenia poprzez montaż kilku okien obok siebie lub rozłożenie ich na całej powierzchni dachu. Drugie ze wspomnianych rozwiązań jest o tyle lepsze, że można dostosować przeszklenia do potrzeb wszystkich użytkowników.
Na jakiej wysokości zamontować okna dachowe?
Aby okna dachowe dawały odpowiednią ilość światła, należy także pamiętać o tym, żeby zamontować je na odpowiedniej wysokości. Poza dobrym doświetleniem należy zwrócić uwagę również na to, aby osoba dorosła mogła widać otaczający ją krajobraz, a nie jedynie niebo. O tym, na jakiej wysokości należy montować okna dachowe, aby mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwa, pisaliśmy TUTAJ.
Więcej okien = więcej światła
Wnętrze, do którego wpada duża ilość promieni słonecznych, jest znacznie przytulniejsze i wydaje się o wiele większe, niż jest w rzeczywistości. Aby każde popołudnie spędzone na poddaszu było przyjemne, warto jest wprowadzić do niego dużo naturalnego światła. Sposobem na to może okazać się łączenie okien w grupy (okna umieszcza się w pionie lub w poziomie, a niekiedy także w obu tych kierunkach). Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać o tym, aby zachowywać takie same wymiary okien, dzięki czemu możliwe będzie bezproblemowe zamontowanie całości.
Decydując się na okna COMBO, warto mieć na uwadze, że można je stosować zarówno w wąskich, jak i wysokich pomieszczeniach, ale także w niższych i szerokich. Takie rozwiązanie pozwala idealnie doświetlić poddasze naturalnym światłem. Dzięki temu, że odstępy między poszczególnymi ościeżnicami wynoszą od 10 cm wzwyż, użytkownicy poddasza, stosując wspomniane rozwiązanie mogą odnieść wrażenie, że ich dach jest w dużej mierze przeszklony.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.