Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klejenie styropianu na piankę

2023-12-11
Klejenie styropianu na piankę

Jeszcze do niedawna nikt nie wyobrażał sobie klejenia styropianu na piankę. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych metod mocowania styropianu. Jak się okazuje — przygotowanie pianki nie wymaga tak dużo czasu, jak tradycyjnej zaprawy klejowej. Dlaczego klej poliuretanowy stał się tak popularny? Czym się charakteryzuje? Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając tego rodzaju produkty? Zapraszamy do naszego artykułu!


Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest pianka do klejenia styropianu?
 2. Jakie zalety ma pianka poliuretanowa?
 3. W jaki sposób przykleić styropian używając pianki?


klej do styropianu

Czym jest pianka do klejenia styropianu?

Pianka do klejenia styropianu inaczej nazywana zaprawą w piance jest wysokiej klasy klejem poliuretanowym, który służy do przyklejania styropianu do podłoża. Jak sama nazwa wskazuje, przeważnie ma postać pianki ukrytej w blaszanej tubie. Do jej aplikacji potrzebny jest specjalny pistolet. Wspomniany produkt znacznie skraca czas montażu materiałów izolacyjnych, w tym styropianu grafitowego lub białego.

Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje pianki do styropianu:

  1. jednoskładnikowa — jest to produkt, który po aplikacji zwiększa swoją objętość, tworząc tym samym elastyczną spoinę. Wykorzystuje się go nie tylko do klejenia styropianu, ale także do innych prac wykończeniowych. Tego rodzaju pianka może pracować w różnym zakresie temperatur, co nie jest bez znaczenia, jeśli docieplenie budynku wykonuje się w czasie różnych pór roku.
  2. dwuskładnikowa — w skład pianki wchodzą utwardzacz i żywica. Warto wiedzieć, że pianka ta doskonale sprawdza się nie tylko podczas klejenia styropianu, ale także dużych, drewnianych elementów. Tego rodzaju produkt dzieli się dodatkowo na elastyczny i twardo elastyczny.

  Jakie zalety ma pianka poliuretanowa?

  Pianka poliuretanowa to doskonałe rozwiązanie podczas docieplania ścian zewnętrznych styropianem. Decydując się na ten produkt, możemy mieć pewność, że czas jego twardnienia jest znacznie krótszy, niż tradycyjnej zaprawy klejowej. Dzięki temu, jeśli zajdzie konieczność kołkowania styropianu, będzie można to zrobić o wiele szybciej (nawet w ciągu tej samej doby). Warto również mieć na uwadze, że pianka poliuretanowa jest niezwykle wydajna i zazwyczaj wystarcza na około 8m2 ocieplenia. Dla porównania - tradycyjna zaprawa posłuży do ocieplenia jedynie ok. 5 m2.

  Kolejną zaletą kleju poliuretanowego do styropianu jest możliwość jego używania w rozmaitych warunkach pogodowych.Pianka sprawdza się bowiem doskonale zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach, a także w wilgotnym środowisku. Jeżeli zastosujemy piankę w niższej temperaturze, będzie utwardzała się do 3 godzin, jeżeli natomiast styropian będzie układany latem, kiedy temperatury są stosunkowo wysokie, czas utwardzania produktu skróci się nawet do 10 minut.

  Na uwagę zasługuje także fakt, że klejenie styropianu na piankę powoduje, że materiał izolacyjny jest chroniony przed możliwością pojawienia się naprężeń, które wynikają ze zmienności temperatur. Co więcej, jest także chroniony przed oddziaływaniem wiatru.

  Jest to doskonały produkt, który sprawdzi się nie tylko podczas klejenia styropianu na elewacji, ale także na blasze czy drewnie.

   klej do styropianu

   W jaki sposób przykleić styropian używając pianki?

   Przed rozpoczęciem klejenia styropianu na piankę, najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono dokładnie oczyszczone i odtłuszczone, a także wyrównane. W następnej kolejności należy położyć grunt. Po jego wyschnięciu możemy przystąpić do montażu styropianu.

   Wstrząśnijmy piankę Cersit CT84 i zamontujmy na niej specjalny pistolet. Następnie należy odbezpieczyć go i wycisnąć piankę na płytę styropianową. Pamiętajmy, aby klej znalazł się na obwodzie styropianu (należy zachować 2 cm odstępu od krawędzi) oraz na środku płyty, równolegle do dłuższych krawędzi materiału izolacyjnego. Tak przygotowaną płytę można już przykleić do elewacji. Jeżeli ułożony styropian potrzebuje korekty, możemy to zrobić w ciągu 10 minut od przyklejenia płyty.

   Po przyklejeniu styropianu i stwardnieniu kleju można przystąpić do kołkowania materiału izolacyjnego, które jest zalecane przez specjalistów.

   Pianka poliuretanowa jest dobrym wyborem, chociażby z tego względu, ze przy jej zastosowaniu zakres czynności koniecznych do wykonania jest znacznie mniejszy i zajmuje zdecydowanie mniej czasu, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego kleju. Jest również bardziej skuteczna i wydajna. Warto więc stosować tą nowoczesną metodę do mocowania styropianu.

   FAQ

   Dlaczego klej poliuretanowy stał się tak popularny? Czym się charakteryzuje?

   Klej poliuretanowy jest popularny ze względu na kilka zalet. Po pierwsze, jego szybkość twardnienia skraca czas montażu w porównaniu z tradycyjną zaprawą klejową. Ponadto, jest niezwykle wydajny - zwykle wystarcza na około 8m² ocieplenia, podczas gdy tradycyjna zaprawa obejmuje jedynie ok. 5m². Charakteryzuje się także wszechstronnością, można go stosować w różnych zakresach temperatur i wilgotności, co jest istotne przy docieplaniu budynków o różnych porach roku.

   Jak przykleić styropian używając pianki?

   Przed rozpoczęciem należy przygotować podłoże - oczyścić, odtłuścić i wyrównać je. Następnie kładziemy grunt, a po jego wyschnięciu nakładamy piankę na płytę styropianową za pomocą specjalnego pistoletu. Pamiętajmy, aby klej znalazł się zarówno na obwodzie styropianu (z zachowaniem 2 cm odstępu od krawędzi), jak i na środku płyty. Po przygotowaniu płytę można przykleić do elewacji. Jeśli trzeba dokonać korekty, można to zrobić w ciągu 10 minut od przyklejenia płyty. Po stwardnieniu kleju, zaleca się kołkowanie materiału izolacyjnego.


   Autor: Aneta Wojtczak (red. Anna Adamczyk)   Aneta Wojtczak

   Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.


   Przeczytaj także:

   Masz pytania? Napisz do nas.

   Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

   Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

   Polecane

   Zaufane Opinie IdoSell
   4.54 / 5.00 215 opinii
   Zaufane Opinie IdoSell
   2023-04-02
   Bardzo dobra.
   2023-03-17
   Wszytko ok
   pixel