t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ocieplenie balkonu styropianem

2020-09-29
Ocieplenie balkonu styropianem

Jeśli w danym domu, ma być również balkon, powinno się pamiętać o jego prawidłowej izolacji termicznej, jak i takiej, która zabezpieczy tę powierzchnię przed zawilgotnieniem. Jednym z bardziej popularnych pomysłów jest ocieplenie balkonu styropianem, jednak na rynku można znaleźć wiele przeróżnych odmian tych materiałów, więc zanim wybierze się jeden z nich, należy dobrze zastanowić, który z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku balkonu.

Ocieplenie balkonu styropianem

Problem z ociepleniem balkonu styropianem

Jednym z podstawowych problemów, jeśli chodzi o ocieplanie balkonu styropianem, jest to, że miejsca te są wystawione na zmienne warunki atmosferyczne, co powoduje, że gdzieniegdzie mogą pojawić się nieszczelności. Dlatego też mówi się, że największym wyzwaniem w każdym domu, jeśli chodzi o termoizolację, jest właśnie balkon czy taras. ocieplenie będzie wykonane źle, wówczas trzeba liczyć się z tym, że pojawi się mostek ciepła, a co za tym idzie na ścianach może zacząć zbierać się grzyb, który jest bardzo uciążliwy do usunięcia. Dlatego też właściwie ocieplenie balkonu jest tak bardzo ważne. Jedną z bardziej popularnych opcji jest zastosowanie tzw. twardego styropianu, inaczej zwanego styrodurem, który posiada świetne właściwości termoizolacyjne i ciepłochłonne i jest bardzo odporny na jakiekolwiek zawilgocenie, dzięki temu, że nie nasiąka. Ponieważ jest to materiał bardzo twardy, nie będzie narażony na odkształcenia pod nadmiarem obciążeń. Twardy styropian, tzw. styrodur jest najbardziej popularny, jeśli w grę wchodzi ocieplanie balkonów. Z kolei jest to materiał droższy niż w przypadku zwykłych styropianów EPS i równie często wykorzystywany. W tym jednak przypadku sam styropian nie wystarczy, ponieważ jeśli decyzja padnie właśnie na to tworzywo, to dodatkowo, jeśli np. w przypadku tarasu, ma mieć on styczność z gruntem, wówczas należy go osłonić warstwą folii bąbelkowej. Tutaj dowiecie się więcej informacji o styropianie potrzebnym do ocieplenia balkonu.

Ocieplanie balkonu zwykłym styropianem

Często wykorzystuje się połączenie styropianu EPS wraz ze styropianem XPS, co sprawa, że warstwa izolacyjna nie musi być gruba. Wystarczy około 5 cm zwykłego styropianu oraz około 10 cm styroduru. Pierwszy z nich kładzie się pod spód płyty balkonowej, a drugi, twardszy na górę płyty balkonowej. Wówczas nie musimy martwić się, że wydamy większą ilość gotówki tylko na styrodur. Należy pamiętać, że nic tak nie zabezpieczy płyty balkonowej, jak styropian, który można nałożyć na siebie, ponieważ wówczas nie dojdzie do rozszczelnienia i mostków termicznych. Taki styropian nazywany jest frezowanym. Oprócz tego warstwa ocieplająca balkon powinna łączyć się z izolacją, znajdującą się w ścianie budynku. Aby cieplnych strat było jak najmniej, można wykorzystać również łączniki zbrojeniowe, które posiadają styropianową wkładkę termiczną. Dzięki nim ma się gwarancję, że mostki ciepła będą zredukowane do minimum, co przekłada się na świetną izolacje termiczną. W tym przypadku jej ciągłość będzie zapewniona i nie będzie trzeba martwić się linowymi mostkami ciepła. Łączniki mogą mieć przeróżne grubości, dlatego należy wybrać taki, który będzie pasował na dany balkon czy taras. Podsumowując ocieplenie balkonu czy tarasu jest rzeczą niezbędną, aby uniknąć uciekania ciepłego powietrza i skraplania się go, co najczęściej widoczne jest np. na oknach. Brak ocieplenia balkonu styropianem będzie prowadził do podwyższonych rachunków oraz do zagrzybienia ścian.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Ocieplenie balkonu styropianem

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-17
Wszytko ok
2023-03-17
wsio ok
pixel