Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż termoizolacji – na co zwrócić uwagę?

2020-02-12
Montaż termoizolacji – na co zwrócić uwagę?

Trwałe ocieplenie ścian to podstawa dobrze wykonanej termoizolacji. Aby tak się stało, właściciel budynku musi nie tylko wybrać wysokiej jakości produkty, ale także zwrócić uwagę na to, jak wykonane zostało docieplenie. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że termoizolacja została wykonana prawidłowo? Jakich błędów unikać?

Wygląd elewacji jest ważny. To ona wita od progu poszczególne osoby, które pojawiają się na posesji. Niemniej jednak położenie farby na fasadę jest ostatnim elementem tworzenia termoizolacji. O czym należy pamiętać, aby mieć pewność, że docieplenie zostało wykonane prawidłowo, a co za tym idzie — elewacja przetrwa bez szwanku przez wiele lat? O dociepleniu ścian myśli coraz więcej inwestorów indywidualnych. Bez względu na to, czy budynek jest zupełnie nowy, czy termoizolacji będą poddawane stare ściany, warto pamiętać o zasadach, które pozwolą prawidłowo wykonać zadanie. Tylko wtedy można mieć pewność, że elewacja nie tylko będzie wyglądała estetycznie, ale przede wszystkim — że będzie trwała.

Nie tylko wiedza teoretyczna, ale również praktyka jest ważna

Chcąc mieć pewność, że elewacja będzie prawidłowo położona, należy zwrócić uwagę nie tylko na materiały, które zostaną wykorzystane, ale także na prawidłowe przygotowanie podłoża. Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na starsze budynki, gdzie nakład pracy będzie znacznie większy. Niestety nie można pominąć tego etapu, jeśli chce się, aby efekt końcowy był trwały.

styropian, ocieplenie, docieplenie, termoizolacja

Przyglądając się metodom docieplenia, nie sposób nie zauważyć, że obecnie najchętniej stosowaną przez fachowców jest metoda lekko-mokra, czyli ta wykorzystująca styropian. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na to, że powierzchnia, na którą będzie nakładany materiał dociepleniowy musi być idealnie gładka. Tylko wtedy można mieć pewność, że termoizolacja zostanie wykonana prawidłowo i będzie skuteczna. W związku z tym, szczególnie w starszych budynkach, należy pozbyć się wszystkich ubytków, dokładnie oczyścić i wygładzić ścianę. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności dobrze jest przeprowadzić test, który pozwoli ocenić, czy przyczepność podłoża jest prawidłowa. Jak to zrobić? Wystarczy na przygotowaną wcześniej powierzchnię przykleić kawałek styropianu i pozostawić go na około 4 dni. Po upływie wspomnianego czasu należy oderwać przyklejony kawałek — jeżeli ten będzie trzymał się mocno, a przy próbie oderwania się pokruszy, oznacza to, że podłoże jest gotowe do mocowania termoizolacji. Jeśli natomiast odejdzie bez problemu, wraz z klejem, podłoże należy poprawić.

styropian, ocieplenie, docieplenie, termoizolacja

Aby mieć pewność, że termoizolacja będzie spełniać swoje funkcje, nie można zapominać uprzednim zagruntowaniu ścian. Grunt nie tylko pozwoli na lepsze wiązanie zaprawy ze styropianem, ale przede wszystkim znacznie zmniejszy chłonność podłoża.

Mocowanie styropianu — co tutaj powinno przykuć uwagę właściciela budynku?

Każdy inwestor indywidualny chciałby, aby podczas budowy wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, a do tego jak najmniejszym nakładem finansowym. Nie zawsze jednak oszczędności są dobrym rozwiązaniem. Szczególnie nie powinno oszczędzać się na zaprawie klejącej, która ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o prawidłowy montaż termoizolacji. Chodzi tutaj nie tylko o jakość nabytego produktu (dobrze jest tutaj pamiętać, że zaprawa powinna być od tego samego producenta, co styropian i pozostałe element systemu dociepleń), ale również o oszczędzanie na ilości podczas nakładania na styropian. Należy mieć zatem na uwadze, że każda płyta styropianowa powinna być pokryta klejem, w co najmniej 40%. Jak nakładać klej? Punktowo na całych płytach, a dodatkowo także liniowo na obrzeżach. Warto pamiętać, że złe zamontowanie styropianu, może spowodować jego odspojenie.

styropian, ocieplenie, docieplenie, termoizolacja

Nie można także zapominać o sposobie układania płyt. Każdy pas powinien być położony na tzw. “mijankę”. Pozwoli to uniknąć w przyszłości pojawienia się pojawienia się mostków termicznych. Niezwykle ważnym jest pierwszy, dolny pas, który należy ułożyć na aluminiowym stelażu. Jego brak może spowodować, że płyty zaczną się osuwać pod naporem wyższych partii, co doprowadzi do ubytków, które w przyszłości mogą skutkować pęknięciem elewacji.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 119 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-04
Super szybka transakcja i dostawa
2021-08-11
Super
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel