Jaki wyłaz dachowy wybrać?
Wyłaz dachowy powinien być nieodłącznym elementem każdego domu. To ona umożliwia w pełni bezpieczne wyjście na dach. Właśnie ta funkcja odróżnia wyłaz od okna dachowego. Wybierając odpowiedni produkt dobrze jest skupić się na cechach poszczególnych produktów.
Decydując się na montaż wyłazu dachowego, warto w pierwszej kolejności poznać wszystkie rodzaje produktów, jakie są dostępne na rynku. Najważniejszym podziałem, na którym należy się skupić są wyłazy dostosowane do poddaszy użytkowych i nieużytkowych. Te drugie nie muszą odznaczać się energooszczędnością i jest to główna różnica pomiędzy tymi dwoma produktami. Można jeszcze mówić o innych, do których z pewnością należą:
- powłoka samoczyszcząca, którą stosuje się w wyłazach montowanych w budynkach użytkowych;
- kołnierz montowany razem z wyłazami, które montuje się na poddaszach użytkowych, a którego zadaniem jest niwelowanie strat ciepła.
Jakie wyłazy montuje się w pomieszczeniach nieużytkowych?
Pomieszczenia nieużytkowe, czyli takie, których nie ogrzewa się zimą, nie potrzebują wyłazu dachowego, który ma niski współczynnik przenikalności cieplnej. Najczęściej wybierane modele to te, które mają klapowy sposób uchylania. Można także spotkać takie produkty, które otwierają się na prawy lub lewy bok. System ten należy dobrać do tej strony, na której będzie znajdował się komin.
Decydując się na tego typu rozwiązania, dobrze jest mieć na uwadze, że szyba, w którą wyposażono właz jest hartowana, dzięki czemu nie trzeba mieć obaw, że szyba zostanie uszkodzona przez grad. Osoby, które boją się, że po wyjściu na dach właz może się zatrzasnąć, powinny zwrócić uwagę na to, że każdy produkt wyposażono w specjalny uchwyt, który uniemożliwia jego zamknięcie.
Dlaczego powłoka samoczyszcząca jest tak ważna?
Wybierając odpowiedni wyłaz dachowy, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy pokryto go powłoką samoczyszczącą. Jest to cienka warstwa, którą umieszcza się na szybie zewnętrznej. Pod wpływem wilgoci i promieni słonecznych zanieczyszczenia są usuwane. Dzięki temu szyba wyłazu od zewnątrz jest zawsze czysta. Powłoka ma jeszcze jedną istotną właściwość — podczas deszczu nie dopuszcza do tego, aby krople gromadziły się na szybie, powodując zacieki, a rozlewały się po tafli.
Wyłazy dachowe z powłoką samoczyszczącą wykorzystuje się najczęściej w budownictwie miejskim, gdzie montaż tradycyjnych okien jest utrudniony. Można je zatem spotkać na dworcach lub w biurowcach, w których duże przeszklenia powoli stają się normą. Wyłazy z powłoką samoczyszczącą można także z powodzeniem wykorzystać w budownictwie tradycyjnym, gdzie normalnie myje się okna. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie ma konieczności częstego czyszczenia wyłazu dachowego.
Wyłazy dachowe jak okna połaciowe
Wybierając wyłaz dachowy, warto mieć na uwadze, że każdy produkt może mieć różny wymiar, dzięki któremu można dopasować go do swoich potrzeb i wymogów projektu. Szerokość najmniejszych towarów wynosi zaledwie 40 cm.
Szukając odpowiednich rozwiązań, właściciel budynku powinien pamiętać o tym, że obecne wyłazy dachowe coraz częściej przypominają okna dachowe — połaciowe. Nie tylko ich ościeżnice wykonuje się z drewna lub PVC, ale także wraz z nimi montuje się kołnierze uszczelniające, które są niemal identyczne, jak te sprzedawane w zestawach z oknami dachowymi.
Cena wyłazu dachowego — od czego zależy?
Dokonując wyboru wyłazu dachowego, należy pamiętać o tym, że jego cena będzie uzależniona nie tylko od materiałów, z których został wykonany, ale także od funkcjonalności, parametrów, wielkości i oczywiście producenta. Zwykły produkt może kosztować zaledwie kilkaset złotych, natomiast okno z funkcją wyłazu od 1000 zł wzwyż.
Mając powyższe na uwadze, zanim wybierzecie ostatecznie wyłaz dachowy, warto dokładnie prześledzić ofertę producentów. Duży wybór wyłazów dachowych znajdziecie oczywiście w sklepie Renowa24.pl. Zebraliśmy dla Was rozwiązania, jakie oferują najlepsi producenci na rynku.
Wybierając bezpieczny wyłaz dachowy, poza wspomnianą wyżej powłoką, powinien być wyposażony także w:
- ogranicznik obrotu, dzięki któremu nie może być mowy o przypadkowym zatrzaśnięciu;
- specjalny profil, który umieszcza się w dolnej części wyłazu, a dzięki któremu nie może być mowy o poślizgnięciu się podczas wychodzenia na dach;
- trójwarstwowy sposób zamykania, który umożliwi przewietrzenie pomieszczenia w upalne dni.
Jak widać powyżej, zanim użytkownik wybierze ostateczny wyłaz dachowy, musi zwrócić uwagę na szereg zależności, które spowodują, że produkt w 100% spełni jego oczekiwania — zarówno finansowe, jak i użytkowe.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.