t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak usunąć tynk strukturalny?

2020-03-26
Jak usunąć tynk strukturalny?

Niejednokrotnie bywa tak, że wykonanie remontu nie ogranicza się jedynie do nałożenia na ściany nowej farby. Gdy powierzchnia tynku jest zniszczona musimy go skuć. W artykule tym przedstawimy sposoby na usunięcie zarówno tynku strukturalnego, jak i mozaikowego oraz powiemy jak prawidłowo przygotować pomieszczenia do remontu.

Usuwać czy nie usuwać?

Przed wykonaniem renowacji konieczne jest dokładne zapoznanie się ze stanem ścian. Jeżeli stwierdzimy, że zniszczenia nie są duże, a tynk przylega do ściany, konieczne będzie tylko zaszpachlowanie i wygładzenie miejsc tego wymagających. Odświeżenie podłoża da nam możliwość nałożenie nowej farby, przyklejenia tapety, czy płytek wykończeniowych g-k. Skucie tynku powinno następować tylko wtedy, gdy tynk jest mocno spękany i istnieje obawa, że odpadnie od muru oraz gdy na jego powierzchni dostrzec będzie można wykwity, powstałe od panującej wilgoci.

okno dachowe

Zabezpieczenie pomieszczenia

Każdy remont wymaga zabezpieczenia pomieszczeń, w których przeprowadzane są prace skuwania tynku. Pył powstający podczas pracy zmusza do wyniesienia z pokoju mebli. Duże meble, których wyniesienie jest niemożliwe z powodu dużej wagi, należy dokładnie zabezpieczyć folią ochronną. Dobrym pomysłem jest przyklejenie taśmy, aby pył nie dostawała się do środka od spodu. Zabrudzenia powstające w procesie każdego remontu sprawiają, że trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo.

Dlatego podczas remontu przydatne będą:

  • maska przeciwpyłowa (chroni drogi oddechowe).
  • okulary ochronne na twarz (uniemożliwiają pyłkom na przedostanie się do oczu).
  • rękawice robocze (chronią dłonie).
  • buty robocze (chronią nogi i stopy przed lecącymi i leżącymi odłamkami).
  • odzież do ciała, która dobrze przylega (ogranicza ona dostęp pyłu do powierzchni ciała i chroni je przed zabrudzeniami).

okno dachowe

Usuwanie starego tynku za pomocą młotka i przecinaka

Narzędzia budowlane takie jak młotek i przecinak są niezwykle przydatne w procesie usuwania tynku mozaikowego, cementowo wapiennego oraz tynku strukturalnego. Podczas skuwania tynku ze ścian przydają się do likwidowania warstwy podłoża, która najsłabiej przylega do powierzchni ściany oraz do usunięcia jedynie niewielkiej powierzchni tynku. Zastosowanie tych prostych narzędzi pomoże w osiągnięciu dobrych efektów przy niewielkich nakładach pracy.

okno dachowe

Zasady, jak skuwać tynk za pomocą młotka i przecinaka:

  • usuwanie tynku rozpoczynamy od środka ściany poprzez prowadzenie młotka i przecinaka w stronę naroży,
  • kiedy odsłonimy fragment w środkowej strefie, stojąc bokiem do ściany przykładamy przecinak do tynku i uderzamy mocno młotkiem,
  • powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nie uszkodzić powierzchni muru,
  • miejsca trudne do usunięcia namaczamy pędzlem, po czym ponownie przystępujemy do przyłożenia przecinaka i uderzenia młotkiem powierzchni,
  • miejsca niewielkiego przywierania do muru w prosty sposób usuniemy szpachelką.

okno dachowe

okno dachowe

Usuwanie starego tynku za pomocą elektronarzędzi

Podczas usuwania tynku tynk strukturalnego, silikonowego, gruboziarnistego lub mocno trzymającego się muru tynku mozaikowego czy też cementowo-wapiennego na dużej powierzchni konieczne jest zastosowanie elektronarzędzi, które są bardziej efektywne niż młotek i przecinak, czy siekierka lub szpachelka. Urządzenia, które mogą pomóc w remoncie to:

  • wiertarka udarowa- po wyposażeniu w dłuto o szerokości 40-80 mm,
  • frezarka służąca do usuwania tynków — urządzenie służące do określenia głębokości wnikania frezów w głąb ściany. W celu jej użycia trzeba przyłożyć i przeciągać ją wzdłuż pożądanej powierzchni.
  • szlifierka do betonu — do tego urządzenia musimy dokupić specjalistyczny talerz szlifierski.

okno dachowe

Malowanie ścian i sufitu

Przygotowanie ścian i sufitów do renowacji

Niezależnie od rodzaju tynku, czy użycia wybranych narzędzi do jego usuwania, nie możemy zapomnieć o przygotowaniu tynku do remontu i wykończeniu go nową warstwą dekoracyjną. Konieczne będzie szpachlowanie i wyrównywanie powierzchni ścian. Jednak przed tym, trzeba oczyścić powierzchnię muru. Oczyszczoną powierzchnię należy zagruntować. Takie postępowanie doprowadzi do uchronienia ściany, przed odciągnięciem wilgoci z nowej warstwy tynkarskiej, co mogłoby przyczynić się do kurczenia i pękania tynku.

okno dachowe

Nakładanie nowego tynku na stary

Kiedy usunięcie starego tynku, mocno związanego z podłożem nie jest potrzebne, przystępujemy do nakładania nowej warstwy bezpośrednio na starą powierzchnię. W wielu przypadkach skucie nie tylko wymaga dużej ilości siły, ale i doświadczenia.

Jedną z najważniejszych czynności jest wyrównanie podłoża. Można wówczas zadziałać na dwa sposoby. Poprzez usuwanie wyrównanie nierówności zaprawą lub poprzez zeszlifowanie starych fragmentów. Na wyrównaną powierzchnię można nakładać nową masę tynkarską lub tynk wykończeniowy.





Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-25
Ok
pixel